Klub Sisyfos udělil Bludné balvany za loňský rok. Ocenil redakci Českého rozhlasu Plzeň i Ministerstvo zemědělství

Klub Sisyfos udělil Bludné balvany za loňský rok. Ocenil redakci Českého rozhlasu Plzeň i Ministerstvo zemědělství | Foto:  Jiří Nosek, CC BY-SA 3.0

Český klub Sisyfos každoročně uděluje Bludné balvany: anticenu za významné příspěvky ke klamání veřejnosti. Satirickou formou upozorňuje vždy na tři „nejzasloužilejší“ jednotlivce a tři družstva. V pátek 9. října 2020 zveřejnil výsledky loňského snažení. Kvůli pandemii koronairu ovšem letošní udílení probíhalo distančním způsobem.

Klub Sisyfos je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo v USA v roce 1976 jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Jeho původním programem byla vědecká analýza pseudovědeckých názorů a údajně nadpřirozených jevů. Zájem skeptiků se ale postupně rozšiřoval i na další oblasti, ve kterých začaly převládal nevědecké a sporné názory.

Kategorie jednotlivců

Zlatý bludný balvan: RNDr. Jan Rak, PhD. – za měření energie a objevy v anatomii, patologii, mentální termodynamice a za kvantové kutilství, tedy propagaci fyzikálních nesmyslů z pozice falešné autority. (Podrobnosti)

Stříbrný bludný balvan: MUDr. Jan Vojáček, CFMP – za odvážnou redefinici epigenetiky a za téměř úspěšné znovuobjevování základního učiva normální a patologické fyziologie. (Podrobnosti)

Bronzový bludný balvan: prof. Ing. Karel Bartušek, DrSc. – za zdařilou realizaci převodníku energie - siderické kyvadlo, jakož i za přidružené objevy v oblastech anatomie, patologie, mentální termodynamiky a kvantového kutilství.(Podrobnosti)

Kategorie družstev

Zlatý bludný balvan: Redakce Českého rozhlasu Plzeň – za šíření potenciálně nebezpečných dezinformací zejména z oblasti medicíny.

Stříbrný bludný balvan: Ministerstvo zemědělství ČR a Česká psychoenergetická společnost – za autorizaci povolání Proutkař.

Bronzový bludný balvan: Lékárenský řetězec BENU – za potvrzení oblíbeného pořekadla, že peníze nesmrdí a to i když prodáváte předražený cukr vydávaný za léky.

Titulní foto: Jiří Nosek, CC BY-SA 3.0

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (78) Další článek: Před 20 lety učinil Václav Klaus svůj první nákup na internetu

Témata článku: USA, Plzeň, Pseudovědy, Sisyfos, BENA, Redakce, Kutilství, Anatomie, Patologie, Blud, Bronzový Bludný balvan, Bludný balvan, Rozhlas, MINI +, Český klub, Objev, Družstvo, Fyziologie, MUDr, Lékařství40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy