Konec hry? Vývoj amerického kolejnicového děla se prakticky zastavil

  • Projekt kolejnicového děla postrádá nezbytné finanční prostředky
  • V rozpočtu na rok 2021 mu připadne „pouhých“ 9,5 milionů dolarů
  • Námořnictvo nemá žádný jasný plán, jak z tzv railgunu udělat použitelný zbraňový systém

U. S. Navy již utratili asi půl miliardy dolarů za vývoj technologie elektromagnetického kolejnicového děla, takzvaného „railgunu“. Kolejnicové dělo funguje a odpaluje projektily velikou rychlostí. Přesto je teď jeho vývoj u ledu a není vůbec jisté, zda ještě vůbec bude pokračovat.

Projekt kolejnicového děla postrádá nezbytné finanční prostředky. A námořnictvo nemá žádný jasný plán, jak z kolejnicového děla udělat použitelný zbraňový systém. Vše nasvědčuje tomu, že U. S. Navy počítá s tím, že jejich lodě budou pálit pokročilé hyperrychlé projektily z již používaných běžných děl.

Elektromagnetické kolejnicové dělo nevyužívá při výstřelu klasický střelný prach, nýbrž elektrický proud, který generuje silná magnetická pole. Ta urychlují projektily kolejnicového děla na rychlost Mach 6 a dávají jim dostřel 200 kilometrů.

Dosavadní historie vývoje

Specialisté výzkumné agentury námořnictva Office of Naval Research zahájili výzkum kolejnicového děla v roce 2005. Po sedmi letech, tedy v roce 2012, prototyp děla poprvé vypálil projektil v areálu Naval Surface Warfare Center Dahlgren Division ve Virginii.

V roce 2015 se program rozvíjel tak zdárně, že se námořnictvo rozhodlo otestovat kolejnicové dělo na palubě rychlé transportní lodi třídy Spearhead USNS Trenton. A v roce 2017 z této lodi úspěšně vylétly první salvy projektilů railgunu.

Pak ale došlo ke zlomu a od té doby vývoj kolejnicového děla jen živoří. V rozpočtu na rok 2021 mu připadne „pouhých“ 9,5 milionů dolarů, především na výzkum a testování systému v areálu White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Railgun je po technické stránce hotový, k praktickému využití by ho ale bylo nutné ještě výrazně upravit.

Office of Naval Research se teď soustředí na vývoj hyperrychlých projektilů HPV. Původně to byl projektil pro kolejnicové dělo, ale vývojáři ho upravili pro palubní děla lodí U. S. Navy ráže 127 milimetrů.

Při palbě z těchto děl sice projektily dosahují „jen“ rychlosti Mach 3, ale i tak je to velké zlepšení oproti stávající projektilům 127 mm děl. Tento přístup má oproti kolejnicovým dělům podstatnou výhodu v tom, že již teď mají U. S. Navy v aktivní službě více než 100 systémů, které mohou HPV projektily používat.

Diskuze (20) Další článek: Intel představil svůj nejrychlejší procesor pro hráče a další čipy Core. Maximem je 10 jader

Témata článku: Technika, Výzkum, Vojenství, USA, Námořnictvo, Armáda, Elektromagnetické zbraně, Vývoj, Projektil, Spearhead, Konec hry, Dělo, Virginie, HPV, Loď, Jasný plán, Prak, Nové Mexiko, Zbraňový systém, Vývoj technologie, Office of Naval Research, ResearchZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Dostaňte z chytré televize maximum. Tipy a triky pro Android TV

Dostaňte z chytré televize maximum. Tipy a triky pro Android TV

Až na pár výjimek vsadili výrobci televizorů na systém Android TV. Využívají jej i multimediální krabičky, které z hloupé anebo staré televize udělají chytrou. Ukážeme vám, jak ho dokonale ovládnout.

Karel Kilián
Android TVTipy