Konec svobody, nebo dobrý úmysl? S novými auty značky Volvo už nepůjde jet rychleji než 180 km/h

  • Všechny automobily Volvo budou mít omezovač maximální rychlosti
  • Ten řidiči nedovolí překročit maximální rychlost 180 km/h
  • Je to dobrý nápad, konec svobody, nebo „Velký bratr“?

V březnu loňského roku deklarovala švédská automobilka Volvo záměr omezit maximální rychlost svých automobilů na 180 km/h. Hlavním argumentem přitom byla snaha o zvýšení bezpečnosti. Jak informuje SlashGear, přišel čas přejít od slov k činům.

Každé nové Volvo, které si zákazníci objednají po 20. květnu 2020, tak bude mít aktivní omezovač rychlosti a elektronika neumožní jet rychleji než 180 km/h. Většina dosavadních automobilů s omezovači má přitom maximum nastavené na 250 km/h.

Klíček s omezením

Zavedení rychlostního limitu je považováno za kontroverzní krok v duchu myšlenky, že „cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“. Týkat se má všech osobních vozů – sedanů, kombíků i SUV z produkce tohoto výrobce.

Tím ale snaha o větší bezpečnost ze strany automobilky zdaleka nekončí. Každé nové Volvo bude vybaveno speciálním klíčem Care Key, do kterého bude možné nahrát další limity, jež budou aplikovány například v případě méně zkušeného řidiče.

Podobný nápad aplikovali i jiní výrobci, byť v jiném rámci. Například k autům Dodge jsou dodávány dva klíče. První, který má černou barvu, omezuje maximální výkon motoru a zabraňuje deaktivaci určitých bezpečnostních technologií. Druhý klíč červené barvy takové limity nemá a ponechává veškerá rozhodnutí na řidiči.

Výrobce cítí odpovědnost

Vedoucí bezpečnostního střediska Volvo Cars Malin Ekholm k tomu řekl: „Věříme, že výrobce automobilů má odpovědnost za zlepšení bezpečnosti provozu. Této myšlence odpovídá i naše technologie omezující rychlost a dialog, který inicioval její zavedení.“

Ekholm dále uvedl, že omezení rychlosti a klíč Care Key pomůže lidem přemýšlet a uvědomit si, že překročení rychlosti je nebezpečné. Zavedená opatření by dle jeho mínění měla přinést větší klid a podporu lepšího chování řidičů.

Volvo jako „Velký bratr“

Automobilka zdůrazňuje, že nad určitými rychlostmi nemůže ani ta nejpokročilejší technologie bezpečnosti vozidla stačit k tomu, aby v případě havárie zabránila vážným zraněním a úmrtím. To platí pro osoby uvnitř i vně automobilu.

Pochopitelně zaznívají také kritické hlasy, obviňující automobilku z toho, že si počíná jako „Velký bratr“, který vnucuje své postoje řidičům. Volvo v minulosti například zvažovalo omezení rychlosti na základě geografické polohy – třeba u nemocnic nebo u škol.

„Chceme zahájit diskuzi o tom, zda výrobci automobilů mají právo nebo možná i povinnost instalovat do automobilů technologii, která mění chování jejich řidičů, a řešit věci jako je překročení rychlosti, intoxikace nebo rozptýlení.“ řekl v té době prezident a generální ředitel Volva Håkan Samuelsson.

Nyní je asi největší otázkou, zda omezovač rychlosti způsobí pokles prodejů, případně jak zásadní. Rychlostní limit 180 km/h by ve většině zemí měl s rezervou postačovat, protože téměř ve všech evropských zemí je maximální rychlost na dálnicích do 130 km/h, v Bulharsku a Polsku 140 km/h a pouze v Německu je v některých úsecích neomezená.

Diskuze (106) Další článek: Build 2020: Microsoft Edge dostane tyhle šikovné novinky

Témata článku: Technika, Doprava, Bezpečnost, Automobily, Německo, Švédsko, Volvo, Auto značky, Polsko, Volvo Cars, Omezovač, Automobil, Dodge, Dobrý úmysl, Bulharsko, Hakan Samuelsson, Velký bratr, Rychlost, SlashGear, Konec svobody, Maximální rychlostNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu