Konopí jako lepidlo proti koronaviru. Oregonská státní univerzita objevila zvláštní chování kanabinoidů

Oregonská státní univerzita se v posledním týdnu neproslavila jen na české politické scéně, ale i v oblasti výzkumu kanabinoidů a jejich vlivu na virus SARS-CoV-2. Kanabinoidy se vyskytují třeba v mateřském mléce savců včetně člověka, my si je ale zpravidla spojujeme především s konopím.

A právě na ty rostlinného původu se v článku (PDF) pro odborný časopis Journal of Natural Products zaměřili také vědci z farmaceutické fakulty OSU a kolegové z Oregonské univerzity pro zdraví a vědu (OHSU), kteří zkoumali, co se stane, když se základní konopný kanabinoid – molekula kyseliny kanabigerolové (CBGA) – a její syntetizované karboxylové kyseliny THCA a CBDA dostanou do styku s virem.

Kanabinoid jako protivirové lepidlo

Během experimentu všechny zmíněné kanabinoidy zafungovaly s různou úspěšností jako lepidlo a navázaly se na částečky viru, který díky tomu nemohl proniknout do epitelových buněk, které tvoří naše sliznice.

Klepněte pro větší obrázek
Počítačový model různých forem navázání molekul CBGA, CBGA a THCA na žlutá rezidua spike proteinu viru SARS-CoV-2

Jak je to možné? Vlastně to nebylo žádné překvapení a pro kanabinoidy se vědci nerozhodli z prostého plezíru a kvůli tomu, že by jich měli zrovna dostatek po kapsách. Jejich vhodnost už dříve potvrdila hmotnostní spektrometrie, podle které mají molekuly kanabinoidových kyselin vhodnou podobu a mohly by zapadnout do kritických částí viru jako dva dílky puzzle.

Kanabinoidy zaútočí na spike protein

To nakonec ověřily i testy s upraveným i některými staršími variantami viru SARS-CoV-2 (alfa B.1.1.7 a také beta B.1.351), u kterých se molekuly kanabinoidových kyselin nalepily na dnes už všem věrně známý a stále dokola citovaný spike protein viru SARS-CoV-2.

Klepněte pro větší obrázek
CBDA a CBGA v laboratorních podmínkách postupně neutralizují spike protein viru

Nejlépe si podle experimentu vedly molekuly kyselin CBDA a CBGA, které slepením dohromady pozměnily tvar viru takovým způsobem, že už nedokázal proniknout do buňky a způsobit infekci.

Opět se tedy potvrdilo, že je společensky stigmatizovaná rostlina zdrojem unikátního mixu látek, který by mohl mít do budoucna další a dříve netušený farmaceutický potenciál. 

Diskuze (30) Další článek: Bezplatná webová kancelář CryptPad slibuje soukromou alternativu k Dokumentům Google

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, Medicína, PDF, Marihuana, Kanabinoidů, CBDA, Ochranný svaz autorský, SARS-CoV, Molekula, CBGA, Virus, Lepidlo, Zvláštní chování, KyselinaSubvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
TCL zaplavilo veletrh CES novinkami. Nabízí chytré brýle, tablety a láká na novou řadu telefonů

TCL zaplavilo veletrh CES novinkami. Nabízí chytré brýle, tablety a láká na novou řadu telefonů

** TCL na veletrhu CES představilo spoustu novinek ** Vybrali jsme ty, které jsou zajímavé a budou i v Evropě ** Těšit se můžeme na chytré brýle, tablety s originálním displejem a celou řadu telefonů

Martin Miksa
BrýleCESSmartphony
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix