Konec usínání za volantem Tesly! Řidiče bude hlídat kamera v interiéru vozu

Americká automobilka Tesla implementuje ve svých vozech novou funkci označovanou jako Driver Drowsiness Warning („varování před ospalostí řidiče“). Dle magazínu Electrek využívá kameru v interiéru vozidla k určování, zda je řidič příliš ospalý na to, aby mohl řídit. Popis této funkce se objevil v příručce pro evropské majitele Tesly Model 3.

Tesla tak částečně reaguje na negativní ohlasy z minulých let, kdy byla opakovaně kritizována za to, že u pokročilých funkcí asistence řidiče v rámci balíčků Autopilot a Full Self-Driving neklade důraz na sledování řidiče. V minulosti tak několikrát došlo k situaci, kdy řidič (tedy v tu chvíli spíše neřidič) za volantem autonomně jedoucího vozu usnul.

Senzory ve volantu nestačí

Až dosud Tesla detekovala připravenost řidiče řešit nečekanou situaci pouze senzory umístěnými ve volantu. Někteří majitelé tento požadavek záměrně obcházeli nejrůznějšími způsoby – například do věnce volantu umísťovali pomeranče, které měly simulovat jeho držení.

I v současnosti se jedná o primární způsob, jakým Tesla provádí monitorování řidiče. Od roku 2021 však začala využívat také kameru směřující do interiéru, kterou detekuje, zda řidič sleduje silnici a nepoužívá například mobilní telefon.

Počátkem letošního roku přišel hacker s přezdívkou Green, který se zabývá hackováním automobilů, s informací, že Tesla bude využívat kameru v kabině tak, že bude počítat počet zívnutí a mrknutí řidiče, aby zjistila jeho případnou ospalost. Nyní se tato funkce skutečně dočkala praktického nasazení.

Podmínky aktivace funkce

V evropské příručce k Tesle Model 3 se na toto téma píše: „Varování před ospalostí řidiče je navrženo tak, aby upozorňovalo řidiče, kteří se zdají být ospalí, a to na základě sledování charakteristik jeho obličeje a chování během řízení, aby bylo možné určit vzorce svědčící o ospalosti. Při zjištění ospalosti řidiče se na dotykovém displeji v prostoru karet zobrazí upozornění a zazní zvukový signál.“

Funkce Driver Drowsiness Warning je volitelná a je možné ji deaktivovat v Controls (Ovládání) – Safety (Bezpečnost) – Driver Drowsiness Warning (Varování před ospalostí řidiče). Bude to však nutné dělat před zahájením každé jízdy, respektive pokaždé, když bude volič směru jízdy přesunut z pozice parkování na jízdu vpřed.

V příručce se dále uvádí, že „systém varování před ospalostí řidiče se aktivuje při rychlosti nad 65 km/h, pokud vůz jede minimálně 10 minut a není zapnutý autopilot“. Výstraha se následně deaktivuje „po odstranění příznaků ospalosti.“

Diskuze (16) Další článek: Po SSD zdraží i operační paměti. Do konce roku má cena RAM vzrůst až o osm procent

Témata článku: , , , , , , ,