Koronavirus způsobující covid dál mutuje. Objevily se nové subvarianty omikronu BA.2.75 a BA.5.2.1

Zatímco aktuálně nejčastěji dominují subvarianty koronaviru SARS-CoV-2, označované jako BA.4 a BA.5, na obzoru už se rýsují další varianty. Jedná se o subvarianty omikronu BA.2.75 a BA.5.2.1, jež se dle prvních poznatků velmi dobře šíří a dokážou obcházet imunitu.

Objev nových subvariant není velkým překvapením, neboť viry se prakticky neustále vyvíjejí a mění. Pokaždé, když se virus replikuje (vytváří své kopie), může dojít ke změně jeho struktury. Každá z těchto změn je označována jako „mutace“. Virus s jednou nebo více mutacemi pak bývá definován jako nová „varianta“ původního viru.

Omikron BA.2.75

Subvarianta označovaná jako BA.2.75 byla poprvé zjištěna koncem května v Indii. Nová varianta se začala velmi rychle prosazovat na úkor virů BA.2 a BA.5, které zde kolovaly. V uplynulém týdnu dosáhla 23 % tamních vzorků a rozšířila se i za hranice Indie. Podle Světové zdravotnické organizace se nyní vyskytuje v přibližně deseti dalších zemích včetně USA.

Odborníci jsou novou subvariantou znepokojeni, a to nejen kvůli jejímu rychlému vzestupu. Má totiž několik mutací ve spike proteinu – kritickém proteinu, který umožňuje viru přichytit se na lidské buňky, a jež funguje jako hlavní cíl imunitních reakcí.

Klíčové mutace BA.2.75 naznačují, že by se mohl dobře vyhýbat imunitním reakcím u lidí, kteří byli v minulosti očkováni a/nebo byli infikováni dřívějšími subvariantami omikronu. Prozatím je počet sekvenovaných vzorků nízký a naše znalosti o této verzi viru jsou omezené.

„Je ještě příliš brzy na to, abychom s jistotou věděli, zda má tato subvarianta schopnost lepšího vyhýbání se imunitě nebo zda je klinicky závažnější. To zatím nevíme. Takže musíme počkat a uvidíme,“ řekla hlavní vědecká pracovnice Světové zdravotnické organizace Soumya Swaminathan.

Omikron BA.5.2.1

Zatímco v Číně pomalu přibývá případů onemocnění covid-19, v Šanghaji byla ohlášena nová subvarianta omikronu BA.5.2.1. Dosavadní zjištění naznačují, že by mohla být značně riziková. Poprvé byla detekována 8. července ve vzorku odebraném ve městě Pchu-tung.

Podle zástupce ředitele městské zdravotní komise Čao Dandana souvisela se zahraniční cestou. Příznaky nové varianty jsou popisovány jako srovnatelné se symptomy dřívějších variant covidu-19. Čítají horečku, rýmu, kašel, bolesti v krku, bolesti hlavy, bolesti svalů a vyčerpání.

Šanghaj nedávno ukončila zhruba dva měsíce trvající lockdown, ale od té doby nadále uplatňuje přísná nařízení a uzavírá budovy a areály, jakmile se objeví nové možné zdroje nákazy. Čao Dandan prohlásil, že od 12. do 14. července budou v několika významných šanghajských čtvrtích provedena dvě kola testů, aby se omezila případná nová ohniska nákazy.

„Naše město v poslední době hlásí stále více lokálně přenesených pozitivních případů covidu-19 a riziko šíření epidemie ve společnosti zůstává velmi vysoké,“ varoval člen šanghajské zdravotní komise.

Diskuze (26) Další článek: Microsoft PowerToys 0.6 doplňuje další funkce do Windows 11 a prohledá OneNote

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,