Kolem hvězdy Proxima Centauri obíhá třetí planeta. Rok na ní trvá jenom pět dní

Astronomové objevili třetí planetu obíhající kolem nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Pokud se potvrdí zjištěné parametry, patřil by tento objekt k nejlehčím exoplanetám, jaké kdy byly objeveny. Informace publikoval astronom João Faria z portugalského Ústavu astrofyziky a kosmických věd v odborném časopise Astronomy & Astrophysics.

Proxima Centauri d

Nově objevený svět, nazvaný Proxima Centauri d, je pravděpodobně o něco menší než Země. Kolem své hvězdy oběhne jednou za 5 dní a 3 hodiny.

„Ukazuje se, že nejbližší hvězda má pravděpodobně velmi bohatý planetární systém,“ říká astronom z Institutu kosmických věd ve španělské Barceloně Guillem Anglada-Escudé, který vedl tým, jenž v roce 2016 objevil první planetu obíhající kolem Proximy Centauri.

João Faria a jeho tým objevil Proximu Centauri d měřením drobných posunů ve spektru světla hvězdy způsobených gravitací planety během oběhu. Pro tyto účely vědci použili nejmodernější spektrograf ESPRESSO, který je k dispozici v rámci soustavy čtyř 8,2metrových dalekohledů Evropské jižní observatoře Very Large Telescope v Cerro Paranal v Chile. Během dvou let provedli více než sto pozorování spektra Proximy Centauri.

ESPRESSO je uchováváno ve speciální místnosti v nádobě, která udržuje jeho tlak a teplotu na konstantní úrovni. Díky tomu jsou pozorování konzistentní a opakovatelná po celé roky. Zařízení dokáže měřit vlnovou délku spektrálních čar s přesností 10-5 angströmů, což je jedna desetitisícina průměru atomu vodíku.

Čeká se na potvrzení

Vědci zatím považují Proximu Centauri d pouze za „kandidáta na planetu“, neboť astronomové tradičně čekají na nezávislé potvrzení, než ji oficiálně zařadí do svých katalogů. Z vlivu planety na spektrum hvězdy lze odhadnout, že je pravděpodobně menší než Země, ale neváží méně než 26 % její hmotnosti.

Proxima Centauri d by tak byla nejlehčí ze tří dosud objevených planet a zároveň je i planetou s nejnižší hmotností, jakou kdy astronomové objevili. Předtím patřil rekord nejlehčí exoplanety objektu L 98-59 b, který měla zhruba poloviční hmotnost Venuše.

„Je fascinující vědět, že nejbližší hvězdný soused našeho Slunce hostí tři malé planety,“ říká astrofyzička z Goddardova střediska vesmírných letů NASA v Greenbeltu Elisa Quintana. „Jejich blízkost z nich činí prvořadý systém pro další studium, abychom pochopili jejich povahu a způsob, jak pravděpodobně vznikly.“

Faria přiznává, že i když je mezihvězdné cestování na tuto vzdálenost (4,25 světelných let) stále v oblasti science fiction, sen, že by lidé mohli jednou navštívit naši nejbližší hvězdu, ho motivuje k tomu, aby hledal planety podobné Zemi.

Diskuze (8) Další článek: Kutil postavil překrásnou meteostaničku v podobě lunárního přistávacího modulu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,