Klub Sisyfos rozdal bludné balvany. Zvítězili Karel Janeček v kategorii jednotlivců a Zdravé fórum v družstvech

Český klub Sisyfos každý rok rozděluje Bludné balvany, anticenu za významné příspěvky ke klamání veřejnosti. Satirickou formou upozorňuje vždy na tři „nejzasloužilejší“ jednotlivce a tři družstva. V pátek 27. května 2022 zveřejnil výsledky loňského ročníku.

Klepněte pro větší obrázek

Klub Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v USA v roce 1976 jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Jeho původním programem byla vědecká analýza pseudovědeckých názorů a údajně nadpřirozených jevů. Zájem skeptiků se ale postupně rozšiřoval i na další oblasti, ve kterých začaly převládal nevědecké a sporné názory. Český Sisyfos vznikl v roce 1995.

Kategorie jednotlivců

U následujících textů citujeme z materiálů Českého klubu Sisyfos.

Zlatý bludný balvan: Mgr. Karel Janeček, PhD, MBA, za důkaz, že „matematika“ a „matení“ možná přece jen mají společný slovní základ. (Podrobnosti na Facebooku Sisyfa)

Stříbrný bludný balvan: Radim Grebeníček za vytvoření zcela nového modelu uzdravování skrz myšlenkou indukovanou změnu genové exprese. (Podrobnosti)

Bronzový bludný balvan: Doc. PhDr. Marie Macková, PhD, za zrození pro jasnovidectví, docenturu v oboru Zdravotně sociální péče, absolvování Olomoucké školy astrologie, ověřování nových modelů sociální péče a šíření světla svým studentům a klientům. (Podrobnosti)

Kategorie družstev

Zlatý bludný balvan: Zdravé fórum, z. s., a spol. za obohacení Public Health o cherry picking, datovou magii a konspirační teorie vůbec. (Podrobnosti)

Stříbrný bludný balvan: Hnutí pro život ČR za odborné poradenství a objevy v oblasti vojenství, posunutí ochrany nenarozeného dítěte až do okamžiku ejakulace, za předcházení epidemii neexistujícího syndromu a za propagaci alternativní chirurgie. (Podrobnosti)

Bronzový bludný balvan: Kolektiv autorů knihy Achillovy paty evoluce v čele s překladatelem a autorem české předmluvy Liborem Votočkem za roszáhlý multioborový příspěvek unikátní disciplíně negativní evoluční teorie. (Podrobnosti)

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (67) Další článek: Samsung v červnu přestane vyrábět LCD. Soustředí se na QD OLED a microLED

Témata článku: USA, Pseudovědy, Sisyfos, Bludný balvan, Balvan, Achilles, Podrobnost, Družstvo, Karel Janeček, Libor Votoček, Český klub Sisyfos, Kategorie, R + B, Janeček, Mba, Public Health