Když máte málo tanků, prostě si je nafoukněte. Sloužily ve válkách a dnes jsou i na AliExpressu

  • Japonci stavěli tanky z hlíny, Britové je nafukovali
  • ISIS to zkoušel dokonce s překližkou
  • Dnes pořídíte nafukovací těžké zbraně na AliExpressu

Když nemáte dostatek bojových tanků, prostě si je nafoukněte jako skákací hrad pro děti. Falešné zbraně a mystifikace na bojišti jsou staré jako válka samotná a posledních sto let je dovedlo téměř k dokonalosti – zvláště s rozvojem dálkového průzkumu Země.

Průkopníkem v oboru byla americká jednotka 23rd Headquarters Special Troops. Čítala okolo tisícovky můžu, kteří měli po vylodění v Normandii jediný úkol: všemi možnými způsoby mystifikovat nepřítele a přesvědčit říšské velení, že spojenci povedou další útok jiným směrem a nečekanou silou.

Armáda duchů

Tzv. Ghost Army k tomu sloužily třeba nafukovací tanky Sherman, které měly zmást německé letce a průzkumníky, anebo fiktivní rádiové vysílání a zvuková kamufláž. Stručně řečeno, armáda přimontovala na vozidla hlasitě řvoucí tlampače, které znesnadňovaly přesnou lokalizaci, určení typu zbraně, a hlavně jeho bojovou sílu. 

Klepněte pro větší obrázek
Nafukovací tank M4 Sherman

Dnešní armády používají pro zmatení nepřítele a elektronický boj namísto hlasitého řevu ještě mnohem efektivnější rádiový jamming – tedy generování šumu na patřičných frekvencích, který přehluší telekomunikační systémy protivníka.

Typickým příkladem je generování šumu na kmitočtech družicových pozičních systémů GNSS (GPS apod.), anebo mnohem komplikovanější snaha o jeho podvrhnutí.

Nafukovací armáda Winstona Churchilla:

V takovém případě útočník negeneruje šum, ale zcela funkční signál, který má jen tu vadu, že vypočítaná geografická poloha na přijímači neodpovídá realitě. Nepřítel je zmatený a vjede do pasti. Nutno ovšem podotknout, že tento způsob boje se týká především civilních verzí GPS a GLONASS, ty vojenské jsou totiž samozřejmě šifrované, což podobný hacking poněkud znesnadňuje.

Klepněte pro větší obrázek
Britský nafukovací tank ve složeném stavu

Japonský tank z hlíny

Zpět ale k falešným tankům z plachtoviny, gumy nebo dřeva. V průběhu II. světové války se octily na bojištích všech stran. Britové je instalovali na svém pobřeží, aby Němce zmátli svojí bojovou připraveností, no a své uplatnění našly i v operaci Bertram při tažení v severní Africe.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Falešná vozidla v africké poušti

Výjimkou nebylo ani Japonsko. Když Američané v závěru války ovládli oblohu nad jihovýchodní Asií a Japonci přišli o své letectvo, postavili na Okinawě alespoň makety letounů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Britský a německý falešný tank a makety letounů na Okinawě

Sice samy o sobě nikomu neublížily, zoufalé japonské velení nicméně doufalo, že tak zpomalí americký postup a jejich letectvo spotřebuje na ničení zbytečných cílů svoji munici. 

Klepněte pro větší obrázek
Když došlo i dřevo, vynalézaví Japonci stavěli makety dokonce ze sopečné hlíny. Třeba během bitvy o Iwodžimu

Fiktivní městečko na střeše továrny Boeing

Kamuflovalo se nicméně i tisíce kilometrů od nejbližšího bojiště – v závodech Boeingu na předměstí Seattlu. Pobřežní město se mohlo stát po leteckém útoku na Pearl Harbor dalším cílem císařského Japonska, inženýři z U.S. Army Corps of Engineers proto na střeše obrovského hangáru Plant 2 postavili fiktivní rezidenční čtvrť s domy a zahradami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výrobní hala 2 s kamufláží umělého městečka na střeše

Umělá vesnička přišla vhod i zaměstnancům firmy, kteří sem chodili odpočívat až do roku 1946. Továrna Boeingu nakonec válku přežila bez jediného šrámu, a obří hangár tak mohl vyprodukovat téměř sedm tisíc bombardérů B-17.

Plant 2 na propagačním prospektu Boeingu:

Falešné těžké zbraně mají mást i dnes

Druhá světová válka skončila a průzkumné letouny nahradily první špionážní družice. Jejich rané generace se však nemohly ani ve snu srovnávat se současnou civilní snímkovací digitální technologií třeba od Maxaru a Planet, a tak armády ze skladů opět vytáhly nafukovací tanky a navzájem se klamaly, kdo má více bojového arzenálu. Tato praxe v různé míře trvá dodnes.

V průběhu let se nicméně výrazně proměnil i dálkový průzkum Země. Prehistorické družice s pořizováním záznamu na kinofilm, jehož kapsle bylo třeba vylovit z oceánu, postupně nahradil rádiový příjem digitálních dat ve vysokém rozlišení a především špičkové teleobjektivy.

Falešné tanky ISIS odhalila termovize

A ještě jedna věc udělala z důmyslných nafukovaček už opravdu neškodnou hračku pro děti – družicové a letecké snímkování v oboru infračerveného záření. Právě na to doplatili bojovníci ISIS, když z dřevěných desek zbouchali fiktivní bojová vozidla a osedlali je figurínami s plnovousem.

Klepněte pro větší obrázek
Dřevěné tanky a figuríny ve službách ISIS

Průzkumný dron termálním snímkováním snadno odhalil, že je to celé podfuk a tyto těžké zbraně není třeba ničit drahou chytrou municí.

Výrobou falešných nafukovacích zbraní se zabývá i český výrobce Inflatech. Jeho specialitou jsou profesionální nafukovačky, které myslí i právě i na věrohodný radarový a termální odraz, a tak je průzkumný letoun jen tak neodhalí.

Klepněte pro větší obrázek
Nafukovací těžké zbraně od Inflatechu

Nafukovací tank a rakety z AliExpressu

Dnes seženete poměrně zdařilé nafukovací kopie tanků, obrněných vozidel, stíhacích a bombardovacích letounů nebo třeba raketových systémů země-vzduch a v měřítku 1:1 na čínském AliExpressu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Je libo nafukovací stíhačku? Ano, i to dnes najdete na AliExpressu

Nutno podotknout, že si na rozdíl od běžných cetek docela připlatíte, nafukovací letoun vás totiž přijde na půl milionu korun. Fanoušci raketových systémů najdou v nabídce i bizarní kopii S-300 v životní velikosti.

Nafukovací raketový systém S-300 v akci:

Zdroje fotografií, pokud není uvedený autor: National Archives Catalog, volné dílo

Diskuze (7) Další článek: Ruský útok na Ukrajinu má masivní kybernetický rozměr. Weby jsou zahlcené, na firmy se vrhnul destruktivní malware

Témata článku: Technologie, Země, Historie, Vojenství, AliExpress, Armáda, Japonsko, Zbraně, Válka, Boeing, Islámský stát, GPS, Tank, Průzkum, Severní Afrika, Sherman, Seattle, Bertram, Planta, Letecké snímkování, Jihovýchodní Asie, GNSS, Isis, Maxar, Hlína