Konec kolizí s chodci? E-koloběžky Bird budou otravně pípat, když vjedete na chodník

Sdílené elektrické koloběžky, ač jsou velmi populární, si nesou velký škraloup, který jim zásadně ničí pověst – lidé se na nich mnohdy nechovají zodpovědně. Jednak je parkují uprostřed cest a jednak s nimi jezdí po chodnících, byť je to zakázané. Právě druhý problém společnost Bird tvrdí, že dokáže vyřešit. Její elektrické koloběžky budou otravně pípat, když s nimi vjedete mezi chodce.

Bird, který službu na půjčování koloběžek provozuje třeba v Brně, Uherském Hradišti nebo Znojmě, novou technologii založenou na GPS získal od společnosti jménem U-blox. Systém má být schopen na pár centimetrů poznat, kde se zrovna koloběžka nachází, a pokud to bude chodník, tedy zakázané místo, uživatel si vyslechne otravné pípání.

Toho pípání bude vycházet jak z koloběžky, tak z mobilní aplikace, kterou člověk musí mít nainstalovanou, aby si vůbec dopravní prostředek mohl půjčit. Celé to bude probíhat jako v autě, když si zapomenete zapnout bezpečnostní pás – zvuky budou natolik iritující, že z chodníku raději sjedete.

Pro připomenutí, jízda elektrokoloběžkou na chodníku (nepočítají se chodníky s cyklostezkami) je v Česku zakázána. Výjimku mají jen děti do 10 let. Často se ale toto pravidlo porušuje, což potvrdí pravděpodobně každý obyvatel města, kde k půjčování e-koloběžek dochází. Říká to i Policie ČR: „Jízda po chodníku je pravděpodobně nejčastějším přestupkem řidičů elektrokoloběžek.“

Kamery i statistické modely 

Více provozovatelů sdílených služeb se tento problém už snažilo vyřešit. Lime například nasadil umělou inteligenci, jeho elektrokoloběžky za jízdy shromažďují data z akcelerometru a vyhodnocují pomocí sofistikovaných statistických modelů, na jakém povrchu se uživatel nachází. Když systém dojde k názoru, že už dlouho jízda připomíná pohyb po chodníku, uživatel dostane upozornění.

Zní to složitě a složité to skutečně poměrně je, navíc upozornění není okamžité. Jiné firmy proto přistoupily k nainstalování kamer na elektrokoloběžky, ty se ale osvědčily spíše k určování, zda prostředek není zaparkovaný špatně, navíc je to drahé.

Bird oproti tomu tvrdí, že jeho technologie nákladná a komplikovaná není. Vše vychází ze satelitních snímků a geofencingu (zónového monitorování), kdy každá zóna je vyznačena tak přesně, že začíná a končí přesně tam, kde jsou chodníky. Data jsou navíc nahrána přímo do koloběžek, aby bylo zamezeno latenci.

Chodníky díky tomu dokáže koloběžka velmi rychle rozpoznat jako no-go zónu a rozpípat se. Když uživatel upozornění neposlechne, koloběžka se prostě vypne a člověk bude mít po jízdě.

Bird zatím novinku otestuje v Milwaukee a v San Diegu, následně v Madridu. Když se vše osvědčí, technologii dostanou jeho elektrické koloběžky v celém světě.

Diskuze (36) Další článek: Berlínské Tesly dostanou adaptibilní světlomety. Mají tak jemné „rozlišení“, že umí vykreslit nápis

Témata článku: Technologie, Doprava, Brno, GPS, Policie, Sdílená ekonomika, Koloběžka, Milwaukee, Půjčování, Pípání, Uherské Hradiště, Jízda, Madrid, Uživatelé, Znojmo, Chodník, Kolize, PIP, Česká republika, San Diego, Chodec, Koloběžky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Když dítě v digitální gramotnosti překoná rodiče, nepomůže Family Link, ani další kontrolní platformy

Když dítě v digitální gramotnosti překoná rodiče, nepomůže Family Link, ani další kontrolní platformy

Podle průzkumu společnosti Avast dvě třetiny rodičů žáků na druhém stupni základní školy považují své děti za digitálně gramotnější, než jsou oni sami. Polovina je přitom nijak nekontroluje a nechává jim volné pole působnosti.

Jan Spěšný
DětiRodičovství
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně