Článek je zavádějící - dezinformace! Dobrý kardiolog by vysvětlil, že tepová frekvence je individuální a také, že tepová frekvence pod 50 a nad 150 t/min. by se měla léčit, ale pokud se chce někdo sledovat tak by to mělo být komplexní jak tep tak tlak a ostatní fyziologické parametry a to centrifik. lékařskými přístroji. ..
Názor byl 3× upraven, naposled 19. 5. 2025 15:25
A ty jsi dobrý kardiolog abys nám vysvětlil, jak škodí KST 40 nebo jen plácáš, protože na internetu můžeš
Bohužel, jmenovat nemohu, ale je to názor primáře internisty, který mimo jiné doprovází národní reprezentace hokejistů na mistrovství světa apod. ..
Jojo, jedna nejmenovaná paní uklízečka od nejmenované hokejové reprezentace říkala to samé. Ale víc nesmím ani naznačit.
Jenže to měření tepu v klidu...doktor mi řek, že klidová TF je to co mi naměří po 3min na židli u něj v ordinaci. Když si sundavam hodinky než si jdu lehnout a nasadím jakmile vyrážím do práce, jsem někde okolo 55. Když celý den prochodím s báglem na zádech, jsem večer na 65. Když tak prochodím dva tři dny, jsem po nich na 48. Když mám hodinky na ruce i když si jdu lehnout, jsem o 5-8 úderů níž. A uklidnění tepu? Mám to do bytu 3 patra, která po ukončení běhání chodím pěšky. Když si (fakt jen na test) dole udělám 5min pauzu než jdu domů, mám všechny ukazatale hodinek lepší, než když ukončím běh a klasický po dvou vyskočím do třetího.Když mám lenivé období a jdu se projít jen tak že se flákáme, jde mi VO2MAX dolů po jednotkách za den, stačí mezi to vložit jedu rychlochůzi a vyletí to nahoru...Pokud chce někdo vědět jak na tom je, IMHO není nic lepšího, jak Cooperův test.Použím AW Ultra.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 5. 2025 19:45
uz aby tie clanky pisala radsej AIfaktom je, ze RHR je naozaj dobry ukazovatel stavu naseho aktualneho zdravia/kondicie. ale vobec nie je spomenute HRV, ktore je rovnako vyznamne. cca rok mam na ruke garmin a mal som vdaka rozlicnym situaciam moznost vidiet, ako sa menia tieto ukazovatele v zavislosti od stavu, v ktorom je organizmus.co robi alkohol, zly spanok/ponocovanie, jedlo neskoro vecer, stres, operacia ... a na druhej strane sport, hlavne vytrvalostny, hlboky spanok, pobyt v prirode. znie to ako tepla voda, ale ked to clovek vidi kvantifikovane, ma tendenciu sa tym zacat aj riadit, zacne nahanat "dobre cisla". a ma to aj diagnosticku funkciu - ked sa zacne kazit HRV a RHR, vacsinou to znamena, ze telo s niecim bojuje, ci uz chorobou alebo vycerpanostou/zranenim. napr. bezne ochorenie to signalizuje tak 2-3 dni predtym, ako sa rozbehne.
Proc pisete, ze optimum pro populaci je rozmezi 60-110, kdyz v te tabulce jsou hodnoty od 82 v cervene kategorii. Nechapu Vasi snahu tady psat porad clanky o necem, cemu ocividne ne moc dobre rozumite. Tabulka je pochopitelne taky uplne mimo, hodnotu 50 rozhodne neni mozne brat jako "Atletickou" v mladem veku. Tenhle clanek je vylozene dezinformace a doufam, ze mlady clovek s KST 65 si nebude myslet o sve kondici ze je "Dobra". Dobra kondice srdicka a plic znamena ubehnout 10km za 45 minut a to jsem jeste benevolentni. A s tim ma problemy i clovek, jehoz KST je na 50.
Každý den to hodinky měří jinak, lítá to v rozmezí 50-70, v průměru kolem 60, což je asi ok… atlet nejsem, ale rád se projdu. Ale vzhledem k tomu, že ty mezidenní rozdíly jsou klidně 10 bpm, někdy i víc, moc velkou důvěru v měření nemám.
I profi lékařské přístroje měří rozdíly. Ono to bude totiž nejspíš tím, že tam ty rozdíly prostě jsou, srdce není přesně seřízen švýcarský strojek, ale živá součást živého organismu a proto je to každou sekundu jinak.
U sportovního lékaře zjišťovali čas, za jaký se vrátí tepová frekvence na původní stav po fyzické zátěži (zpravidla spec. zátěžový rotoped, ale může být nahrazeno chozením do schodů, klikami, ...). Eliminuje se vliv různých vrozených rozdílností u lidí. Čím kratší doba návratu tepové frekvence po zátěži, tím lépe. Tabulky jsou někde na internetu.
Podle Garminu průměrné minimum za poslední týden 46. Ve 40-ti letech to celkem jde, i když Zátopek úplně nejsem, ten měl snad 30.Dlouhodobé cvičení teoreticky prodlouží život, srdce jede s vyšší efektivitou a déle trvá, než se opotřebuje :)
Ono je otázka zda ten čas, co procvičíš, nebude stejně dlouhý jak ten, který získáš :)
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 5. 2025 14:12
to netuším, ale cvičíme a sportujeme snad proto, že to milujeme, to není čas proplýtvaný, ale skvěle prožitý ;)
zase pri cvičení to "vytočím" aj cez 180 takže dúfam, že neplatí, že človek má pevne dané koľko jeho srdce za život udrie...
Mám 44 tepů za minutu. A kromě toho že uběhnu 10km, tak se určitě nepovažuju za atleta ani vytrvalostního sportovce. Takže za mě je to velmi orientační.
Jesli uběhneš 10km a nefuníš při tom jak lokomotiva, tak máš solidní, nadprůměrnou kondici, to celkem odpovídá.
Nefuním, ale tempo nemám závratné, trvá mi to minimálně 70 minut.
ještě záleží čím to měříš, jestli něčím aspoň trochu přesným nebo nějakým náramkem z Ali
Garmin hodinky, Instinct Crossover
pokud máš pomalejší tempo než 6min/km tak už to není běh ale spíš jogging/rychlá chůze
Rychlá chůze je 6km/hodinu, určitě ne 6min/km.
Možná je to myšleno jako tempo 6 minut na 1 km, tj. rychlost 10 km/h?
NO určitě to tak myslel. plete si to víc lidí. Tempo není rychlost, ikdyž jsou si ta čísla blízko. O víkendu jsem si dal procházku, šel jsem průměrnou rychlostí 6km/h, bez přestávky skoro 3 hodiny, a na konci jsem by docela vyřízený. Tempo jsem tedy držel 10minut na kilometr (nebo chcete-li 1 kilometr za 10 minut)
To je na tak dlouhou procházku docela svižné tempo. Já když chvátám ráno pěšky do práce (či odpoledne z práce), tak jsem v průměru kolem 11 minut/km i s baťůžkem přes údolí a kopce asi za 40-50 minut (3-4 km podle zvolené trasy, převýšení cca 60-100 m). Podle mapy.com tam má i ta nejkratší trasa pěšky trvat přes 1 hodinu, asi ti mapaři chodí obecně pomaleji? 😉
Jestli je to tempo kolem 7 min/km, tj. 5 km za 35 minut, tak je to pořád blíž k běhu, než k chůzi. Vojenský krok byl tuším 5 km/h, což je tempo zhruba 1 km za 12 minut. Zde: https://www.odpovedi.cz/otazky/kolik-k...-po-rovine někdo píše: "Vojenský krok je standardizovaný na 120 kroků za minutu dlouhých 75 cm. Tímto tempem se ujde 5,4 km/h."
Takže s "funením" by to bolo za 50 minút. A to vôbec nie je zlé. Možno medzi športovcami nič moc ale medzi bežnou populáciou jednoznačne nadpriemer.
Tak to mám přibližně stejně 46 tepů, je mi 43, uběhnu 10 za hodinu a každej den ráno cvičím . Taky bych se neoznačil za atleta 😀 . Klidovou tepovku ale sleduju, takhle třeba po mejdanu tělo v noci zrovna klidný nebývá a nástup nemoci je taky znát .
Určite si na tom lepšie ako 99% populácie.
Ja uz jsem bliz k 60 nez k 50 (vzkyk :( ..... 😃) a klidovy tep mam 48. Ani ja bych si nedovolil se povazovat za atleta, resp. by takove oznaceni neodpovidalo realite, nicmene delam 6x tydne kardio - 3x tydne 90 minut rotoped, tak intenzivne, ze ze me pot tece doslova jakobych byl pod sprchou a 3x tydne 1200x sed-lehy + 400x sklapovacky + k tomu 70 kliku. Zni mi to az neuveritelne, ale kdyz jsem pred cca. deseti lety se sed-lehama zacal, tak jsem nedokazal udelat ani jediny a bricho jsem mel vypoukle jako bych byl ve ctvrtem mesici tehotenstvi. :) Po prvnich pokusech me brisni svaly bolely tak, ze jsem se nasledujicich nekolik dni nemohl hybat. Postupne jsem dokazal udelat jeden sed-leh a pak se mnozstvi uz pomalu pridavalo. Dnes, kdyby prislo na vec, bych vyrovnanym tempem sed-lehy, prip. sklapovacky dokazal delat klidne i nekolik hodin. :)
Tep v klidu 65 a přitom jsem totálně v 🚽.
To je asi ještě docela dobré, mnohem horší by byl tep 0 za minutu ...
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.