Odpověď všem pesimistům, co tvrdí "o objevech ve výzkumu rakoviny už čteme desítky let, a zatím jí pořád neumíme léčit".Připomíná mi to úvahu, kterou jsem četl o cestě lidstva na Měsíc. Věda a technologie na ni musela dlouhé desítky let zrát, musela nejprve být k dispozici strašná spousta malých objevů a technologických postupů, abychom z nich byli schopni poskládat raketu schopnou vynést kosmickou loď, která udrží lidi naživu po dobu cesty, dokáže nejprve vůbec ten Měsíc trefit, pak na něm přistát a znovu z něho odletět, a posléze udržet lidi naživu při zpětném přistání na Zemi.Mám velkou naději, že podobně nasbíráme všechny střípky vědění, které shromažďujeme o rakovině, abychom z nich jednou poskládali finální řešení a zbavili se téhle nemoci. A jak píše Bobanowicz, dost možná v tom ještě sehraje klíčovou roli AI. Ostatně poslední Nobelovy ceny byly právě za řešení biologických a chemických problémů nikoli primárně biologickými a chemickými metodami, ale výpočetně pomocí neuronové sítě.
K tematu: https://www.youtube.com/watch?v=P_fHJIYENdI
Jo, Protein Folding jsem zrovna měl na mysli.Dost výstižná je (poměrně dost dlouhá) reakce jednoho proteinového biologa na první AlphaFold: https://moalquraishi.wordpress.com/2018/12/09/alp...ened/#s1.4Můj dojem je: - Protein folding komunita s překvapením zjistila, že když se na problém nasadí trochu hrubé síly a AI, tak se dá vyřešit i s menší "vědou" (viz jejich problém "science or engineering?").- Science část komunity se cítí divně, když inženýři nebiologové dosahují lepšího výsledku než vědci biologové.- Protein folding komunita trpí tajnůstkářstvím, nesdílejí mezi sebou vědecké objevy, chovají se spíše jako firmy než jako academia (žeby filosofický vliv farmaceutického průmyslu, který je za tím?).
Lidé umírají na následky léčby, jako radioterapie a chemoterapie dřív, než na nemoc samu.
čím větší hlupák, tím víc je přesvědčen, že ví vše nejlíp. Zkus si někde zjistit, jak moc u nás narostla šance na úplné vyléčení různých typů rakovin v posledních desetiletích. Bavíme se o vyšších desítkách procent.
NE.
Jake ze % prezivsich mel Dr. R.G. Hamer?
Rakovina je extrémně složitá záležitost. Z toho mála, které jsem o té nemoci pochytil, tuším, že rakovina se nedá označit za jednu nemoc, ale je to spíš velké množství různých nemocí, které jsou svými projevy na jedné straně podobné, ale na straně druhé velmi různorodé. Proto nádory stejného orgánu u různých lidí mohou na stejný typ léčby reagovat různě. Každou chvilku je objeven nějaký nadějiný lék, nebo léčebný postup, ale zatím se vždy ukázalo, že jeho působení je velmi limitované a za cenu řady nežádoucích účinků. Vzpomínám si, že už před čtyřiceti lety jsem četl články, ve kterých stálo, že o problematice rakoviny už věda ví prakticky vše a už už je možné očekávat univerzální lék. No a teď je rok 2025 a stále nic. Rakovina je stále obávaným strašákem podobně jako jím byla před těmi čtyřiceti lety a základní léčebné přístupy jsou stejné jaké byly před mnoha desítkami let - chemoterapie, tedy buněčné jedy, radioterapie - likvidace nádoru ozařováním, zničení nádorových buněk fyzikálními postupy - zmazení/ohřátí a chirurgie - vyříznutí nádoru. Možná, že AI během několika let přinese nějaké zcela nové přístupy a konečně z rakoviny udělá běžně léčitelnou nemoc. :)
Neexistujú dvaja úplne rovnaký pacienti s rovnakou "rakovinou" a rovnakou prognózou. Každý človek má iné DNA, histológia nádorov rovnakého typu tiež nie je identická, štádium choroby, komorbidity, psychika pacienta - to všetko má vplyv na prognózu ochorenia. A samozrejme lekári, ktorí nastavia liečbu, pričom zase na rovnakú liečbu reagujú pacienti rôzne. Už dávno to nie je tak, že kto má rakovinu ten zomrie, žiaľ sú určité typy nádorov pri ktorých keď sa rozvinú do určitého štádia je otázkou iba to, kedy a nie či človek zomrie.
Snu o zdravém lidstvu jsem se vzdal už dávno.Pokroky v medicíně jsou ohromné. Ale vždy když se podaří vyhrát nad nějakou nemocí, tak se objeví jiná.
Na něco člověk umřít musí. Když se podaří sníží úmrtnost na jednu nemoc, prodlouží se věk dožití, ale nakonec stejně musí na něco umřít všichni.
Tak nejak. Často počúvam bláboly o tom, že ako kvôli dnešnej nezdravej strave, znečistenému prostrediu a pod. stúpa výskyt rakoviny. Akurát, že kedysi by ľudia už dávno umreli na niečo iné.
To neni pravda a lze to zcela jednoduse dolozit. Vyskyt rakoviny stoupa napric vekovymi skupinami vcetne tech mladych a roste i pri korekci na vek pacientu, viz prislusne statisticke publikace UZIS. Napriklad dochazi k masivnimu narustu (za poslednich tricet let na ctyrnasobek!) i u rakoviny stitne zlazy (diagnoza C73), ktera naopak poskytuje spise osoby stredniho veku (nejvetsi incidence v rozmezi 35 - 75 let) a ve vyssim veku pak naopak vyskyt klesa.
Běž s tou reklamou na Svědky Jehovovy do pr...
Vážený pane,je chvályhodné, že Vám jde o to, aby zde nikdo neuveřejňoval reklamy, a proto jste v dobré víře můj příspěvek nahlásil jako reklamu, aby byl smazán (předpokládám, že důvodem bylo pouze podezření na reklamu, nikoliv Vaše předsudky vůči určité skupině lidí). Je úsměvné, že zřejmě v rozčílení jste v závěru Vaší reakce na můj příspěvek použil vulgaritu, kterou jste raději nedokončil, aby Vám příspěvek nebyl smazán. Asi Vás zklamu, ale označení mého příspěvku jako reklama bylo neoprávněné. Uvedla jsem pouze odkaz na článek z časopisu Probuďte se!, který mi přišel k diskutovanému námětu zajímavý, a proto jsem se o něj chtěla podělit i s ostatními. V žádném případě se nejedná o komerční reklamu. Odkazovaný článek má vědecko-vzdělávací charakter s uvedenými referencemi a zdroji. Moje motivace byla informativní, nikoli prodejní (časopis se neprodává). Jedná se o volně dostupný materiál. Časopis vychází s nákladem 41 milionů výtisků a je zdarma ke stažení v různých jazycích ve více než 236 zemích. Zkoumá světové události a dává je do kontextu s biblickými proroctvími, vypráví o lidech z různých kultur, popisuje divy stvoření, pojednává o zdravotních otázkách a jednoduchým způsobem vysvětluje vědecké náměty.
Reklama na náboženskou společnost Svědků Jehovových, kterou velké množství lidí oprávněné nazývá sektor, je prostě reklama. A na technickém webu nemá co dělat
No, vzhledem k tomu, že tu, jako živočišný druh, jsme už více jak milion let, tak úvaha o nových nemocech je naprosto nesmyslná. Jde "jen" o modifikace různých onemocnění a o to, jak málo tomu rozumíme. A i v roce 2025 se dá konstatovat, že vlastně pořád nic nevíme. Kdybysme opravdu něco věděli, tak by to vypadalo úplně jinak. Ale tak hlavní je, že pořád bádáme a snažíme se zjistit, jak to všechno kolem nás vlastně funguje.
Tak, ví se toho velmi mnoho, ale zjevně lidský organismus je tak složitý, že to stále nestačí.Ale já jsem optimista a věřím, že nějaká hodně výkonná AI, třeba taková, která pro svůj běh bude potřebovat zdroje jaderného reaktoru, nakonec dokáže lidský organismus a veškeré pochody v něm pochopit, odsimulovat a najít na každý problém léčbu. Věřím v genetické úpravy metabolismu, které povedou k radikálnímu prodloužení produktivního života, věřím v tisk nových orgánů, atd.... :)Ale možná, že jen prostě od malička příliš hltám sci-fi. 😃
Já bych se spíše držel toho sokratovského "dobře vím, že nic nevím". Celkově o tomto světě/vesmíru víme velmi málo. Každopádně právě ta AI by mohla pomoci, za mě ideální využití této technologie, kterou jsme dnes dovedli do stavu použitelnosti v širokém spektru (ona fungovala už v minulém století, ale běžný člověk ji potkal tak max v nějakých počítačových hrách 😀 ). Každopádně vím, co by nám poradila třeba v případě Covidu. Bylo by to něco jako "zkuste se postarat o rizikové skupiny, ale nezavádějte žádná globální opatření, které by zásadně ovlivnily celosvětovou ekonomiku, protože to je naprosto základní věc, na které stojí celá lidská společnost". Tohle by nám vlastně poradila i ta "hloupoučká" AI z minulého století. Bohužel naše lidská společnost není tak inteligentní, emoce převládly. A tak se máme tak, jak se máme...
S Covidem by nám neporadila. Bránit se nemoci, která se přenáší kapénkovou nákazou, na to není třeba žádná věda. Jakokoliv dobře míněná rada nemá smysl, když ji lidi nebudou dodržovat. Covid nebyl problém lékařský ale sociologický.
HIV (původem z Afriky) jsme mi evropani neviděli už hodně dlouho. Dost možná nikdy.I v tý Africe se začal šířit až po tom co tam misionáři začali zavádět nové pořádky. Druhé ohnisko v USA dost možná uteklo z experimentu.Covid nejdu rozebírat. Nerad bych založil flame. Ale také se může jednat o únik z laboratoře. Ať je pravda jakákoli, tak je otázka času než z laboratoře uteče zase nějaká novinka.
O nějaký únik může jít, tehdy Biden nařídil, aby se to prošetřilo (mimochodem tím skončilo na FB mazání postů, které se týkaly této alternativy, do té doby to bylo zakázáno a mazáno). Prostě nevíme. Jsou jisté indície, že se struktura covidu netváří moc přírodně, ale spíše uměle, ale na to nemáme dostatek důkazů a pozorování. Také dost záleží, kdo se k tomu postaví, protože není vědec jako vědec. Vše je o lidech. Za mě ultraprůser globálního rozměru, kdy se na základě minority rozhodlo o celosvětové ekonomice.
Že jsem začínal. Prosím pod tímto článkem žádný covid. Obecně. Je jedno jestli mutace vznikne v laboratoři nebo přírodní cestou.
Rakovina je kus nahodne rozbiteho kodu, tak blbe, ze bunka stale funguje, ale spatne, a zaroven obchazimechanismy ktere ji maji v takovem pripade zabit.Mimo jine v bunce existuje molekularni strojek, ktery umi opravovat DNA (v podstate po ni jezdi a opravuje). Lidi jich maji 6, velka zvirata jako treba slon az 36... tyto zvirata rakovinu prakticky neznaji. Co jsem cetl, tak je to zmena 5 pismen v DNA....Jsem zvedavy, kolik za par let bude takovy upgrade stat....
Rakovina se da oznacit za jednu nemoc. Podstata spociva v prepnuti na vyvojove starsi metabolickou drahu, kdy bunka zacne cukry misto rozkladu na vodu a oxid uhlicity fermentovat.Lecba spociva v uplnem vysazeni cukru z diety a nasazeni inhibitoru glutaminu.
Kdy si jdete pro Nobelovku za medicínu?
Předpokládám, že jsi tenhle skvost vygeneroval pomocí https://www.bullshitgenerator.com/ a pak sis to nechal ChatGPT přeložit do češtiny? Nebo jsi rovnou požádal ChatGPT o vygenerování vědeckého blábolu o rakovině v rozsahu jednoho odstavce?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.