Konkurence pro Boring Company? Startup chce hloubit tunely pomocí superhorkého plynu

Startup Petra přišel se zajímavou myšlenkou – chce hloubit tunely pomocí superhorkého plynu, který by překážející skály apod. jednoduše roztavil. Upozornil na to server Wired.

Výše jmenovaná společnost provedla zajímavý test již v roce 2018, kdy v průmyslovém parku v kalifornském Oaklandu plazmovým hořákem zahřála kámen na více než 5500 stupňů Celsia. V mezičase se však rozhodla změnit přístup a vsadila na výše zmíněnou kombinaci tepla a plynu, která horniny rozkládá na malé kousky při teplotě zhruba 980 stupňů Celsia.

Petra na rozdíl od Muskovy Boring Company nicméně nemá ambice konstruovat dopravní tunely. Místo toho doufá, že způsobí revoluci v oblasti vedení podzemních inženýrských sítí.

Podle dostupných informací by totiž její technologie mohla snížit náklady na pokládání takových sítí o 50 až 80 procent – což je velice slušné.

„Každá komerčně dostupná metoda je vysokokontaktní metoda, která odstraňuje zemi, s níž je v kontaktu tím, že ji drtí,“ řekl CEO Petry Kim Abrams. „Toto je úplně nový způsob tunelování.“

Titulní ilustrační foto: The Cosmonaut, CC BY-SA 2.5 ca

Diskuze (7) Další článek: Twitter není o moc svatější než Meta. Také u sebe záměrně nechával hate speech, tvrdí Washington Post

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,