Astronomové objevili třetí planetu obíhající kolem nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Pokud se potvrdí zjištěné parametry, patřil by tento objekt k nejlehčím exoplanetám, jaké kdy byly objeveny. Informace publikoval astronom João Faria z portugalského Ústavu astrofyziky a kosmických věd v odborném časopise Astronomy & Astrophysics.
Proxima Centauri d
Nově objevený svět, nazvaný Proxima Centauri d, je pravděpodobně o něco menší než Země. Kolem své hvězdy oběhne jednou za 5 dní a 3 hodiny.
„Ukazuje se, že nejbližší hvězda má pravděpodobně velmi bohatý planetární systém,“ říká astronom z Institutu kosmických věd ve španělské Barceloně Guillem Anglada-Escudé, který vedl tým, jenž v roce 2016 objevil první planetu obíhající kolem Proximy Centauri.
João Faria a jeho tým objevil Proximu Centauri d měřením drobných posunů ve spektru světla hvězdy způsobených gravitací planety během oběhu. Pro tyto účely vědci použili nejmodernější spektrograf ESPRESSO, který je k dispozici v rámci soustavy čtyř 8,2metrových dalekohledů Evropské jižní observatoře Very Large Telescope v Cerro Paranal v Chile. Během dvou let provedli více než sto pozorování spektra Proximy Centauri.
ESPRESSO je uchováváno ve speciální místnosti v nádobě, která udržuje jeho tlak a teplotu na konstantní úrovni. Díky tomu jsou pozorování konzistentní a opakovatelná po celé roky. Zařízení dokáže měřit vlnovou délku spektrálních čar s přesností 10-5 angströmů, což je jedna desetitisícina průměru atomu vodíku.
Čeká se na potvrzení
Vědci zatím považují Proximu Centauri d pouze za „kandidáta na planetu“, neboť astronomové tradičně čekají na nezávislé potvrzení, než ji oficiálně zařadí do svých katalogů. Z vlivu planety na spektrum hvězdy lze odhadnout, že je pravděpodobně menší než Země, ale neváží méně než 26 % její hmotnosti.
Proxima Centauri d by tak byla nejlehčí ze tří dosud objevených planet a zároveň je i planetou s nejnižší hmotností, jakou kdy astronomové objevili. Předtím patřil rekord nejlehčí exoplanety objektu L 98-59 b, který měla zhruba poloviční hmotnost Venuše.
„Je fascinující vědět, že nejbližší hvězdný soused našeho Slunce hostí tři malé planety,“ říká astrofyzička z Goddardova střediska vesmírných letů NASA v Greenbeltu Elisa Quintana. „Jejich blízkost z nich činí prvořadý systém pro další studium, abychom pochopili jejich povahu a způsob, jak pravděpodobně vznikly.“
Faria přiznává, že i když je mezihvězdné cestování na tuto vzdálenost (4,25 světelných let) stále v oblasti science fiction, sen, že by lidé mohli jednou navštívit naši nejbližší hvězdu, ho motivuje k tomu, aby hledal planety podobné Zemi.