Kdo má aktuálně největší šance na objevení mimozemšťanů? Podle odborníků Čína

Astronomové tvrdí, že Čína má aktuálně největší šance na objevení mimozemšťanů. Důvodem je Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) – gigantický radioteleskop, který se nalézá na odlehlém místě v provincii Kuej-čou.

Pokud se v dohledné době podaří navázat kontakt s nějakou cizí civilizací, s největší pravděpodobností to prý bude právě prostřednictvím FASTu.

„Od konce druhé světové války většinu vědeckých oborů ovládali Američané a další obyvatelé Západu. Čína nyní úspěchy Západu dohání a v některých oblastech i překonává,“ konstatoval známý vědecký autor Michael Michaud v rozhovoru pro Space.com.

Ne soutěž, ale spolupráce

„Čína již má zdroje na to, aby se stala světovým lídrem v několika oblastech vědeckého výzkumu a vývoje technologií,“ dodal Michaud.

Podle mnoha odborníků, kteří se pátrání po inteligentním mimozemském životě dlouhodobě věnují, tento posun nicméně představuje především skvělou příležitost ke spolupráci – nikoliv podnět k soutěžení.

„Každý, kdo doufá v opakování kosmického závodu mezi Sovětským svazem a Spojenými státy ze šedesátých let na dnešní mezinárodní SETI scéně, bude zklamán,“ uvedl prezident organizace METI International Douglas Vakoch. „V SETI vítězí mezinárodní kooperace nad soupeřením.“

Titulní foto: Xinhua Press, CC BY-SA 4.0

Diskuze (60) Další článek: Nově odhalená zranitelnost v Bluetooth dovoluje hackerům vydávat se za důvěryhodné zařízení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,