Kolo, nebo motorka? BMW má dva koncepty na pomezí. Na co mají řepkový olej?

Na mnichovském veletrhu IAA Mobility nechybí domácí BMW a představuje zde dva elektrobiky. Kromě velmi podobného jména však nemají mnoho společného, každý vyvinula jiná divize a každý má trochu jiné využití. V obou případech však firma říká, že jde pouze o koncepty, které čekají na určení legislativního rámce. Je to ještě elektrokolo, nebo už elektrická motorka? Právě s touto myšlenkou si konstruktéři pohrávají a zakódovali ji i do zkratky AMBY, která znamená „adaptive mobility“.

Spíše kolo: BMW i Vision AMBY

Tento stroj vyvinula automobilová divize BMW, má pedály jako klasické elektrokolo. Na řídítkách je přepínač režimů, který mění hodnotu maximální rychlosti a zobrazuje ji na e-inkové tabulce na sedlové trubce:

  • Při 25 km/h je to ještě elektrokolo, které může na cyklostezky. Dojezd je v tomto případě těžko uvěřitelných 300 km.
  • Při 45 km/h může do běžného silničního provozu v centrech měst. Už tedy ale musíte mít registrační značku jako na malý motocykl.
  • Režim s maximem 60 km/h je určený na silnice mimo centra. V tomto případě dojezd padá na stále pěkných 75 km.

Výhodu takového řešení naznačuje video přiložené níže. Z příměstských částí přijedete relativně rychle po hlavní silnici, ale v zacpaném centru přepnete do režimu elektrokola a můžete pokračovat po cyklostezce. Automobilka dokonce koketuje s myšlenkou geofencingu, tedy že by se režimy přepínaly automaticky na základě dat z GPS.

Jinak čekejte sérii moderních technologií, které známe i z aut. Brzdy mají ABS, o světla se stará automatický asistent, nechybí systém kontroly tlaku v pneumatikách a na blížící se auta akusticky upozorní radar. Ostatně to není žádné sci-fi a praktický radar si můžete pořídit už dnes:

Rám je hliníkový, řídítka a kryty z recyklovaných plastů. A ještě jeden údaj, který stojí za pozornost. BMW ve svých konceptech hodně hraje na udržitelnost a u AMBY se to projevuje tak, že místo klasické brzdové kapaliny používá řepkový olej…

Spíše motorka: BMW Motorrad Vision AMBY

Za tímhle konceptem stojí motocyklová divize BMW Motorrad. Stroj je mohutnější, dostal širší pneumatiky a hlavně zmizely cyklistické kliky a pedály, tady se nohy pokládají na stupačky. To mimo jiné znamená, že z pohledu současné evropské legislativy už to není elektrokolo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Propojení palubního počítače s aplikací v chytrém telefonu už dnes nepřekvapí.

Zkrátka jsme blíže motorce, ale třeba tři rychlostní režimy jsou stejné jako u předchozího konceptu. Další parametry bohužel neznáme. Snad jen že baterie má kapacitu 2 000 Wh.

Diskuze (23) Další článek: Americká armáda testuje izraelské „Železné kupole“

Témata článku: Cyklistika, GPS, Kola, BMW, Koncept, Elektromobilita, Vision, Režim, Elektrokolo, Pomezí, AMBO, Motorka, Pedál, Řepkový olej, Cyklistika na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb