Konopí jako lepidlo proti koronaviru. Oregonská státní univerzita objevila zvláštní chování kanabinoidů

Oregonská státní univerzita se v posledním týdnu neproslavila jen na české politické scéně, ale i v oblasti výzkumu kanabinoidů a jejich vlivu na virus SARS-CoV-2. Kanabinoidy se vyskytují třeba v mateřském mléce savců včetně člověka, my si je ale zpravidla spojujeme především s konopím.

A právě na ty rostlinného původu se v článku (PDF) pro odborný časopis Journal of Natural Products zaměřili také vědci z farmaceutické fakulty OSU a kolegové z Oregonské univerzity pro zdraví a vědu (OHSU), kteří zkoumali, co se stane, když se základní konopný kanabinoid – molekula kyseliny kanabigerolové (CBGA) – a její syntetizované karboxylové kyseliny THCA a CBDA dostanou do styku s virem.

Kanabinoid jako protivirové lepidlo

Během experimentu všechny zmíněné kanabinoidy zafungovaly s různou úspěšností jako lepidlo a navázaly se na částečky viru, který díky tomu nemohl proniknout do epitelových buněk, které tvoří naše sliznice.

Klepněte pro větší obrázek
Počítačový model různých forem navázání molekul CBGA, CBGA a THCA na žlutá rezidua spike proteinu viru SARS-CoV-2

Jak je to možné? Vlastně to nebylo žádné překvapení a pro kanabinoidy se vědci nerozhodli z prostého plezíru a kvůli tomu, že by jich měli zrovna dostatek po kapsách. Jejich vhodnost už dříve potvrdila hmotnostní spektrometrie, podle které mají molekuly kanabinoidových kyselin vhodnou podobu a mohly by zapadnout do kritických částí viru jako dva dílky puzzle.

Kanabinoidy zaútočí na spike protein

To nakonec ověřily i testy s upraveným i některými staršími variantami viru SARS-CoV-2 (alfa B.1.1.7 a také beta B.1.351), u kterých se molekuly kanabinoidových kyselin nalepily na dnes už všem věrně známý a stále dokola citovaný spike protein viru SARS-CoV-2.

Klepněte pro větší obrázek
CBDA a CBGA v laboratorních podmínkách postupně neutralizují spike protein viru

Nejlépe si podle experimentu vedly molekuly kyselin CBDA a CBGA, které slepením dohromady pozměnily tvar viru takovým způsobem, že už nedokázal proniknout do buňky a způsobit infekci.

Opět se tedy potvrdilo, že je společensky stigmatizovaná rostlina zdrojem unikátního mixu látek, který by mohl mít do budoucna další a dříve netušený farmaceutický potenciál. 

Diskuze (31) Další článek: Bezplatná webová kancelář CryptPad slibuje soukromou alternativu k Dokumentům Google

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Medicína, PDF, Marihuana, Virus, Zvláštní chování, Lepidlo, Kanabinoidů, Kyselina, SARS-CoV, CBGA, Ochranný svaz autorský, CBDA, MolekulaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace