Kofein zlepšuje schopnost řešit problémy, ale nezvyšuje kreativitu, naznačuje studie

Kofein je pravděpodobně nejrozšířenějším stimulantem na světě, proto je jeho působení na centrální nervovou soustavu a srdeční činnost předmětem mnoha vědeckých výzkumů. Nedávno zveřejněná studie, provedená odborníky z Arkansaské univerzity, se zabývala vlivem této látky na schopnost kreativního řešení problémů.

Řada lidí konzumuje kofein nejen z důvodu, že je udržuje v bdělém stavu, ale také protože mají pocit, že aktivuje jejich mozek a podporuje kreativní myšlení. Tak to ale nefunguje, tvrdí závěry výše zmiňované studie.

Jak by kofein mohl ovlivnit kreativitu

Není žádným tajemstvím, že kofein může dodávat energii a zlepšovat soustředění, což jeho konzumentům umožňuje dosahovat vyšší produktivity. Nezodpovězenou otázkou však bylo, zda nějakým způsobem ovlivňuje úroveň kreativity.

Do výzkumu bylo zahrnuto osmdesát účastníků, z nichž první polovina dostala placebo, zatímco druhá požila pilulku se 200 miligramy kofeinu, což odpovídá jednomu šálku kávy. Vědci pak zkoumali vliv kofeinu na dva různé typy myšlení: divergentní a konvergentní.

Jako divergentní myšlení je označován proces, který vede ke vzniku většího množství originálních řešení problému. Bývá považováno za jeden z významných předpokladů kreativity. Proti tomu konvergentní myšlení obecně znamená schopnost „správně“ odpovědět na otázky, k jejichž zodpovědění není podstatná kreativita (např. při testu či zkoušení ve škole).

Kreativita stejná, produktivita vyšší

Výsledky výzkumu ukázaly, že osoby, jimž bylo podáno 200 mg kofeinu, nevykazovaly v divergentním myšlení žádné změny. Jinými slovy: jejich kreativita, tedy schopnost přijít s novými a zajímavými odpověďmi nebo řešeními, se v žádném směru nezlepšila.

Kofein však zvýšil konvergentní myšlení, a kromě toho se ukázalo, že také zlepšuje náladu účastníků. Výsledky naznačují, že zatímco pro zvýšení produktivity může být kofein dobrý, velmi pravděpodobně nepomáhá zvyšovat kreativitu. Může však kreativním lidem pomoci lépe se soustředit na jejich práci.

Diskuze (1) Další článek: Automobilka BMW změnila logo. To nové prý odpovídá digitálnímu věku a je průhledné

Témata článku: Zdraví, Věda, Výzkum, Tělo, Káva, Potraviny, Psychika, kofein, Arkane Games, Schopnost, Produktivita, Caffe, Řešení problému, Ability, Miligram, Kreativita, Studie, Myšlení, Káva na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze sluchátek Realme Buds Air 2 a Realme Buds Air 2 Neo. Levné, pohodlné, s ANC a skvělým zvukem

Recenze sluchátek Realme Buds Air 2 a Realme Buds Air 2 Neo. Levné, pohodlné, s ANC a skvělým zvukem

Pokud hledáte opravdu pohodlné TWS sluchátka, tak Realme Buds Air 2 to plní na jedničku. Přičtěte překvapivě velmi příjemný zvuk, dobré potlačení hluku a výsledkem je levná varianta daleko dražších AirPods Pro. Ve své cenové relaci nabízejí vynikající poměr cena/výkon.

Petr Březina
True WirelessSluchátkaTesty
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony