Když se nedostatek doháněl vynalézavostí. Vznikl i tenhle neuvěřitelný autobus Škoda na přepravu lodí

Základem je Škoda 706 RTO z roku 1996, ale za úpravou nestojí ani výrobce, ani žádný československý státní podnik. Autobus pro přepravu lodí na začátku 90. let vymyslel, navrhl a zkonstruoval aktivní jachtař a kapitán Jindřich Wloch. Existuje jediný exemplář, posledních patnáct/dvacet let stojí v garáži a zub času koná své dílo, ale svítá na lepší časy…

„Otec autobus koupil od ostravské báňské záchranné stanice, kde se o něj pečlivě starali, takže vozidlo bylo ve výborném stavu,“ vypráví Andrea Wlochová, dcera tvůrce jedinečného stroje.

Wloch musel výrazně upravit karoserii a vymyslet mechanismus, který bezpečně udrží loď na místě. A protože plánoval, že RTO bude jezdit dlouhé trasy (zejména Ostrava – Dubrovník), zaměřil se i na praktické detaily. V kabině vzniklo zázemí pro odpočinek, autobus dostal přídavné nádrže (mělo by jich být až osm), takže cestu do Chorvatska RTO zvládlo na jeden zátah.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podobný projekt vznikl v 90. letech i v Polsku. Loď Wagant s betonovým trupem a autobus na její převážení zkonstruoval Norbert Patalas.

Cest k Jadranu modrý speciál podnikl několik, některé odřídil také Wlochův syn Alan. Jednoho dne přesto RTO skončilo v garáži.

Lepší budoucnost

Nedávno speciál od Wlochových koupil Jan Mikolajek, který se pustí do kompletní renovace autobusu i jachty upevněné na korbě. I tu Jindřich Wloch postavil sám.

„Když jsem ten autobus s lodí viděl naživo, říkal jsem si, že zaslouží druhou šanci a že vozidlo i jachtu musím zachránit. Beru to i jako poctu panu Wlochovi a jeho zručnosti. Proto je cílem vrátit oběma strojům původní podobu,“ říká Mikolajek, který přitom s renovacemi automobilů či plavidel zkušenosti nemá. „Tohle bude premiéra. Ale přizval jsem lidi, spolupracovníky a kamarády, kteří zkušenosti mají, a kterým věřím,“ dodává.

Mikolajek by práce rád dokončil do dvou let. „Takový je cíl. Chtěl bych, aby do dvou let bylo všechno v provozuschopném stavu, abych mohl autobusem odvézt loď někam k vodě a tam ji spustit na hladinu,“ prozrazuje. „Budu ale potřebovat také někoho, kdo mě do jachtaření zasvětí,“ usmívá se.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Převoz unikátu k novému majiteli.

Jedinečná Škoda 706 RTO ho oslovila především z technického pohledu, jako doklad něčí obrovské zručnosti. „V nejbližších dnech se pustíme do odstrojení autobusu, abychom věděli, co všechno bude potřeba udělat. Čeká nás také důkladná prohlídka lodi. Vozidlo je každopádně pojízdné, mechanické části fungují. Tak uvidíme, co nás čeká,“ uzavírá Mikolajek.

Diskuze (7) Další článek: Aktualizace MS Flight Simulatoru přináší podrobnější Španělsko, Portugalsko, Andorru a Gibraltar

Témata článku: Škoda, Ostrava, loď, Lodě, Polsko, Kuriozita, Autobus, Alan, Chorvatsko, Přeprava, Státní podnik, Vozidlo, Vynalézavost, RTO, Jadran, GarážSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Microsoft Flight Simulator brzy dostane podporu technologií FSR a DLSS

Microsoft Flight Simulator brzy dostane podporu technologií FSR a DLSS

Grafická stránka hry bude zase o něco vypiplanější.

Michal Maliarov
Flight SimulatorTechnologieSimulátory
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje