Kolem naší planety proletí asteroid větší než egyptské pyramidy, srážka se Zemí naštěstí nehrozí

Kolem naší planety proletí v noci na pátek 15. října asteroid 2021 SM3, který byl objeven teprve letos. Podle odhadů má průměr asi 160 metrů, což znamená, že je větší než Chufuova pyramida, která je největší pyramidou v Egyptě.

Dle databáze objektů blízkých Zemi se má objekt 15. října ve 2:00 SELČ přiblížit na vzdálenost až 0,033 astronomických jednotek. Astronomická jednotka (au) je definována jako střední vzdálenost Země od Slunce, tedy 149 597 870,7 kilometrů. Asteroid 2021 SM3 by tak měl být v okamžiku, kdy bude Zemi nejblíže, vzdálen necelých 5 milionů kilometrů.

Asteroid 2021 SM3

Asteroid 2021 SM3 obíhá kolem Slunce po eliptické oběžné dráze, jež dvakrát protíná orbitu Země. Jeden oběh mu trvá 683 dní. Nejblíže Slunci bude 13. prosince, kdy jeho vzdálenost bude 0,79 au (asi 118 milionů kilometrů). Naopak v nejvzdálenějším bodě se ocitne až 8. listopadu příštího roku, kdy bude od Slunce vzdálen 2,255 au (asi 337 milionů kilometrů), tedy až za oběžnou dráhou Marsu.

Přiblížení na vzdálenost 5 milionů kilometrů můžeme považovat za bezpečné – je to bezmála třináctkrát větší vzdálenost, než v jaké obíhá naši planetu Měsíc. Vše je ale relativní – je to také zhruba třicetina vzdálenosti Země od Slunce. Každopádně jde o bezpečnou vzdálenost a srážka s tímto objektem dle dosavadních výpočtů nehrozí.

Klepněte pro větší obrázek Oběžná dráha asteroidu 2021 SM3

I v následujících dnech bude kolem naší planety rušno. 20. října proletí kolem asteroid o průměru až 230 metrů. Dalším asteroidem pak bude 1996 VB3 ze skupiny Apollo, který se k naší planetě večer při krvavém superúplňku přiblíží na vzdálenost přibližně 2 milionů kilometrů. Po něm bude 25. října následovat asteroid 2017 SJ20, jehož průměr se odhaduje až na 200 metrů, který proletí ve vzdálenosti něco málo přes 4 miliony kilometrů.

Zatím nás neohrozí

Asteroid 2021 SM3 se samozřejmě objevil v databázi objektů blízkých Zemi. V ní jsou evidovány všechny nám známé komety a asteroidy, jejichž oběžná dráha je může dostat do blízkosti naší planety. Centrum pro studium blízkozemních objektů (CNEOS) využívá pozorování oběžných drah k výpočtu jejich trajektorie ve sluneční soustavě a mapuje jejich vývoj od roku 1900 do roku 2200.

Toto sledování umožňuje vypočítat, které asteroidy jsou zároveň potenciálně nebezpečné z hlediska možné srážky. Takto je definován každý asteroid s průměrem větším než asi 140 metrů, který se nachází ve vzdálenosti menši než 4,5 milionu kilometrů od naší planety.

Ačkoli 2021 SM3 splňuje tato kritéria, na seznam potenciálně nebezpečných se alespoň prozatím nedostane. Stávající výpočty totiž jasně ukazují, že je zcela vyloučeno, že by do Země narazil v následujících nejméně sto letech.

Váš názor Další článek: Astronomové sledují unikátní dvojici otevřených hvězdokup na konci života

Témata článku: Vesmír, Země, Astronomie, Mars, Slunce, Sluneční soustava, Apollo, Egypt, Asteroidy, Planeta, Kilometr, CNEOS, Milión kilometrů, Vzdálenost, Chufu, Srážka, Asteroid, SELC, Oběžná dráha, PyramidaNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2