Mars | Voda

Kolik jezer se ukrývá pod povrchem Marsu? Italší vědci tvrdí, že našli další tři

Tým italských vědců oznámil, že poblíž jižního pólu Marsu nalezl tři nová podzemní jezera. Informoval o tom server MIT Technology Review.

Pokud je tomu skutečně tak, celkový počet skrytých rezervoárů kapalné vody na rudé planetě se zvýšil na čtyři. Tento objev je cenný zejména z hlediska pátrání po mimozemském životě.

Stojí za zmínku, že jde o tytéž badatelé, kteří se dostali do titulků světových médií již před dvěma lety, kdy se jim podařilo na Marsu najít první jezero. Stejně jako tehdy, i tentokrát pracovali s daty získanými nástrojem Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding (MARSIS). Ten se nachází na palubě orbitální sondy Mars Express.

Co se týče velikosti a složení, všechna zatím známá jezera jsou podle dostupných informací přibližně stejná.

Mohlo by se zdát, že tato zpráva nadchne rovněž všechny jedince, kteří rudou planetu touží kolonizovat. Má to ale háček – tamější voda je téměř jistě extrémně slaná. Jinak by totiž dávno zmrzla.

Foto: European Space Agency, CC BY-SA 3.0-igo

Diskuze (2) Další článek: Pamatujete na FarmVille? Hra kdysi milovaná miliony lidmi na Facebooku končí

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Mimozemský život, Mars, Voda, Vědec, Jižní pól, Povrch, Jezero, MIT Technology Review, Rudá planeta, Povrch Marsu, Mars Express, European Space Agency, Planeta


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147