„Kolik takových zařízení budeme potřebovat?“ Neurovědci reagují na pokrok Neuralinku

Jak jsme vás již informovali, 28. srpna se Elon Musk pochlubil prototypem zařízení Link, které by mělo umožnit propojení mozku a počítače. Ne na každého však jeho řeči o ukládání vzpomínek či „telepatickém“ přivolávání vozidel značky Tesla udělaly dojem.

Někteří odborníci tvrdí, že tato prezentace mnohem víc otázek vyvolala, než zodpověděla. „Dovolte mi uvést konkrétnější obavu: zařízení, které jsme viděli, bylo umístěno do jediné senzomotorické oblasti,“ uvedl neurolog John Krakauer pro Inverse a dodal:

„Pokud chceme číst myšlenky spíše než pohyby (za předpokladu, že jsme poznali jejich nervový základ), kam to dáme? Kolik jich budeme potřebovat? Jak se vyhnout tomu, aby jimi něčí pokožka hlavy byla posetá? Samozřejmě o tom nepadla ani zmínka.“

Podobně skeptický je například i Andrew Jackson, profesor neurálních rozhraní z Newcastle University. Ten sice připustil, že Neuralink disponuje špičkovou elektronikou pro bezdrátový přenos a jeho robotická implantace je „nice“, ale…

„Největší výzvou je, co se všemi těmi mozkovými daty děláš,“ upozornil. A právě v tomto konkrétním ohledu prý Musk nepředvedl v podstatě nic nového.

Diskuze (3) Další článek: Jiná liga: Test základní desky Gigabyte B550 Aorus Master

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,