Když máte málo tanků, prostě si je nafoukněte. Sloužily ve válkách a dnes jsou i na AliExpressu

  • Japonci stavěli tanky z hlíny, Britové je nafukovali
  • ISIS to zkoušel dokonce s překližkou
  • Dnes pořídíte nafukovací těžké zbraně na AliExpressu

Když nemáte dostatek bojových tanků, prostě si je nafoukněte jako skákací hrad pro děti. Falešné zbraně a mystifikace na bojišti jsou staré jako válka samotná a posledních sto let je dovedlo téměř k dokonalosti – zvláště s rozvojem dálkového průzkumu Země.

Průkopníkem v oboru byla americká jednotka 23rd Headquarters Special Troops. Čítala okolo tisícovky můžu, kteří měli po vylodění v Normandii jediný úkol: všemi možnými způsoby mystifikovat nepřítele a přesvědčit říšské velení, že spojenci povedou další útok jiným směrem a nečekanou silou.

Armáda duchů

Tzv. Ghost Army k tomu sloužily třeba nafukovací tanky Sherman, které měly zmást německé letce a průzkumníky, anebo fiktivní rádiové vysílání a zvuková kamufláž. Stručně řečeno, armáda přimontovala na vozidla hlasitě řvoucí tlampače, které znesnadňovaly přesnou lokalizaci, určení typu zbraně, a hlavně jeho bojovou sílu. 

Klepněte pro větší obrázek
Nafukovací tank M4 Sherman

Dnešní armády používají pro zmatení nepřítele a elektronický boj namísto hlasitého řevu ještě mnohem efektivnější rádiový jamming – tedy generování šumu na patřičných frekvencích, který přehluší telekomunikační systémy protivníka.

Typickým příkladem je generování šumu na kmitočtech družicových pozičních systémů GNSS (GPS apod.), anebo mnohem komplikovanější snaha o jeho podvrhnutí.

Nafukovací armáda Winstona Churchilla:

V takovém případě útočník negeneruje šum, ale zcela funkční signál, který má jen tu vadu, že vypočítaná geografická poloha na přijímači neodpovídá realitě. Nepřítel je zmatený a vjede do pasti. Nutno ovšem podotknout, že tento způsob boje se týká především civilních verzí GPS a GLONASS, ty vojenské jsou totiž samozřejmě šifrované, což podobný hacking poněkud znesnadňuje.

Klepněte pro větší obrázek
Britský nafukovací tank ve složeném stavu

Japonský tank z hlíny

Zpět ale k falešným tankům z plachtoviny, gumy nebo dřeva. V průběhu II. světové války se octily na bojištích všech stran. Britové je instalovali na svém pobřeží, aby Němce zmátli svojí bojovou připraveností, no a své uplatnění našly i v operaci Bertram při tažení v severní Africe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Falešná vozidla v africké poušti

Výjimkou nebylo ani Japonsko. Když Američané v závěru války ovládli oblohu nad jihovýchodní Asií a Japonci přišli o své letectvo, postavili na Okinawě alespoň makety letounů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Britský a německý falešný tank a makety letounů na Okinawě

Sice samy o sobě nikomu neublížily, zoufalé japonské velení nicméně doufalo, že tak zpomalí americký postup a jejich letectvo spotřebuje na ničení zbytečných cílů svoji munici. 

Klepněte pro větší obrázek
Když došlo i dřevo, vynalézaví Japonci stavěli makety dokonce ze sopečné hlíny. Třeba během bitvy o Iwodžimu

Fiktivní městečko na střeše továrny Boeing

Kamuflovalo se nicméně i tisíce kilometrů od nejbližšího bojiště – v závodech Boeingu na předměstí Seattlu. Pobřežní město se mohlo stát po leteckém útoku na Pearl Harbor dalším cílem císařského Japonska, inženýři z U.S. Army Corps of Engineers proto na střeše obrovského hangáru Plant 2 postavili fiktivní rezidenční čtvrť s domy a zahradami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výrobní hala 2 s kamufláží umělého městečka na střeše

Umělá vesnička přišla vhod i zaměstnancům firmy, kteří sem chodili odpočívat až do roku 1946. Továrna Boeingu nakonec válku přežila bez jediného šrámu, a obří hangár tak mohl vyprodukovat téměř sedm tisíc bombardérů B-17.

Plant 2 na propagačním prospektu Boeingu:

Falešné těžké zbraně mají mást i dnes

Druhá světová válka skončila a průzkumné letouny nahradily první špionážní družice. Jejich rané generace se však nemohly ani ve snu srovnávat se současnou civilní snímkovací digitální technologií třeba od Maxaru a Planet, a tak armády ze skladů opět vytáhly nafukovací tanky a navzájem se klamaly, kdo má více bojového arzenálu. Tato praxe v různé míře trvá dodnes.

V průběhu let se nicméně výrazně proměnil i dálkový průzkum Země. Prehistorické družice s pořizováním záznamu na kinofilm, jehož kapsle bylo třeba vylovit z oceánu, postupně nahradil rádiový příjem digitálních dat ve vysokém rozlišení a především špičkové teleobjektivy.

Falešné tanky ISIS odhalila termovize

A ještě jedna věc udělala z důmyslných nafukovaček už opravdu neškodnou hračku pro děti – družicové a letecké snímkování v oboru infračerveného záření. Právě na to doplatili bojovníci ISIS, když z dřevěných desek zbouchali fiktivní bojová vozidla a osedlali je figurínami s plnovousem.

Klepněte pro větší obrázek
Dřevěné tanky a figuríny ve službách ISIS

Průzkumný dron termálním snímkováním snadno odhalil, že je to celé podfuk a tyto těžké zbraně není třeba ničit drahou chytrou municí.

Výrobou falešných nafukovacích zbraní se zabývá i český výrobce Inflatech. Jeho specialitou jsou profesionální nafukovačky, které myslí i právě i na věrohodný radarový a termální odraz, a tak je průzkumný letoun jen tak neodhalí.

Klepněte pro větší obrázek
Nafukovací těžké zbraně od Inflatechu

Nafukovací tank a rakety z AliExpressu

Dnes seženete poměrně zdařilé nafukovací kopie tanků, obrněných vozidel, stíhacích a bombardovacích letounů nebo třeba raketových systémů země-vzduch a v měřítku 1:1 na čínském AliExpressu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Je libo nafukovací stíhačku? Ano, i to dnes najdete na AliExpressu

Nutno podotknout, že si na rozdíl od běžných cetek docela připlatíte, nafukovací letoun vás totiž přijde na půl milionu korun. Fanoušci raketových systémů najdou v nabídce i bizarní kopii S-300 v životní velikosti.

Nafukovací raketový systém S-300 v akci:

Zdroje fotografií, pokud není uvedený autor: National Archives Catalog, volné dílo

Diskuze (7) Další článek: Ruský útok na Ukrajinu má masivní kybernetický rozměr. Weby jsou zahlcené, na firmy se vrhnul destruktivní malware

Témata článku: Technologie, Historie, Vojenství, Japonsko, Země, AliExpress, Válka, Armáda, Zbraně, GPS, Islámský stát, Boeing, Letecké snímkování, Průzkum, Glonass, Bertram, Hlína, Maxar, Severní Afrika, Planta, Druhá světová válka, Isis, Seattle, Překližka, Jihovýchodní AsieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
I starou myš můžete naučit nové kousky. Návod, jak lépe najít ztracený kurzor

I starou myš můžete naučit nové kousky. Návod, jak lépe najít ztracený kurzor

Pokud máte velký monitor či vysoké rozlišení, často bývá problém najít na obrazovce kurzor. Díky jednoduchému nástroji jej ale najdete raz dva.

Antonín Trčálek
PowerToysNávody
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

Programování elektroniky: Postavíme si levný 2D LiDAR za pár kaček

** Jak fungují laserové dálkoměry a jak kreslí mapu ** Dnes si ho postavíme s pomocí servomotoru a TF-Luna ** Aplikace na PC bude kreslit mapu místnosti

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuLaser
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku