Běžná zdravotnická rouška před koronavirem ani jinými viry neochrání. To umí až respirátory nejvyšší třídy

České lékárny i e-shopy v souvislosti s epidemií koronaviru na pevninské Číně hlásí vyprodané zdravotnické roušky. Situaci přispěla i místní sezónní chřipková epidemie v některých krajích. Samotné roušky ale neslouží k ochraně před nákazou viry, bakteriemi a dalšími toxickými látkami, ale naopak před jejich šířením.

Stručně řečeno: Zatímco rouška je určená pro nakaženého, který se například prostředky hromadné dopravy dopravuje k lékaři a nechce nakazit spolucestující, pro zdravé je určen respirátor.

Rouška není respirátor!

Respirátor se oproti běžné textilní roušce výrazně liší. Už svojí konstrukci, protože musí mnohem lépe přilnout k obličeji a pevně obepnout jeho spodní část. Jedině tak může respirátor člověka dobře izolovat od okolí. V podstatě se tedy jedná o polomasku, která se často skládá z měkké i pevné části.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zleva: Základní rouška, klasický respirátor a ochranná maska z nanovláken

Druhým klíčovým rozdílem je certifikace. Zdravotnické respirátory musejí splňovat přísné podmínky české normy, která ověří jejich funkčnost, což se v případě roušek často neděje. Respirátory mají také lépe uzpůsobený filtr, který oběma směry zachytí jemný prach i toxický aerosol – tedy třeba okolní i vlastní vydechovaný vzduch.

Ochranná škála FFP a moderní nanovlákna

Ochranné schopnosti respirátorů vyjadřuje škála FFP1FFP3. Zatímco první třída respirátorů FFP1 dokáže zachytit 80–90 % jemných prachových částic a aerosolů, FFP2 musí zachytit i některé slabší toxické látky a to s účinností okolo 95 %. Až nejvyšší kategorie respirátorů třídy FFP3 s účinností nad 99 % zachytí prach, aerosol, viry, bakterie i spory.

Klepněte pro větší obrázek
Panika na české Alze a vyprodané respirátory třídy FFP3

FFP1 se tedy hodí třeba na stavbu nebo pro důkladný úklid v prašném prostředí, zatímco FFP2 a FFP3 i pro zdravotnictví. 

Současná technologie ale umožňuje výrobu roušek a respirátorů poměrně malých rozměrů. Dají se totiž použít nanovláknové tkaniny.

Klepněte pro větší obrázek
Nanovláknová membrána moderních roušek a respirátorů

Absolutní ochranu před viry však nabídne až celoobličejová maska nebo kompletní ochranný oděv. I s izolací horních a dolních dýchacích cest totiž u agresivních virů a bakterií hrozí, že se cizorodé látky dostanou do našeho organizmu skrze další sliznice – zejména přes oči.

Roušku přesto má smysl nosit

I obyčejnou roušku má smysl nosit. Nositel viru se stává infekčním už v době, kdy ještě nemá žádné příznaky nemoci, které vir následně vyvolá. Rouška je pak účinnou ochrannou proti tomu, abyste kapénkami ze svých úst (nejen při kýchnutí, ale třeba i při běžné mluvě) nenakazili někoho dalšího. V aktuální situaci s rychle se šířícím koronavirem je tedy účinným nástrojem proti šíření.

Podívejte se, jak si roušku můžete vyrobit sami doma

Samozřejmě může rouška lehce zmírnit i riziko nákazy, protože případné kapénky nesoucí vir zachytí i směrem k vám. Ovšem při hlubokém nádechu už se vir zachycený na obyčejné roušce do těla snadno dostane. Aby se tomuto zabránilo, potřebovali byste zmiňované respirační filtry. 

Podívejte se, jak nanovláknová tkanina polštáře nepustí roztoče:

Koronavirus online

Diskuze (105) Další článek: Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,