Klub Sisyfos udělil Bludné balvany za loňský rok. Ocenil redakci Českého rozhlasu Plzeň i Ministerstvo zemědělství

Český klub Sisyfos každoročně uděluje Bludné balvany: anticenu za významné příspěvky ke klamání veřejnosti. Satirickou formou upozorňuje vždy na tři „nejzasloužilejší“ jednotlivce a tři družstva. V pátek 9. října 2020 zveřejnil výsledky loňského snažení. Kvůli pandemii koronairu ovšem letošní udílení probíhalo distančním způsobem.

Klub Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v USA v roce 1976 jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Jeho původním programem byla vědecká analýza pseudovědeckých názorů a údajně nadpřirozených jevů. Zájem skeptiků se ale postupně rozšiřoval i na další oblasti, ve kterých začaly převládal nevědecké a sporné názory.

Kategorie jednotlivců

Zlatý bludný balvan: RNDr. Jan Rak, PhD. – za měření energie a objevy v anatomii, patologii, mentální termodynamice a za kvantové kutilství, tedy propagaci fyzikálních nesmyslů z pozice falešné autority. (Podrobnosti)

Stříbrný bludný balvan: MUDr. Jan Vojáček, CFMP – za odvážnou redefinici epigenetiky a za téměř úspěšné znovuobjevování základního učiva normální a patologické fyziologie. (Podrobnosti)

Bronzový bludný balvan: prof. Ing. Karel Bartušek, DrSc. – za zdařilou realizaci převodníku energie - siderické kyvadlo, jakož i za přidružené objevy v oblastech anatomie, patologie, mentální termodynamiky a kvantového kutilství.(Podrobnosti)

Kategorie družstev

Zlatý bludný balvan: Redakce Českého rozhlasu Plzeň – za šíření potenciálně nebezpečných dezinformací zejména z oblasti medicíny.

Stříbrný bludný balvan: Ministerstvo zemědělství ČR a Česká psychoenergetická společnost – za autorizaci povolání Proutkař.

Bronzový bludný balvan: Lékárenský řetězec BENU – za potvrzení oblíbeného pořekadla, že peníze nesmrdí a to i když prodáváte předražený cukr vydávaný za léky.

Titulní foto: Jiří Nosek, CC BY-SA 3.0

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (78) Další článek: Před 20 lety učinil Václav Klaus svůj první nákup na internetu

Témata článku: USA, Plzeň, Pseudovědy, Sisyfos, CFM, Blud, Bludný balvan, Fyziologie, BENA, Český klub, Objev, Rozhlas, Bronzový Bludný balvan, Kutilství, Anatomie, MINI +, Lékařství, Redakce, MUDr, Družstvo, PatologieWindows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry