Když Slunce běsní: V roce 1582 zasáhla Zemi mohutná solární bouře

  • Naše Slunce je dost poklidná hvězda
  • Občas se ale odváže a odpálí spoustou energie nabitou solární bouři
  • Jedna taková mohutná solární bouře dorazila k Zemi v roce 1582

Naše Slunce je dost poklidná hvězda. Občas se ale odváže a odpálí spoustou energie nabitou solární bouři, která může zasáhnout Zemi. Jak ukazují historické záznamy, jedna taková mohutná solární bouře dorazila k Zemi v roce 1582.

Zprávy z Portugalska zmiňují severní oblohu, která celá vzplála rudým ohněm, a tato nebeská show trvala tři dny. O rudé obloze se ve stejné době zmiňují i prameny z Japonska, Německa nebo Jižní Koreje. Celkem jde o desítky doložených pozorování z Evropy a východní Asie.

Musela to být úchvatná podívaná. Lidé, kteří tehdy žili ve vysokých zeměpisných šířkách, byli, tak jako dnes, zvyklí na občasné polární záře. Obyvatelé zemí blíže k rovníku ale nikoliv. Solární bouře v roce 1582 pro ně musela být jako zjevení.

Rudá polární záře tehdy byla patrná až asi na 28. rovnoběžce, tedy zhruba na Floridě, v Egyptě a v jižním Japonsku. V tehdejším období to pro mnoho lidí představovalo životní zážitek, který si obvykle spojovali s náboženskými pocity.

Oblohu pohltily rudé plameny...

Jak uvádí Portugalec Pero Ruiz Soares z Lisabonu, který tehdy psal kroniku, vypadalo to, že celou oblohu pohltily rudé plameny. Lidé byli fascinovaní a vyděšení zároveň. Houfně se vydávali na venkov, kde tuto extrémní polární záři pozorovali. Vědci se o podobné záznamy velmi zajímají a snaží se zjistit, jak často se taková bouře vyskytne.

V tuto chvíli to vypadá, že extrémní solární bouře, jako byla ta v roce 1582, zasahují Zemi minimálně jednou za století. Odborníci tudíž odhadují, že Zemi podobné bouře zasáhnou přinejmenším jednou v 21. století. Asi není nutné zdůrazňovat, jak velký problém to bude pro civilizaci.

V roce 1582 taková bouře lidi sice pořádně vyděsila, ale to bylo tak všechno, čím je mohla zasáhnout. Dnes by to samozřejmě bylo mnohem horší. Lze očekávat, že mohutná solární bouře vážně poškodí rozvodné elektrické sítě, satelity i elektroniku, která se nachází dole na Zemi.

Škody by mohly dosáhnout mnoha miliard dolarů a kvůli narušení provozu kritických zařízení by mohlo přijít o život mnoho lidí. Vědci a inženýři již pracují na vylepšeních stávajících technologií, které by měly zajistit, že naše infrastruktura a elektronika v solární bouři obstojí lépe. Vzhledem k tomu, že k takové bouři může dojít třeba zítra, by tyto snahy měly mít prioritu.

Titulní ilustrační foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0

Diskuze (14) Další článek: Chrome 90 bude vynucovat HTTPS. Zabezpečenou předponu doplní do neúplných adres

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Historie, Japonsko, Země, Astronomie, Jižní Korea, Evropa, Škoda, Německo, Slunce, Egypt, Hvězda, Show, Elektronika, Bouře, Asie, Florida, Polární záře, Portugalsko, Obloha, LisabonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Mobily zaplaví čínské čipsety Unisoc. S těmi lepšími ušetříte, ty horší znamenají průšvih

Mobily zaplaví čínské čipsety Unisoc. S těmi lepšími ušetříte, ty horší znamenají průšvih

** Čipsety od Qualcommu a Samsungu jsou dnes všeobecně používané ** To můžeme říci i o Mediateku, který loni výrazně posílil ** Zvykejte si však na to, že se o slovo hlásí i další firma - Unisoc

Martin Chroust
UnisocMobilní čipsety
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Uživatelé domácího NASu se obvykle spokojí s vytvořením jednoho uživatele, který má práva a přístupy ke všemu. Tím však značně snižují bezpečnost zařízení.

Jiří Kuruc
NávodyNAS
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek