Kdo v EU nejvíc využívá jadernou energii? Kdo vítr, Slunce? Kdo spoléhá na fosilie? Čísla a mapy

  • Srovnání zemí Evropské unie podle podílů zdrojů elektřiny
  • Obnovitelné i fosilní zdroje, nízkoemisní, podíly podle typů elektráren
  • Podrobněji se díváme na situaci v České republice
Kdo v EU nejvíc využívá jadernou energii? Kdo vítr, Slunce? Kdo spoléhá na fosilie? Čísla a mapy

V článku, který rozebíral strukturu zdrojů elektrické energie, jsme se podrobně zaměřili na charakteristiky zemí Evropské unie a vývoj jejich energetiky. Teď to uděláme jinak: Porovnáme země na mapě Evropy podle jednotlivých zdrojů elektřiny v roce 2020.

Obnovitelné zdroje

Patří sem především elektrická energie získaná z větru, vody, spalováním biomasy a ze Slunce. V EU jsou tyto zdroje zastoupeny přesně v toto pořadí, podíl ostatních tohoto typu je zanedbatelný.

V Evropě je rekordmanem s nejvyšším podílem elektrické energie z obnovitelných zdrojů Rakousko, které se dlouhodobě zaměřuje na ekologické způsoby výroby elektřiny. S bohatou zásobou vodních toků má také jednodušší situaci než jiné země. Silný je zde i vliv větrných elektráren a spalování biomasy. 

Díky vodě a větru je vysoko také Švédsko. Dánsko silně spoléhá na vítr a biomasu. Portugalsku na čtvrté příčce pomáhá silný mix voda + vítr + biomasa.

Česká republika je se svými 12 % obnovitelných zdrojů v Evropě velmi nízko. Kromě malých zemí (Kypr, Lucembursko, Malta) je pod námi s 11 % už jen Maďarsko.

Podrobnosti k jednotlivým zemím najdete v odkazovaném článku.

Kdyby se mapy v článku nechtěly načíst, můžete si je zobrazit a prozkoumat v Tableau Public. U každé země tam navíc uvidíte vývoj podílu daného zdroje v posledních dvaceti letech.

Na dalším listu se podíváme na fosilní zdroje a postupně půjdeme do detailů.

Diskuze (51) Další článek: Jaké funkce by mělo nabízet eshop řešení pro maximalizaci úspěchu?

Témata článku: Elektrárna, Evropa, Obnovitelné zdroje, Evropská unie, Německo, Francie, Slunce, Slovensko, Energie, Itálie, Elektřina, Polsko, Energetika, Finsko, Solární energie, Fotovoltaika, PDF, Švédsko, Řecko, Španělsko, Nizozemsko, Irsko, Dánsko, Litva, BiomasaApple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

Sčítání lidu, domů a bytů 2021 proběhne online. Podívejte se, jak to bude vypadat

** 27. března vypukne další velké sčítání Česka ** Ze zákona je povinné, proběhne ale na webu i v mobilní aplikaci ** Podívejte se krok za krokem na otázky

Jakub Čížek
ČeskoStatistiky
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost