Kontroverzní studie, podle níž vakcína proti HPV způsobuje poškození mozku, byla konečně stažena

Kontroverzní studie, podle níž vakcína proti HPV způsobuje poškození mozku, byla konečně stažena

Kontroverzní japonská studie, která spojila vakcínu proti HPV (human papilloma virus) Gardasil s neurologickým poškozením, byla konečně stažena. Došlo k tomu však až cca rok a půl po její publikaci. Spousta lidí si tak nyní klade otázku, proč to trvalo tak dlouho.

„Jsem potěšen tím, že se nakonec podařilo to stáhnout, ale byl to velmi dlouhý proces,“ uvedl molekulární biolog Alex Vorsters z University of Antwerp v rozhovoru pro Science. „Pravděpodobně se to ale znovu objeví v jiném časopise,“ dodal.

Autoři zmíněného výzkumu se zajímali o biologický základ tzv. HANS, což je zkratka pro údajný syndrom projevující se podobnými příznaky jako syndrom chronické únavy: bolestmi hlavy, potížemi s koncentrací atd.

Vše začalo v roce 2013, kdy média publikovala články, podle nichž si japonské ženy po inkriminovaném očkování na výše uvedené potíže stěžovaly… a neštěstí bylo na světě. Japonská vláda totiž vakcinaci proti HPV přestala veřejnosti doporučovat. A přestože žádné další studie příčinnou souvislost mezi hlášenými potížemi a očkováním nenalezly, tato situace se nikdy nezměnila.

Toshihiro Nakajima a jeho kolegové z Tokyo Medical University postupovali tak, že myším injektovali obrovské dávky Gardasilu – cca 1000krát vyšší, než dostávali lidé – a ještě navíc látku zvanou Pertussis toxin (Ptx). Ta narušila hematoencefalickou bariéru, takže Gardasil mohl efektivněji pronikat do nervového systému.

Není tedy divu, že u nebohých myší bylo mj. zaznamenáno zhoršení mobility a dokonce i poškození mozku. Jiní vědci však tyto výsledky právem kritizovali a to nejen kvůli zvolenému dávkování, ale i nepochopitelnému rozhodnutí podávat kromě vakcíny i Ptx. „V podstatě jde o naprosto zbytečný papír, plýtvání drahocennými zvířaty,“ komentoval to chirurgický onkolog David Gorski.

Foto: melvil, CC BY-SA 4.0

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Určitě si přečtěte

Články odjinud