Koncept britské autonomní samohybné houfnice připomíná robotický rover s dělem

  • Velká Británie pracuje na vývoji zbraně označované jako Lightweight Fires Platform
  • Jde o autonomní samohybnou houfnici na čtyřech kolech
  • Lightweight Fires Platform připomíná robotický rover pro výzkum cizích světů

Britské ministerstvo obrany nedávno prozradilo, že při nahrazování houfnic z období Studené války možná zvolí radikální cestu s novou technologií. Jde o klasické houfnice L118 Light Gun ráže 105 milimetrů.

Těch má dnes britská armáda k dispozici 114 a 12 jich mají britští námořní pěšáci. Je to úspěšná zbraň, kterou používá i řada dalších zemí. Jen Spojené státy jich mají ve výzbroji 821, pod názvem M119A2/A3. Problém je v tom, že se tyto houfnice používají od poloviny sedmdesátých let a zbraně pochopitelně příliš nemládnou.

Velká Británie proto hodlá v dohledné budoucnosti tyto houfnice nahradit za pokročilou, chytrou a praktickou zbraň, označovanou jako Lightweight Fires Platform. Na tomto konceptu teď intenzivně pracují.

Laboratoř Defense Science and Technology Laboratory, která je součástí ministerstva obrany a letos slaví dvacet let od svého založení, poskytla médiím materiál, který představuje jeden ze slibných návrhů pro Lightweight Fires Platform. Pokud tento návrh uspěje, tak bude pozoruhodná radikální změna.

Tímto návrhem je do značné míry autonomní samohybná houfnice na čtyřech kolech. Každé z kol je přitom umístěné na samostatné „končetině“, která je pohyblivá a vybavená klouby.

Větší dostřel i mobilita

Tato „kráčející“ houfnice připomíná spíše robotický rover pro cizí světy, který je vybavený dělem. Vojenští vývojáři počítají s tím, že taková houfnice bude mít možnost používat munici různých ráží.

Také by měla mít oproti svému předchůdci L118 Light Gun větší dostřel a přesnost, měla by působit větší škody, měla by být podstatně mobilnější ve všech typech terénu, a měla by mít méně početnou obsluhu. Houfnici L118 Light Gun obsluhuje 6 vojáků, v redukované verzi to jsou 4 vojáci.

Autonomní houfnice Lightweight Fires Platform se objevuje době, kdy se intenzivně diskutuje o vývoji a možnostech autonomního dělostřelectva. Až doposud šlo ale především o raketové dělostřelectvo a nikoliv o zbraňové systémy s hlavněmi.

Například americká armáda pracuje na prototypu Autonomous Multi-Domain Launcher (AML), což je autonomní varianta raketového dělostřeleckého systému M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS).

Diskuze (10) Další článek: Odpověď YouTube na TikTok oficiálně zamířila do Česka. Připravte se na krátká videa

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,