Když nemáte dostatek bojových tanků, prostě si je nafoukněte jako skákací hrad pro děti. Falešné zbraně a mystifikace na bojišti jsou staré jako válka samotná a posledních sto let je dovedlo téměř k dokonalosti – zvláště s rozvojem dálkového průzkumu Země.
Průkopníkem v oboru byla americká jednotka 23rd Headquarters Special Troops. Čítala okolo tisícovky můžu, kteří měli po vylodění v Normandii jediný úkol: všemi možnými způsoby mystifikovat nepřítele a přesvědčit říšské velení, že spojenci povedou další útok jiným směrem a nečekanou silou.
Armáda duchů
Tzv. Ghost Army k tomu sloužily třeba nafukovací tanky Sherman, které měly zmást německé letce a průzkumníky, anebo fiktivní rádiové vysílání a zvuková kamufláž. Stručně řečeno, armáda přimontovala na vozidla hlasitě řvoucí tlampače, které znesnadňovaly přesnou lokalizaci, určení typu zbraně, a hlavně jeho bojovou sílu.
Nafukovací tank M4 Sherman
Dnešní armády používají pro zmatení nepřítele a elektronický boj namísto hlasitého řevu ještě mnohem efektivnější rádiový jamming – tedy generování šumu na patřičných frekvencích, který přehluší telekomunikační systémy protivníka.
Typickým příkladem je generování šumu na kmitočtech družicových pozičních systémů GNSS (GPS apod.), anebo mnohem komplikovanější snaha o jeho podvrhnutí.
Nafukovací armáda Winstona Churchilla:
V takovém případě útočník negeneruje šum, ale zcela funkční signál, který má jen tu vadu, že vypočítaná geografická poloha na přijímači neodpovídá realitě. Nepřítel je zmatený a vjede do pasti. Nutno ovšem podotknout, že tento způsob boje se týká především civilních verzí GPS a GLONASS, ty vojenské jsou totiž samozřejmě šifrované, což podobný hacking poněkud znesnadňuje.
Britský nafukovací tank ve složeném stavu
Japonský tank z hlíny
Zpět ale k falešným tankům z plachtoviny, gumy nebo dřeva. V průběhu II. světové války se octily na bojištích všech stran. Britové je instalovali na svém pobřeží, aby Němce zmátli svojí bojovou připraveností, no a své uplatnění našly i v operaci Bertram při tažení v severní Africe.
Falešná vozidla v africké poušti
Výjimkou nebylo ani Japonsko. Když Američané v závěru války ovládli oblohu nad jihovýchodní Asií a Japonci přišli o své letectvo, postavili na Okinawě alespoň makety letounů.
Britský a německý falešný tank a makety letounů na Okinawě
Sice samy o sobě nikomu neublížily, zoufalé japonské velení nicméně doufalo, že tak zpomalí americký postup a jejich letectvo spotřebuje na ničení zbytečných cílů svoji munici.
Když došlo i dřevo, vynalézaví Japonci stavěli makety dokonce ze sopečné hlíny. Třeba během bitvy o Iwodžimu
Fiktivní městečko na střeše továrny Boeing
Kamuflovalo se nicméně i tisíce kilometrů od nejbližšího bojiště – v závodech Boeingu na předměstí Seattlu. Pobřežní město se mohlo stát po leteckém útoku na Pearl Harbor dalším cílem císařského Japonska, inženýři z U.S. Army Corps of Engineers proto na střeše obrovského hangáru Plant 2 postavili fiktivní rezidenční čtvrť s domy a zahradami.
Výrobní hala 2 s kamufláží umělého městečka na střeše
Umělá vesnička přišla vhod i zaměstnancům firmy, kteří sem chodili odpočívat až do roku 1946. Továrna Boeingu nakonec válku přežila bez jediného šrámu, a obří hangár tak mohl vyprodukovat téměř sedm tisíc bombardérů B-17.
Plant 2 na propagačním prospektu Boeingu:
Falešné těžké zbraně mají mást i dnes
Druhá světová válka skončila a průzkumné letouny nahradily první špionážní družice. Jejich rané generace se však nemohly ani ve snu srovnávat se současnou civilní snímkovací digitální technologií třeba od Maxaru a Planet, a tak armády ze skladů opět vytáhly nafukovací tanky a navzájem se klamaly, kdo má více bojového arzenálu. Tato praxe v různé míře trvá dodnes.
V průběhu let se nicméně výrazně proměnil i dálkový průzkum Země. Prehistorické družice s pořizováním záznamu na kinofilm, jehož kapsle bylo třeba vylovit z oceánu, postupně nahradil rádiový příjem digitálních dat ve vysokém rozlišení a především špičkové teleobjektivy.
Falešné tanky ISIS odhalila termovize
A ještě jedna věc udělala z důmyslných nafukovaček už opravdu neškodnou hračku pro děti – družicové a letecké snímkování v oboru infračerveného záření. Právě na to doplatili bojovníci ISIS, když z dřevěných desek zbouchali fiktivní bojová vozidla a osedlali je figurínami s plnovousem.
Dřevěné tanky a figuríny ve službách ISIS
Průzkumný dron termálním snímkováním snadno odhalil, že je to celé podfuk a tyto těžké zbraně není třeba ničit drahou chytrou municí.
Výrobou falešných nafukovacích zbraní se zabývá i český výrobce Inflatech. Jeho specialitou jsou profesionální nafukovačky, které myslí i právě i na věrohodný radarový a termální odraz, a tak je průzkumný letoun jen tak neodhalí.
Nafukovací těžké zbraně od Inflatechu
Nafukovací tank a rakety z AliExpressu
Dnes seženete poměrně zdařilé nafukovací kopie tanků, obrněných vozidel, stíhacích a bombardovacích letounů nebo třeba raketových systémů země-vzduch a v měřítku 1:1 na čínském AliExpressu.
Je libo nafukovací stíhačku? Ano, i to dnes najdete na AliExpressu
Nutno podotknout, že si na rozdíl od běžných cetek docela připlatíte, nafukovací letoun vás totiž přijde na půl milionu korun. Fanoušci raketových systémů najdou v nabídce i bizarní kopii S-300 v životní velikosti.
Nafukovací raketový systém S-300 v akci:
Zdroje fotografií, pokud není uvedený autor: National Archives Catalog, volné dílo