Helsinský neurologický kongres ESOC 2025 přidal další varovný vykřičník do debaty o antikoncepci. Mladé ženy užívající kombinovanou hormonální antikoncepci mají trojnásobně vyšší riziko kryptogenní ischemické cévní mozkové příhody – tedy takové, u které se nepodaří najít jasnou příčinu. Tento typ mrtvice tvoří až 40 % všech případů u mladých dospělých, a právě u žen se ukazuje, že užívání hormonální antikoncepce je významným rizikovým faktorem.
Do mezinárodní studie SECRETO vědci zařadili 608 osob ve věku 18 až 49 let, jež prodělaly kryptogenní ischemickou mrtvici. Po korekci na obezitu či migrény vyšel největší nárůst rizika u uživatelek kombinovaných pilulek. Potvrzuje se tak, že i moderní nízkodávkové preparáty mohou významně ovlivnit zdravotní stav.
Příčina tkví v játrech
Kombinované přípravky obsahují syntetický estrogen (nejčastěji ethinylestradiol) a progestin. Estrogen zvyšuje srážlivost krve tím, že stimuluje játra k tvorbě koagulačních bílkovin a snižuje hladiny přirozených „ředidel“ krve. Výsledkem je větší náchylnost ke vzniku krevních sraženin, které mohou ucpat cévy v mozku a způsobit ischemickou mrtvici. Tento efekt je výraznější u žen, které kouří, mívají migrény s aurou, trpí obezitou nebo vysokým krevním tlakem.

Ethinylestradiol
Výsledky jsou v souladu s dánskou kohortovou studií z letošního roku, která sledovala přes dva miliony žen, a potvrdila, že kombinované hormonální přípravky zvyšují riziko ischemické mrtvice a infarktu zhruba dvojnásobně.
U vaginálního kroužku a náplasti je relativní pravděpodobnost ještě vyšší (až 3,5násobek), zatímco čistě progestinové nitroděložní tělísko (LNG-IUD) nebylo s vyšším rizikem spojeno vůbec. Některé čistě progestinové metody (perorální pilulky, implantáty) mohou mít mírně zvýšené riziko, byť výrazně nižší než kombinované přípravky. Potvrdilo se, že nižší dávky estrogenu znamenají mírnější, ale nikdy ne zcela nulové riziko.
Je trojnásobek opravdu tak moc?
Při interpretaci těchto čísel je důležité rozlišovat mezi relativním a absolutním rizikem. I když trojnásobné zvýšení zní určitě dramaticky, v praxi to znamená zhruba jeden případ mrtvice navíc na každých 4700 žen užívajících kombinovanou antikoncepci po dobu jednoho roku. Miliony uživatelek tedy znamenají stovky až tisíce dodatečných mrtvic ročně, takže jde o významný dopad na veřejné zdraví. Většina mladých zdravých žen však čelí jen velmi malému absolutnímu riziku.
Riziko není stejné pro všechny: u žen s dalšími rizikovými faktory (kouření, migréna s aurou, hypertenze, trombofilie, vyšší věk) může být pravděpodobnost výrazně vyšší. V těchto případech odborníci doporučují zvážit jiné metody antikoncepce. Pro ženy bez dalších rizikových faktorů může být přínos hormonální antikoncepce stále větší, zejména když vezmeme v úvahu, že těhotenství a šestinedělí znamenají ještě vyšší riziko trombózy a mrtvice než samotná antikoncepce.
Výběr vhodné antikoncepce by měl být vždy individuální. Je třeba zvážit nejen účinnost a pohodlí, ale i osobní a rodinnou anamnézu, životní styl a další zdravotní údaje. Informované rozhodnutí je základ, a i když žádná metoda není zcela bez rizika, správná volba ho může minimalizovat.