tm001
9. 12. 2024 • 5:39

Skoda ze autor chtel pribalit nejakou omacku a bud o tematu moc (skoro nic) nevi, a nebo to nechal zadat AI a nezkontroloval to.
Takze staci vynechat reci o aktvite GPS prijimace a problematice prijmu GPS nad oceanem a spise uvest ze hlavni vyhoda je (i oproti INS) ze se nemusi kalibrovat pocatecni poloha a system je plne autonomni v tom si zjistit kde se v kterem okamziku nachazi. Jako model byl pouzit 4 metry siroky model "letajiciho kridla" (flying wing - nevim jak prelozit). Toliko k velikosti. Tim si odpovidam i na moji otazku z jineho prispevku - ano, INS by se dal pozuit a byl by presnejsi, nicmene tam se musi zadavat vychozi poloha, coz se u tohoto systemu nemusi.

JP77
JP77
8. 12. 2024 • 15:12

"Klíčovou výhodou je jeho pasivita – nevysílá žádné signály, díky čemuž je vhodný například pro vojenské operace nebo situace, kde je nutné zůstat neviditelný."
Ani navigační systémy na dronech, mobilech, samostatných foťákách nepotřebují vysílat signál, který by je prozradil. Stačí jim jen přijímat signál z navigačních družic a z toho si vypočítat polohu.
Jinak když není k dispozici americký GPS, využijí se jiné GNSS - družicové navigační systémy, třeba přesnější evropský Galileo, čínský BeiDou a ruský Glonass.
"nedostupný, například nad oceánem"
Proč by byl nedostupný nad oceánem? Navigační družice létají stejně tak nad oceány jako nad pevninou a díky tomu lodě už hvězdy nepoužívají.
Článek je o zajímavé užitečné novince, ale proč tam jsou takové nesmysly? Byla snad poradcem AI, jako např GPT, Copilot, ..?

Mi.Chal
7. 12. 2024 • 22:30

>> Klíčovou výhodou je jeho pasivita – nevysílá žádné signály, díky čemuž je vhodný například pro vojenské operace nebo situace, kde je nutné zůstat neviditelný.Akorát vojenské operace bude trochu komplikovat skutečnost, že to funguje jenom v noci. A za jasné oblohy, infra kamera sice umožňuje něco vidět, ale hvězdy za mraky bych netipoval. Je teda trochu zvláštní, že na jednom místě se píše, že to chtějí řešit IR kamerami a o kus dál, že to jasnou oblohu vyžaduje.>> Použití hvězd k navigaci není novinkou – dříve je využívali námořníci a piloti, kteří pomocí sextantu a tabulek určovali svou polohu.Sextant se ale používal se Sluncem, nevím o tom, že by to bylo počítané i pro hvězdy.

Bzuci.
7. 12. 2024 • 21:51

Tohle me dlouho zajima. Stejny princip vyuzivaly pro orientaci i vesmirne druzice snad od sveho pocatku.
Ale dodnes jsem si nenasel cas zjistit, jak to vlastne s tehdejsi technikou delaly.

Určitě si přečtěte

Články odjinud