Medicína | Viry | Mutace

Koronavirus: Co už víme o zákeřné nemoci, která se šíří světem

  • Vědecké poznatky o koronaviru a jeho šíření
  • Průběžně aktualizované informace z vědeckých laboratoří
  • Příznaky, způsob šíření, průběžné statistiky

26. února: Český vědec přispěl k vývoji léku

V USA se začíná testovat nově vyvinutý lék proti koronaviru. Jmenuje se Remdesivir a na jeho vývoji se podílel český vědec Tomáš Cihlář, informuje agentura AP a ČT24.

Účinnost léku se musí nejprve vyzkoušet a prokázat, nemá smysl jej okamžitě nasazovat globálně. Do testu by se mělo zapojit přibližně 400 lidí z celého světa, u kterých je koronavirus identifikován. Následně bude polovině pacientů podáván Remdesivir a druhé polovině placebo. Tím se účinnost léku jednoznačně prokáže. 

Co je to koronavirus a jaké má příznaky

Pojem koronavirus se používá jakožto souhrnné označení pro čtyři rody virů z podčeledi Coronavirinae: Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus. Tyto obalené RNA viry byly původně známy pouze coby původci infekcí u zvířat (ptáků a savců). Během šedesátých let 20. století však vyšlo najevo, že způsobují nemoci také u lidí.

Nejprve se jednalo o obyčejná nachlazení, ale v roce 2002 byl odhalen koronavirus zodpovědný za syndrom náhlého selhání dýchání (SARS). Za dalších 10 let se pak objevil virus MERS, který vyvolával nebezpečné choroby ledvin a plic.

V prosinci 2019 se v Číně začal šířit nový typ koronaviru, tzv. 2019-nCoV. Není tak smrtící jako výše zmíněný SARS, ale stále je o něm k dispozici jen málo informací.

Jeden z největších problémů spočívá v tom, že nemoc začíná jako běžné nachlazení či chřipka. Pacientovi se špatně dýchá, kašle, má teplotu, někdy se přidávají  průjmy. To znamená, že laik v podstatě nemá šanci nemoc rozpoznat. Virus je prokazatelně přenosný z člověka na člověka. Každý jedinec na něj ale může reagovat jinak.

Pokud se tedy výše popsané příznaky vyskytnou u někoho, kdo nedávno cestoval do rizikové oblasti, měl by raději neprodleně navštívit svého praktického lékaře.

Světová zdravotnická organizace coby preventivní opatření doporučuje umývat si důkladně ruce, vyhýbat se kontaktu s jedinci s příznaky respiračních onemocnění a divokými i domácími zvířaty, a pečlivě vařit maso a vejce.

Na nemoc označovanou COVID-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV-2, zatím lék neexistuje. U vyléčených pacientů je zřejmé, že si s nemocí imunitní systém člověka dokáže poradit, ale zejména oslabení jedinci jsou vystaveni vyššímu riziku. Lékaři nasazují medikamenty na zmírnění horečky apod., ovšem přímo proti koronaviru lék ani vakcína není. Zatím nejnadějněji vypadaly experimenty s podáním léků využívaných na oslabení viru HIV.

Remdesivir není nový lék, už se vyvíjí několik let. Využívá nového principu potlačení virové nákazy a může účinkovat proti více typům virů. Testy již proběhly na virová onemocnění SARS a MERS, které způsobuje podobný typ viru jako je současný koronavirus, a lék se v těchto případech ukazoval jako účinný. WHO proto Remdesivir aktuálně považuje za nejvíce nadějný lék, který by proti koronaviru mohl zabrat. 


25. února: Koronavirus se šíří v Evropě

Koronavirus se začal ve větší míře šířit po Evropě. Zdejší ohnisko je na severu Itálie v oblasti Lombardie. V Itálii bylo potvrzeno přes 300 nakažených a stala se tak po Číně a Jižní Koreji třetí nejvíce zasaženou zemí na světě. 

Klepněte pro větší obrázek 
Podrobné statistiky o šíření koronaviru poskytuje univerzita Johns Hopkins CSSE

Aktuálně je už globálně nakažených lidí koronavirem přes 80 tisíc, úmrtí je evidováno 2 700. Podle těchto čísel by úmrtnost koronaviru vzrostla až na 3,4 %, ovšem nutno podotknout, že zatímco počet úmrtí je evidován velice přesně, počet nakažených se očekává mnohem vyšší - lidé si totiž onemocnění způsobené koronavirem mohou splést s běžnou chřipkou. Počet nakažených přitom eviduje pouze prokázané případy.

Do Itálie se koronavirus dostal pravděpodobně přes Írán. Tam je nyní evidováno přes 90 nakažených. Evropa jinak nákaze zatím odolává a po Itálii je druhou nejvíce zasaženou zemí Německo s osmnácti evidovanými případy. 

V Itálii a dalších evropských zemích se zvýšila intenzita přípravy preventivních opatření proti šíření koronaviru. 


13. února: Přenos na plod nebyl prokázán

Vědci zatím neobjevily žádný důkaz, že koronavirus SARS-CoV-2 (dříve 2019-nCoV) se může přenášet z těhotných žen na jejich dosud nenarozené děti. Plyne to z nové studie, která byla včera publikována v žurnálu The Lancet.

Této studie se zúčastnilo 9 žen z čínského Wu-chanu. Každá z nich se nacházela ve třetím trimestru těhotenství a trpěla onemocněním COVID-19 (z angl. Coronavirus Disease 2019).

Poté, co jejich děti přišly na svět, vědci otestovali vzorky získané z plodové vody, pupečníkové krve i krku novorozenců. Všechny výsledky byly negativní a žádný kojenec nepotřeboval speciální pediatrickou léčbu.

Dotyčné ženy ovšem podstoupily císařský řez, takže není jasné, zda by k přenosu viru nemohlo dojít během klasického vaginálního porodu. Rovněž nevíme nic o tom, zda (popřípadě jak) by koronavirus SARS-CoV-2 mohl ovlivnit plod v prvním či druhém trimestru.

Autoři studie rovněž uvádějí, že u žádné ženy se nevyvinula těžká pneumonie a jejich příznaky byly podobné příznakům lidí, kteří nejsou gravidní. To je pozoruhodné, protože právě nastávající maminky zpravidla bývají na respirační patogeny a těžkou pneumonii obzvlášť citlivé.

CNN v dané souvislosti nicméně upozornila na případ dítěte, které bylo počátkem února pozitivně testováno na SARS-CoV-2 zhruba 36 hodin po narození.


11. února: Přibývá vyléčených

Podle National Health Commission (NHC) bylo již vyléčeno 8,2 % ze všech pacientů, u nichž byl v pevninské Číně potvrzen koronavirus 2019-nCoV. Ještě 27. ledna se přitom jednalo o pouhých 1,2 %.

Tiskový mluvčí NHC Mi Feng uvedl, že za tímto pozitivním vývojem stojí čínské pokroky v léčbě. Neprozradil však, jaké přesně postupy byly na pacienty aplikovány.

„V epicentru koronaviru, městě Wu-chan, bylo vyléčeno 6,1 % pacientů, kteří následně již nevykazovali žádné známky viru,“ dodal.

Mi rovněž potvrdil, že do Číny dorazí odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří zkoumají šíření viru. Podle aktuálních informací tento tým dnes přistál v Pekingu.


10. února: Nemocnice plná koronaviru

Z nové studie publikované v žurnálu JAMA plyne, že celých 41 % z prvních 138 pacientů, kterým byl koronavirus 2019-nCoV diagnostikován v jisté nemocnici ve Wu-chanu, se právě v této nemocnici nakazilo. Takový přenos se označuje výrazem „nosokomiální“.

Vše navíc nasvědčuje tomu, že v tomto případě nešlo o typ šíření, kdy jedna osoba infikuje spoustu dalších lidí („super-spreader event“). Místo toho se řada zdravotníků i pacientů nakazila v mnoha různých částech nemocnice.

A co víc – jelikož existuje široké spektrum infekcí a testováni byli pouze nemocní jedinci, je velmi pravděpodobné, že v dotyčném lékařském zařízení docházelo k ještě většímu přenosu.

„Podobně jako dříve SARS a MERS – tedy jiné koronaviry – i Wu-chanský koronavirus se šíří v nemocnicích,“ komentovala to CNN.

Epidemie koronaviru si již vyžádala přes 800 obětí. 2019-nCoV se dosud objevil v nejméně 28 zemích světa, přičemž celkem bylo potvrzeno více než 37 000 případů.


7. února: Z koronaviru může být běžná nemoc

Šíření infekce SARS se v červenci 2003 podařilo zastavit, a to především díky dobrým hygienickým opatřením a faktorům prostředí (například vysoká teplota i vlhkost). Jak to ale bude s koronavirem 2019-nCoV ?

„Očekávám, že koronavirus dosáhne vrcholu již o nadcházejícím víkendu,“ uvedl jeden z předních čínských odborníků na respirační onemocnění Čung Nan-šan. Potom by měl výskyt nových případů opadnout.

Gabriel Leung z University of Hong Kong je nicméně méně optimistický – podle jeho odhadu k tomu dojde až kolem poloviny dubna či května.

Ve hře je ovšem i scénář, že 2019-nCoV by se mohl stát běžnou globální nemocí. K témuž došlo v případě (A)H1N1, který v roce 2009 způsobil pandemii chřipky. Od té doby se nadále šíří v Evropě i jinde, takže nyní jde o sezónní virus lidské chřipky.


 

5. února: Infekčnost viru se nemění

Vědci zkoumající koronavirus 2019-nCoV ve Velké Británii dospěli k závěru, že od okamžiku, kdy byl jeho genom poprvé sekvenován v Číně, nedošlo k žádným změnám, díky nimž by mohl „lépe infikovat lidi“.

„Sekvenování genomu poskytuje cenné informace o všech mutacích viru v průběhu času a umožňuje lépe pochopit jak se virus šíří,“ uvedli zástupci Public Health England.

O 2019-nCoV toho zatím stále víme jen velmi málo. Odborníci z celého světa se proto usilovně snaží shromáždit co možná nejvíce dat. Ta by jim mj. mohla umožnit vyvinout účinný lék, který by šíření epidemie zastavil.

„Sekvenováním genomu viru dokážeme lépe porozumět kořenům této choroby, předpovídat její chování a zjistit, jak se s ní vypořádat,“ konstatoval britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.


4. února: Británie vyvíjí nové vakcíny

Vláda Velké Británie přislíbila 20 milionů liber na vývoj vakcín proti koronavirům i jiným nově se objevujícím infekčním onemocněním. V pondělí to oznámilo britské Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče.

Výše zmíněnou částku obdrží Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), která původně vznikla v reakci na epidemii eboly v západní Africe. Peníze budou použity k financování tří programů zaměřených především na 2019-nCoV.

„Rychlé globální šíření a jedinečné epidemiologické charakteristiky viru jsou hluboce znepokojující,“ komentoval to generální ředitel CEPI Richard Hatchett a dodal, že vakcína by mohla být připravena ke klinickému testování za 16 týdnů.

„Fáze 1, při níž se stanovuje bezpečnost testovaných vakcín, by pak trvala asi dva až čtyři další měsíce,“ prohlásil Hatchett.

Virus 2019-nCoV si vyžádal již přes 420 životů. Více než 19 000 lidí z celého světa je infikováno.


3. února: Zkouší se nové léky

Lékaři v Thajsku údajně úspěšně ošetřili jednoho pacienta infikovaného koronavirem 2019-nCoV novou kombinací antivirotik. Plyne to z informací, které byly zveřejněny na nedělním briefingu tamějšího Ministerstva zdravotnictví.

Doktor Kriangsak Atipornwanich z Rajavithi Hospital v Bangkoku konstatoval, že léčil jednasedmdesátiletou pacientku z Číny preparáty proti HIV a chřipce, přičemž její stav se prudce zlepšil během pouhých 48 hodin. „Tato pacientka byla dříve léčena pouze medikamenty proti HIV,“ dodal.

Zástupci nemocnice na tiskové konferenci rovněž uvedli, že poslední laboratorní test v dýchacích cestách pacientky neodhalil žádné stopy viru.

Ředitel americké National Institute of Allergy and Infectious Diseases Anthony Fauci ještě minulý týden v rozhovoru pro CNN tvrdil, že v současnosti žádné prokazatelně účinné léky proti 2019-nCoV neexistují.

Čína aktuálně hlásí již přes 17 tisíc nakažených. Celkový počet obětí pak vystoupal na 362.


31. ledna: WHO vyhlašuje globální stav nouze

Světová zdravotnická organizace (WHO) včera v souvislosti s epidemií koronaviru 2019-nCoV vyhlásila globální stav nouze a to navzdory tomu, že v uplynulých dnech tuto možnost dvakrát zamítla. Její odpůrci argumentovali například tím, že zatím nebylo zaznamenáno žádné úmrtí mimo Čínu.

Globální stav nouze byl dosud vyhlášen jen pětkrát a to v souvislosti s virem A/H1N1, dětskou obrnou, ebolou (2014, západní Afrika), virem zika a znovu ebolou (2016, Kongo).

Dotyčné opatření může mj. vést k omezení cestovního ruchu. To však WHO momentálně nenavrhuje.

Na konci včerejšího dne čínská National Health Commission oznámila, že nakaženo je už přes 9 tisíc lidí. V provincii Chu-pej navíc došlo k 42 dalším úmrtím, čímž celkový počet obětí stoupl na 213.


30. ledna: Úmrtnost se drží kolem 2,1 %

Od okamžiku, kdy byl zaznamenán první pacient s koronavirem 2019-nCoV, se po celém světě nakazilo více než 7000 lidí. Pokud jde o SARS, během listopadu 2002 až července 2003 bylo potvrzeno 8 098 případů.

Z toho plyne, že 2019-nCoV je značně nakažlivější než SARS-CoV, avšak současně méně vražedný. Řádění druhého jmenovaného si totiž vyžádalo 774 obětí, což odpovídá úmrtnosti 9,6 %.

Oproti tomu úmrtnost na 2019-nCoV k okamžiku vzniku tohoto srovnání činila pouhých 2,1 %. Pro úplnost dodejme, že další nebezpečný typ koronaviru – MERS-CoV – má úmrtnost celých 35 %. Šíří se však mnohem pomaleji než SARS-CoV.

Další velký rozdíl spočívá v tom, že Čína o novém viru informovala Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) 31. prosince 2019  – tedy přibližně tři týdny po zjištění prvního případu  – a 7. ledna ho identifikovala. Oproti tomu při epidemii SARS se „Říše středu“ nejprve snažila celou záležitost ututlat a k osekvenování genomu viru došlo až 5 měsíců po jejím vypuknutí.


29. ledna: Nový výzkum v Austrálii

Australská Virus Identification Laboratory se stala první institucí svého typu mimo Čínu, která pěstuje koronavirus 2019-nCoV ze vzorků získaných od pacienta. Tato činnost prý „poskytne odborným mezinárodním laboratořím zásadní informace, které pomohou v boji proti viru“.

„Jde o významný průlom, protože to umožní virus podrobně zkoumat a diagnostikovat a to v globálním měřítku,“ uvedl šéf Virus Identification Laboratory Julian Druce ve svém prohlášení.

Druce rovněž připomněl, že Čína sice uvolnila genomovou sekvenci 2019-nCoV, ale mít k dispozici skutečný virus je mnohem lepší. „Nyní můžeme validovat a verifikovat všechny testovací metody a porovnat jejich senzitivitu a specifičnost – z hlediska diagnostiky to změní hru,“ vysvětlil.

Počet nakažených v pevninské Číně mezitím vystoupal na cca 6000 a počet obětí na 132.


28. ledna: Zjištěny formy šíření a lepší test

Čínská National Health Commission (NHC) oznámila, že koronavirus 2019-nCoV se přenáší nejen kapénkově, ale i kontaktem. Nebylo však upřesněno, o jaké typy kontaktu se jedná.

NHC rovněž varovala, že v ohrožení jsou všechny věkové skupiny včetně kojenců a dětí. Nejzávažnější příznaky však po infekci mají starší pacienti nebo jedinci, kteří už nějakou nemocí trpí.

Počet obětí již stoupl na 106 a v Číně se momentálně nachází více než 4500 nakažených. Americké Centers for Disease Control (CDC) včera vydalo varování třetího – tedy nejvyššího – stupně před „veškerými zbytečnými cestami do Číny.“

V uplynulých hodinách byl rovněž zaznamenán první případ infekce koronavirem 2019-nCoV v Německu. Podezření hlášená z Rakouska, Slovenska a Česka se zatím nepotvrdila.

Aktualizováno 18:00: Centers for Disease Control and Prevention (CDC) usilovně vylepšuje svůj test na koronavirus 2019-nCoV. Momentálně je totiž jedinou americkou institucí, která může bezpečně potvrdit případy jeho výskytu. Tento test, známý jako RRTPCR (zkratka „real-time reverse transcription preliminary chain reaction“), následně chce ve formě kitů poskytnout dalším laboratořím.

„Pracujeme tak rychle, jak jen dokážeme, ale bude to trvat ještě týden nebo dva,“ konstatovala ředitelka National Center for Immunization and Respiratory Diseases Nancy Messonnier.

V USA byl zatím 2019-nCoV zjištěn ve čtyřech státech: Arizoně, Kalifornii, Illinois a Washingtonu. CDC nicméně právě v těchto hodinách prošetřuje dalších 73 případů.


24. ledna: První výskyt v Evropě

Čínská National Health Commission uvedla, že řádění koronaviru 2019-nCoV si vyžádalo již 25 lidských životů. Dalších cca 830 lidí je infikovaných.

Nejlidnatější země světa na boj s 2019-nCoV uvolnila 144 milionů dolarů. Mnozí však tvrdí, že situaci nezvládá. Ve Wu-Chanu prý panuje chaos, neboť tamější zdravotnická zařízení nebyla připravena na takový nápor pacientů.

Pohotovostní výbor svolaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO) nicméně dospěl k závěru, že 2019-nCoV zatím nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu.

„Na to, aby tato událost byla považována za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu, je příliš brzy,“ řekl včera předseda výboru Didier Houssin novinářům.

Generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus sice ve středu čínskou vládu za její přístup k řešení krize pochválil, ale podle Houssina byly informace poskytnuté čínskými úřady nepřesné a omezené. Poradci amerického Centers for Disease Control and Prevention jsou znepokojeni tím, že dosud nebyla zveřejněna základní epidemiologická data o vypuknutí nákazy.

Aktualizováno ve 12.00: Wuhan staví novou nemocnici, kterou chce stihnout otevřít do 3. února.

Aktualizováno ve 21:00: Francie potvrdila první případy výskytu koronaviru 2019-nCoV v Evropě. Tamější ministryně zdravotnictví Agnes Buzyn uvedla, že jeden pacient byl hospitalizován v Paříži a druhý v Bordeaux.


23. ledna: Čína uzavírá města 

BBC informovala o tom, že v čínském městě Wu-Chan byla dočasně uzavřena letiště a nádraží. Jeho obyvatelům pak místní úřady doporučily, aby pokud možno nikam necestovali a omezili veřejná setkávání. Od dnešního dne nefungují ani přívozy, metro, autobusy a další spoje. Zavřené jsou i dálnice.

„Stručně řečeno… nejezděte do Wu-Chanu. A vy, kdo tam už jste, město prosím neopouštějte,“ konstatoval Li-Bin.

Aktualizováno v 21.00: Čína podobným způsobem uzavřela už pět měst. Vedle Wu-Chan je to také Chuang-kang, Sien-ning, Ťing-čou a Chibi. The Spectator Index zmiňuje, že tato města mají celkem 35 milionů obyvatel, v tom je však započítána populace celých stejnojmenných prefektur. Samotná města jsou menší a není zatím jasné, jakých částí se uzavření týká.

Aktualizováno 24. ledna v 11.00: Uzavřených měst je už více než deset.

Pohotovostní výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) mezitím oznámil, že v souvislosti s aktuální spidemií viru 2019-nCoV zatím nevyhlásí tzv. globální stav nouze.

Generální ředitel WHO Dr. Tedros Ghebreyesus v dané souvislosti uvedl, že je zapotřebí získat více poznatků o šíření infekce. Výše zmíněná čínská opatření pak označil za „velice silná“.

Počet mrtvých během včerejška stoupl na 17. Výbor zdravotnických odborníků bude znovu jednat dnes.

Aktualizováno v 17.00: Americký National Institutes of Health (NIH) ve spolupráci se dvěma farmaceutickými společnostmi začal pracovat na vývoji vakcíny proti koronaviru z města Wu-Chan.

Na právě probíhajícím Světovém ekonomickém fóru v Davosu to oznámil Richard Hatchett, CEO Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI). Dotyčnými firmami jsou Moderna a Inovio, na projektu se bude podílet rovněž University of Queensland.

Ředitel National Institute of Allergy and Infectious Diseases, Anthony Fauci, v rozhovoru pro CNN řekl, že klinické testy na lidech by mohly začít již za několik měsíců.

V tiskové zprávě pak Fauci uvedl, že vzhledem k „rychlému globálnímu šíření“ viru z Wu-Chanu „musí svět jednat rychle a jednotně, aby se s touto hrozbou vypořádal“.


22. ledna: Virus začal mutovat

Současná epidemie onemocnění způsobeného koronavirem 2019-nCoV si vyžádala už 9 lidských životů. Z aktuálních informací  navíc plyne, že virus začal mutovat.

Je tak pravděpodobné, že WHO dnes vydá závazná pravidla (uzavření hranic, vyhlášení karantény atd.), jejichž smyslem bude dalšímu šíření viru zabránit. Například Severní Korea již turistům z Číny zakázala vstupovat do země.

Forbes oznámil, že první případ byl zaznamenán i v USA. Konkrétně se jedná o mladého muže, který se před šesti dny vrátil z Wu-Chanu do Seattlu. Jeho stav je stabilní.

Kvůli mutacím se 2019-nCoV může stát infekčnějším a nebezpečnějším. Momentální situace je však poněkud nepřehledná. Zástupce ředitele National Health Commission Li Pin prý na tiskové konferenci v Pekingu prohlásil, že „existuje možnost mutace viru a dalšího šíření choroby.“ Řada zahraničních médií proto netvrdí, že virus již mutovat začal, ale pouze že k tomu může dojít.

Vědci, kteří nedávno zkoumali 15 genomů poskytnutých čínskými a thajskými úřady, nenalezli téměř žádné mutace. Trevor Bedford z University of Washington a Fred Hutchinson Cancer Center uvedl, že každý z těchto virů se oddělil od společného předka v listopadu loňského roku.

To pravděpodobně znamená jednu ze dvou následujících věcí: virus se buď rychle šíří mezi zvířaty ve Wu-Chanu a opakovaně infikuje lidi, nebo ho nakažená zvířata jednou či dvakrát přenesla na lidi a následně se začal rychle šířit mezi nimi.

Diskuze (153) Další článek: Windows 10 nabídnou výrobcům efektivnější aktualizaci ovladačů hardwaru přes Windows Update

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Evropa, Japonsko, USA, Medicína, Čína, Lidé, Zvířata, Genetika, Viry, Austrálie, Velká Británie, Německo, Afrika, Francie, Severní Korea, Itálie, Jižní Korea, Slovensko, Mutace, NHC, Thajsko, Kalifornie, Virus


Určitě si přečtěte

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29