Koronavirus

Koronavirus: Počet nakažených, počet mrtvých, odhadovaná smrtnost a další grafy (aktualizováno 1. dubna)

Sledujeme vývoj počtu nakažených a další data související s nemocí COVID-19. Každý den v tomto článku aktualizujeme grafy a přidáváme nové pohledy na celý svět i Českou republiku.

Používáme zejména data vědeckého centra Univerzity Johnse Hopkinse, oficiální data Ministerstva České republiky, České správy sociálního zabezpečení a Krajských hygienických stanic. Doplňujeme je dalšími veřejnými zdroji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mapy evropských zemí jsou vybarvené podle počtu nakažených, počtu mrtvých, podle rychlosti šíření a podle hustoty nakažení

Koronavirus v České republice

Takto se vyvíjí počet prokázaných nakažených v Česku od 1. března, kdy jsme zaznamenali prvního nemocného. Tento graf aktualizujeme po každé změně i v průběhu dne. Ranní data přiřazujeme ještě k předchozímu dni.

Počet známých nakažených v jednotlivých krajích České republiky ukážeme ve dvou grafech. V levém jsou absolutní počty nakažených, v pravém tato čísla přepočítáváme na počet obyvatel jednotlivých krajů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Počet testů provedených v Česku po dnech: Červenou čárkou v každém sloupci vyznačujeme, kolik a jaký podíl testů byl pozitivních.

Klepněte pro větší obrázek

Počet nakažených COVID-19 se zvyšuje exponenciálně – násobením, ne přičítáním. Lidský mozek ale není na tento typ rozvoje úplně zvyklý, však určitě znáte legendu o šachové desce a zrnkách rýže. Je obtížné poznat, jestli šíření pokračuje stejným tempem, nebo třeba už zpomaluje.

Tento problém umí dobře řešit grafy s logaritmickými osami. Dokážou totiž exponenciální vývoj zobrazit ve srozumitelné podobě – jako přímku. O logaritmických os je mezi hodnotami 1–10 stejná vzdálenost jako mezi 10–100, 100–1000 atd.

První graf, kde jsme logaritmické osy použili, ukazuje šíření nemoci v České republice:

Klepněte pro větší obrázek

Černé body jsou jednotlivé dny od prvního výskytu nemoci v Česku. Na logaritmickou osu X vynášíme celkový počet známých nakažených, na logaritmickou osu Y přírůstek od minulého dne. Body je proložena červená křivka, která ukazuje trend, šedý pruh vyjadřuje její interval spolehlivosti 95 %.

Důležité jsou šikmé tečkované čáry. Je to pomocná mřížka, podle které poznáte rychlost šíření nákazy. Horní čára vyjadřuje 50 % denní nárůst, pod ní následují hranice 40 %, 30 %, 20 % až spodní čára 10 % růst počtu nakažených za den.

Jestli je boj s COVID-19 úspěšný, poznáme podle směru konce červené křivky. Když se bude stáčet dolů a ideálně až do vodorovné přímky, vyhráváme.

Koronavirus: Mapa podle okresů

Krajské hygienické stanice zveřejňují počet osob s prokázanou nemocí COVID-19 po okresech. Tato čísla jsou trochu nižší než běžně udávaná, jsou to nálezy po provedené verifikaci, která nějakou dobu trvá. Tyto údaje ukazujeme ve dvou mapách: v levé jsou absolutní čísla (bez Prahy, aby na mapě bylo něco vidět), v pravé je přepočet na počet obyvatel okresů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na webu České správy sociálního zabezpečení můžeme najít počet osob v karanténě kvůli nemoci COVID-19 po okresech:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

ČSSZ ve skutečnosti ukazuje sídla míst poskytovatelů zdravotních služeb, kteří karanténu nařídili, není to místo bydliště. Myslíme si ale, že na úrovni okresů budou tato čísla srovnatelná.

Tip: Aktuální data o koronaviru v České republice najdete také na novém webu Ministerstva zdravotnictví

Koronavirus a počet nakažených

Těchto dvacet zemí má největší počet nakažených osob. Zajímá nás víc vývoj v každé z nich než porovnání absolutních čísel, takže každý z minigrafů má svoji vlastní osu Y. Na ose X ukazujeme posledních třicet dnů.

Klepněte pro větší obrázek

Na dalších dvou grafech vidíte padesát zemí s největším počtem nakažených osob. Čtverce s různým odstínem u nich ukazují denní přírůstky počtu nakažených od 23. ledna, kdy Univerzita Johnse Hopkinse začala sledovat vývoj. 

Klepněte pro větší obrázek

V animaci si můžete prohlédnout, jak se jednotlivých zemích mimo Čínu od 1. března měnil počet nakažených:

V jednotlivých zemích jsme porovnali počet nakažených koronavirem s počtem jejich obyvatel.

Klepněte pro větší obrázek

Koronavirus a počet mrtvých

Těchto dvacet zemí má největší počet mrtvých na COVID-19. Opět nás zajímá víc vývoj v každé z nich než porovnání absolutních čísel, takže každý z minigrafů má svoji vlastní osu Y. Na ose X ukazujeme posledních dvacet dnů. Česká republika v posledním grafu je mimo pořadí.

Klepněte pro větší obrázek

Koronavirus a jeho smrtnost

Smrtnost se definuje jak podíl mrtvých k počtu nakažených. Oproti tomu úmrtnost, se kterou se tento termín někdy zaměňuje, je podíl mrtvých k celkové populaci. 

Vzhledem k velmi rychlému šíření nákazy jsou výsledky smrtnosti u jednotlivých zemí jen velmi orientační. Každá z nich testuje obyvatele jiným způsobem a bude se u nich lišit podíl prokázaných případů (skutečný počet nakažených je mnohem vyšší).

Klepněte pro větší obrázek

Koronavirus a rychlost šíření

V prvním grafu si prohlédněte, jak v jednotlivých dnech přibývalo nebo ubývalo nakažených. Uvidíte v něm, kde je už nákaza na ústupu a kde naopak stále zrychluje. Červená čára ukazuje trend, prokládá zubatou křivku.

Klepněte pro větší obrázek

Šíření COVID-19 v jednotlivých zemích ukážeme ještě v následujícím logaritmickém grafu. Je podobný jako graf s Českou republikou v úvodu článku, jen místo trendu zde na ose Y ukazujeme přírůstky za posledních 7 dnů, které dokážou vyhladit případné denní extrémy.

V grafu je vidět, ve kterých zemích šíření nemoci stále pokračuje ve zdánlivě přímém (ve skutečnosti exponenciálním) směru a které země se z něj už dokázaly vymanit.

Klepněte pro větší obrázek

Následující graf srovnává počet známých nakažených v jednotlivých zemích k začátku nákazy. Jako den nula jsme vzali datum, kdy počet nakažených překročil hodnotu 100. Protože jsou mezi zeměmi už velké rozdíly, osa Y je logaritmická.

Klepněte pro větší obrázek

Pro přehlednost jsme v grafu ponechali jen menší počet zemí, ve kterých je počet nakažených nejvyšší. Vyřadili jsme také Čínu, kde se nemoc začala šířit ještě před tím, než Univerzita Johnse Hopkinse začala sbírat data (už v prvním záznamu měla Čína 547 nakažených).

Úplně stejným způsobem se můžeme podívat na vývoj počtu mrtvých. Srovnávané země jsme postavili na start ve dni, kdy evidovaly 20 případů.

Klepněte pro větší obrázek

A další

Jestli jste dočetli až sem, zvládnete určitě i poslední porci divočejších grafů, ve kterých porovnáváme vývoj rychlosti nákazy.

V tomto případě ukazujeme pouze trendy. Čáry byly vytvořené pomocí lokální polynomické regrese (LOESS), prokládají jednotlivé body, křivka proto není zubatá. Země jsme postavili na stejnou startovní čáru, kdy měly alespoň 250 nakažených osob, a sledujeme stavy v následujících dnech.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako v předchozím případě ukážeme výřez stejného grafu i s Českou republikou.

Klepněte pro větší obrázek

Grafy v tomto článku pravidelně aktualizujeme. Počet nakažených v České republice upravíme okamžitě, když se objeví nová data. Ostatní grafy obnovujeme jednou denně po 9. hodině, jakmile Ministerstvo zdravotnictví zveřejní aktuální informace.

Koronavirus online

Diskuze (414) Další článek: Airbnb vyplatí hostitelům 250 milionů dolarů za rezervace zrušené kvůli pandemii

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, USA, Země, Japonsko, Čína, Respirátor, Viry, Velká Británie, Praha, Itálie, Karanténa, GitHub, Jižní Korea, Francie, Data, Nákaza, Šíření nákazy, Výřez, Počet, Univerzita, Okres, Španělsko, Rychlost šíření, Švýcarsko


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 66

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44