Kompletní trojrozměrná mapa myšího mozku obsahuje souřadnice 100 milionů buněk

Tým neurovědců po 3 letech práce vytvořil kompletní trojrozměrnou mapu myšího mozku. Ta má podle některých odborníků potenciál změnit hru v oblasti neurologického výzkumu, kde jsou myši často využívány.

Tento „atlas mozku“, který vznikl díky úsilí výzkumníků z Allen Institute for Brain Science, podle článku zveřejněného v žurnálu Cell obsahuje souřadnice 100 milionů buněk.

Analýza zvířecích mozků v praxi obvykle obnáší skenování tenkých řezů nebo zaznamenávání neurální aktivity pomocí sond. Virtuální mapa by některé únavné aspekty neurologických experimentů mohla eliminovat.

„Atlas byl opravdu nezbytným zdrojem, který umožnil samotnou myšlenku provádět studie na úrovni celého mozku,“ uvedl badatel Nick Steinmetz v tiskové zprávě.

Nová verze je sice dosud nejkomplexnější, nicméně rozhodně ne konečná. „Jak už nyní víme, atlasy by se měly vyvíjet a být živými zdroji,“ poznamenala  Steinmetzova kolegyně Julie Harris.

„Protože jakmile se dozvíme více o tom, jak je mozek organizován, budeme muset provést aktualizace,“ dodala.

Váš názor Další článek: Experti a lékaři: Kamery pro plošný screening teploty dalšímu šíření koronaviru nezabrání

Témata článku: Výzkum, Zvířata, Mozek, Myši, Buňky, Souřadnice, Elsevier, Buňka, Atlas, Mapa, Mys, Myši na Heureka.czJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2