Kolik jezer se ukrývá pod povrchem Marsu? Italší vědci tvrdí, že našli další tři

Tým italských vědců oznámil, že poblíž jižního pólu Marsu nalezl tři nová podzemní jezera. Informoval o tom server MIT Technology Review.

Pokud je tomu skutečně tak, celkový počet skrytých rezervoárů kapalné vody na rudé planetě se zvýšil na čtyři. Tento objev je cenný zejména z hlediska pátrání po mimozemském životě.

Stojí za zmínku, že jde o tytéž badatelé, kteří se dostali do titulků světových médií již před dvěma lety, kdy se jim podařilo na Marsu najít první jezero. Stejně jako tehdy, i tentokrát pracovali s daty získanými nástrojem Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS). Ten se nachází na palubě orbitální sondy Mars Express.

Co se týče velikosti a složení, všechna zatím známá jezera jsou podle dostupných informací přibližně stejná.

Mohlo by se zdát, že tato zpráva nadchne rovněž všechny jedince, kteří rudou planetu touží kolonizovat. Má to ale háček – tamější voda je téměř jistě extrémně slaná. Jinak by totiž dávno zmrzla.

Foto: European Space Agency, CC BY-SA 3.0-igo

Diskuze (2) Další článek: Pamatujete na FarmVille? Hra kdysi milovaná miliony lidmi na Facebooku končí

Témata článku: Vesmír, Věda, Výzkum, Voda, Mars, Mimozemský život, Povrch, Jezero, Povrch Marsu, MARSIS, Mars Express, MÍT Technolog, Vědec, Planeta, Jižní pól, MIT Technology Review, European Space Agency, DAL, Rudá planeta, Rezervoár, SlanýZadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2