Kolik bude stát elektřina a plyn. Vláda schválila zastropování cen

Pojďme rovnou k věci, ke zastropovaným cenám:

  • Elektřina: 6000 Kč/MWh
  • Plyn: 3000 Kč/MWh

Tyto ceny se týkají jen dodávky energií. Ve vyúčtování se k nim přidají ještě regulované sazby za distribuci.

Vláda dnes při svém zasedání schválila nařízení o zastropování cen energií. U elektřiny se týká všech domácností, živnostníků, veřejných institucí a firem s odběrem na síti nízkého napětí. Malé a střední podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít ceny zastropované do odběru 80 % své nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech.

Cena plynu se týká opět domácností, poskytovatelů veřejných služeb a také malých a středních podniků do limitu spotřeby 4200 MWh. Původní návrh zde byl 630 MWh za rok. Zastropovaná cena se týká i plynu pro teplárny.

Dodavatelé energií musí do 30 dnů po vyhlášení tohoto cenového stropu promítnout zákazníkům nové ceny do plánů záloh. Ti sami nemusí o nic žádat. Pokud mají tarif pro odběr energií s nižšími sazbami než v tomto nařízení, nic se pro ně až do konce platnosti aktuální smlouvy nemění.

Náklady na tuto pomoc občanům a firmám budou podle premiéra Petra Fialy kolem 130 miliard korun.

Další informace najdete na E15.cz.

Diskuze (43) Další článek: Scania vyzkouší plně autonomní náklaďáky v běžném provozu. Ve Švédsku budou vozit zboží na trase dlouhé 300 kilometrů

Témata článku: Elektřina, Energie, Plyn, Energetika, Nařízení, Vysoké napětí, Petr Fiala, Cena plynu, MWh, Odběr, CenaZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2