Běžná zdravotnická rouška před koronavirem ani jinými viry neochrání. To umí až respirátory nejvyšší třídy

České lékárny i e-shopy v souvislosti s epidemií koronaviru na pevninské Číně hlásí vyprodané zdravotnické roušky. Situaci přispěla i místní sezónní chřipková epidemie v některých krajích. Samotné roušky ale neslouží k ochraně před nákazou viry, bakteriemi a dalšími toxickými látkami, ale naopak před jejich šířením.

Stručně řečeno: Zatímco rouška je určená pro nakaženého, který se například prostředky hromadné dopravy dopravuje k lékaři a nechce nakazit spolucestující, pro zdravé je určen respirátor.

Rouška není respirátor!

Respirátor se oproti běžné textilní roušce výrazně liší. Už svojí konstrukci, protože musí mnohem lépe přilnout k obličeji a pevně obepnout jeho spodní část. Jedině tak může respirátor člověka dobře izolovat od okolí. V podstatě se tedy jedná o polomasku, která se často skládá z měkké i pevné části.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zleva: Základní rouška, klasický respirátor a ochranná maska z nanovláken

Druhým klíčovým rozdílem je certifikace. Zdravotnické respirátory musejí splňovat přísné podmínky české normy, která ověří jejich funkčnost, což se v případě roušek často neděje. Respirátory mají také lépe uzpůsobený filtr, který oběma směry zachytí jemný prach i toxický aerosol – tedy třeba okolní i vlastní vydechovaný vzduch.

Ochranná škála FFP a moderní nanovlákna

Ochranné schopnosti respirátorů vyjadřuje škála FFP1FFP3. Zatímco první třída respirátorů FFP1 dokáže zachytit 80–90 % jemných prachových částic a aerosolů, FFP2 musí zachytit i některé slabší toxické látky a to s účinností okolo 95 %. Až nejvyšší kategorie respirátorů třídy FFP3 s účinností nad 99 % zachytí prach, aerosol, viry, bakterie i spory.

Klepněte pro větší obrázek
Panika na české Alze a vyprodané respirátory třídy FFP3

FFP1 se tedy hodí třeba na stavbu nebo pro důkladný úklid v prašném prostředí, zatímco FFP2 a FFP3 i pro zdravotnictví. 

Současná technologie ale umožňuje výrobu roušek a respirátorů poměrně malých rozměrů. Dají se totiž použít nanovláknové tkaniny.

Klepněte pro větší obrázek
Nanovláknová membrána moderních roušek a respirátorů

Absolutní ochranu před viry však nabídne až celoobličejová maska nebo kompletní ochranný oděv. I s izolací horních a dolních dýchacích cest totiž u agresivních virů a bakterií hrozí, že se cizorodé látky dostanou do našeho organizmu skrze další sliznice – zejména přes oči.

Roušku přesto má smysl nosit

I obyčejnou roušku má smysl nosit. Nositel viru se stává infekčním už v době, kdy ještě nemá žádné příznaky nemoci, které vir následně vyvolá. Rouška je pak účinnou ochrannou proti tomu, abyste kapénkami ze svých úst (nejen při kýchnutí, ale třeba i při běžné mluvě) nenakazili někoho dalšího. V aktuální situaci s rychle se šířícím koronavirem je tedy účinným nástrojem proti šíření.

Podívejte se, jak si roušku můžete vyrobit sami doma

Samozřejmě může rouška lehce zmírnit i riziko nákazy, protože případné kapénky nesoucí vir zachytí i směrem k vám. Ovšem při hlubokém nádechu už se vir zachycený na obyčejné roušce do těla snadno dostane. Aby se tomuto zabránilo, potřebovali byste zmiňované respirační filtry. 

Podívejte se, jak nanovláknová tkanina polštáře nepustí roztoče:

Koronavirus online

Diskuze (105) Další článek: Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Témata článku: Zdraví, Technologie, Koronavirus, Léky, Bakterie, Čína, Medicína, E-shopy, Viry, SOB Top, Respirátor, chřipka, Riziko nákazy, Třída, Aerosol, Korona, Virus, Nejvyšší třída, Rouška, Volně prodejné léky na Heureka.czNedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

Nedají si pokoj. Laciné kopie Samsungů Galaxy S22 znovu předběhly originál. Jejich nákupem se zaručeně spálíte

** Ještě před premiérou můžete v ruce držet S22 Ultra... **...jenže to není Galaxy a Samsung ani náhodou ** Jak nenaletět na bombastické specifikace telefonů „za hubičku“?

Martin Chroust
AliExpressČínaKopie
Dying Light 2 v čerstvém traileru ukazuje postavy, se kterými přijdete do styku

Dying Light 2 v čerstvém traileru ukazuje postavy, se kterými přijdete do styku

Na svém parkourovém putování městem rozhodně nebude o zajímavé postavy nouze.

Michal Maliarov
Dying Light 2Video
Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost