Honza Honza
9. 6. 2025 • 14:25

Odpověď všem pesimistům, co tvrdí "o objevech ve výzkumu rakoviny už čteme desítky let, a zatím jí pořád neumíme léčit".Připomíná mi to úvahu, kterou jsem četl o cestě lidstva na Měsíc. Věda a technologie na ni musela dlouhé desítky let zrát, musela nejprve být k dispozici strašná spousta malých objevů a technologických postupů, abychom z nich byli schopni poskládat raketu schopnou vynést kosmickou loď, která udrží lidi naživu po dobu cesty, dokáže nejprve vůbec ten Měsíc trefit, pak na něm přistát a znovu z něho odletět, a posléze udržet lidi naživu při zpětném přistání na Zemi.Mám velkou naději, že podobně nasbíráme všechny střípky vědění, které shromažďujeme o rakovině, abychom z nich jednou poskládali finální řešení a zbavili se téhle nemoci. A jak píše Bobanowicz, dost možná v tom ještě sehraje klíčovou roli AI. Ostatně poslední Nobelovy ceny byly právě za řešení biologických a chemických problémů nikoli primárně biologickými a chemickými metodami, ale výpočetně pomocí neuronové sítě.

Romana Boušková
9. 6. 2025 • 13:30

Lidé umírají na následky léčby, jako radioterapie a chemoterapie dřív, než na nemoc samu.

Pavel Petr (Mokonoj)
8. 6. 2025 • 17:08

Jake ze % prezivsich mel Dr. R.G. Hamer?

Bobanowicz
8. 6. 2025 • 9:16

Rakovina je extrémně složitá záležitost. Z toho mála, které jsem o té nemoci pochytil, tuším, že rakovina se nedá označit za jednu nemoc, ale je to spíš velké množství různých nemocí, které jsou svými projevy na jedné straně podobné, ale na straně druhé velmi různorodé. Proto nádory stejného orgánu u různých lidí mohou na stejný typ léčby reagovat různě.
Každou chvilku je objeven nějaký nadějiný lék, nebo léčebný postup, ale zatím se vždy ukázalo, že jeho působení je velmi limitované a za cenu řady nežádoucích účinků.
Vzpomínám si, že už před čtyřiceti lety jsem četl články, ve kterých stálo, že o problematice rakoviny už věda ví prakticky vše a už už je možné očekávat univerzální lék. No a teď je rok 2025 a stále nic. Rakovina je stále obávaným strašákem podobně jako jím byla před těmi čtyřiceti lety a základní léčebné přístupy jsou stejné jaké byly před mnoha desítkami let - chemoterapie, tedy buněčné jedy, radioterapie - likvidace nádoru ozařováním, zničení nádorových buněk fyzikálními postupy - zmazení/ohřátí a chirurgie - vyříznutí nádoru.
Možná, že AI během několika let přinese nějaké zcela nové přístupy a konečně z rakoviny udělá běžně léčitelnou nemoc. :)

Určitě si přečtěte

Články odjinud