Umělá inteligence | Velká Británie | Biometrie

Konec předbíhání při čekání na drink – londýnský bar využívá technologii rozpoznávání tváře

Konec předbíhání při čekání na drink – londýnský bar využívá technologii rozpoznávání tváře

Britský startup DataSparQ představil svou technologii „chytrého baru“. A.I. Bar vytváří virtuální frontu a obsluhující personál se tak může věnovat zákazníkům v tom pořadí, v jakém přišli. Systém by mohl zjednodušit fungování v rušných podnicích, kde klienti často provádějí objednávky bez toho, aby stáli ve frontě.

V běžném baru se může stát, že personál některé zákazníky v tlačenici u pultu jednoduše přehlédne, případně je obslouží v jiném pořadí, než přišli, což samozřejmě nedělá podniku dobré jméno. A.I. Bar poskytne systém „kdo dřív přijde, ten bude dřív obsloužen“, což zjednoduší život návštěvníkům i zaměstnancům.

Bar plný technologií

Systém funguje následujícím způsobem: kamera skenuje obličeje lidí, kteří přišli k barovému pultu a postupně jim přiřazuje pořadové číslo ve virtuální frontě. Zákazník si může ověřit, že byl zaznamenán, na velké obrazovce za barem, kde mimo jiné uvidí i odhadovaný čas, za jak dlouho bude obsloužen.

Obsluhující personál bude sledovat frontu na tabletech iPad, díky čemuž bude mít neustálý přehled o tom, který zákazník je v daném okamžiku na řadě. Po dokončení objednávky označí klienta jako odbaveného a může se věnovat dalšímu v pořadí.

Systém by úspěšně otestován v londýnském baru 5cc Harrild & Sons. Během pilotního provozu nejen určoval pořadí zákazníků, ale také upozorňoval obsluhu na osoby, u kterých je vhodné z důvodu podezření na příliš nízký věk požadovat předložení průkazu totožnosti.

Moderní řešení starého problému

"Nejistota čekací doby a předbíhání se nepříznivě projevuje na zkušenostech zákazníků v barech a hospodách. A.I. Bar zajišťuje bezproblémový systém, ve kterém ten, kdo dřív přijde, je dřív na řadě. Díky tomu je objednávání nápojů pohodlnější jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance barů." řekl marketingový ředitel DataSparQ John Wyllie.

Startup chce svůj byznys postavit na pronájmu celého systému, který hodlá nabízet zejména majitelům restauračních zařízení a organizátorům festivalů. Instalace a provoz bude stát 199 britských liber (cca 5600 Kč) měsíčně a vyžaduje displej, webovou kameru a standardní širokopásmové připojení.

Diskuze (7) Další článek: Kolem Země proletěl „zabiják měst“. Velkého asteroidu si ale do poslední chvíle nikdo nevšiml

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, iPad, Velká Británie, Biometrie, Rozpoznávání, Rozpoznávání tváře, Bar, Fronta, Technologie rozpoznávání, Předbíhání, Zákazníci, Tlačení, Obsluhující personál, Technolog, Drink


Určitě si přečtěte

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12