Kdo má aktuálně největší šance na objevení mimozemšťanů? Podle odborníků Čína

Astronomové tvrdí, že Čína má aktuálně největší šance na objevení mimozemšťanů. Důvodem je Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) – gigantický radioteleskop, který se nalézá na odlehlém místě v provincii Kuej-čou.

Pokud se v dohledné době podaří navázat kontakt s nějakou cizí civilizací, s největší pravděpodobností to prý bude právě prostřednictvím FASTu.

„Od konce druhé světové války většinu vědeckých oborů ovládali Američané a další obyvatelé Západu. Čína nyní úspěchy Západu dohání a v některých oblastech i překonává,“ konstatoval známý vědecký autor Michael Michaud v rozhovoru pro Space.com.

Ne soutěž, ale spolupráce

„Čína již má zdroje na to, aby se stala světovým lídrem v několika oblastech vědeckého výzkumu a vývoje technologií,“ dodal Michaud.

Podle mnoha odborníků, kteří se pátrání po inteligentním mimozemském životě dlouhodobě věnují, tento posun nicméně představuje především skvělou příležitost ke spolupráci – nikoliv podnět k soutěžení.

„Každý, kdo doufá v opakování kosmického závodu mezi Sovětským svazem a Spojenými státy ze šedesátých let na dnešní mezinárodní SETI scéně, bude zklamán,“ uvedl prezident organizace METI International Douglas Vakoch. „V SETI vítězí mezinárodní kooperace nad soupeřením.“

Titulní foto: Xinhua Press, CC BY-SA 4.0

Diskuze (60) Další článek: Nově odhalená zranitelnost v Bluetooth dovoluje hackerům vydávat se za důvěryhodné zařízení

Témata článku: Vesmír, Výzkum, USA, Čína, Mimozemský život, Sovětský svaz, Západ, Největší šance, Cin, Seti, Kuej-čou, Objevení, OBJ, Kdo, AU Mic, Mimozemšťané, Odborník, FastStrategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2