Vesmír | Turistika

Kdy se otevře první vesmírný hotel? Realizace těchto projektů zatím vázne a nejde jen o finance

Vybudovat vesmírný hotel touží hned několik soukromých subjektů. Celá věc je však mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. A rozhodně nejde jen o finance. Podle agentury Reuters je velký problém i v tematicky relevantních zákonech, které obecně řeší především rakety a zbraně – nikoliv turistické destinace. To znamená, že firmy jako Orion Span či Gateway Foundation se mj. musí potýkat se zastaralými regulačními rámci.

Inkriminované zákony například říkají, že každý zájemce o provozování ubytovacího zařízení v kosmu potřebuje, aby projekt schválila jeho domovská země – a aby její vláda převzala odpovědnost za bezpečnost hotelu.

Dovolená jen pro miliardáře?

„Pokud to nebude super bezpečné, nemyslím si, že se najde mnoho států, které budou chtít tento typ činnosti autorizovat a dohlížet na něj,“ poznamenala expertka na vesmírné právo Tanja Masson-Zwaan z Leiden University.

Kromě toho není jasné, kdo vlastně do takových hotelů bude létat. Orion Span sice trvá na tom, že ceny nebudou nijak přemrštěné, nicméně vzhledem k obrovským nákladům jde nejspíš o nesmyslný příslib. Zakladatel jmenované společnosti, Frank Burger, ale zůstává optimistický.

„Dnes nám to zní trochu šíleně, protože ještě nejde o realitu. Ale to je přirozenou povahou těchto věcí – zní to šíleně, dokud to není normální,“ prohlásil.

Diskuze (7) Další článek: Intel chce koupit Habana Labs, kde vyvíjejí čipy pro akceleraci umělé inteligence

Témata článku: Vesmír, Peníze, Turistika, Zákon, Ubytování, Leiden University, Finance, Projekt, Gateway Foundation, Realizace, Hotel, Reuters


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X