Kousek RNA dokáže přimět nádory, aby přestaly růst. Zabrzdí buněčné dělení a potlačí nežádoucí geny

Novým způsobem, jak porazit rakovinu, může být obelstění nemoci tak, aby sabotovala sama sebe. Vědci zabývající se léčbou rakoviny vymysleli terapii, při níž jsou rakovinné buňky oklamány, aby vstřebaly kousek RNA, který zablokuje jejich dělení. Ve 21denní studii provedené na myších nádory vystavené této terapii nerostly, zatímco nádory, které jí nebyly ošetřeny, se ztrojnásobily, informuje web StudyFinds.

Jedním z charakteristických znaků rakoviny je nekontrolovatelné dělení buněk, které ignorují signály, jež jim říkají, že se mají zastavit nebo zemřít. Při rychlém šíření nádorových buněk a nefunkčnosti tělesných orgánů bývá imunitní systém proti nádorům často prakticky téměř bezmocný.

Nová metoda terapie

Nová terapie doručuje do rakovinných buněk řetězec speciálně upravené verze ribonukleové kyseliny mikroRNA-34a. Tento kousek RNA se obvykle nachází ve vysokém množství ve zdravých buňkách, zatímco v rakovinných buňkách se téměř nevyskytuje.

Laicky řečeno: mikroRNA-34a funguje podobně jako brzdy u auta. Zpomaluje buněčné dělení a do značné míry i veškerý růst nádoru. Druhou úlohou této molekuly je potlačení exprese tří genů, o nichž je známo, že podporují šíření rakoviny.

Jednou z výhod této metody je, že upravená mikroRNA-34a má na svém vlákně malé shluky atomů, které pomáhají zabránit přirozenému rozpadu RNA. Rovněž uniká detekci imunitním systémem, který by tento cizí segment RNA mohl považovat za hrozbu a zničil jej.

Naděje pro léčbu

Aby se modifikovaná mikroRNA-34a dostala k rakovinným buňkám, připojili ji autoři studie k molekule kyseliny listové. Některé typy rakovinných buněk mají na povrchu neobvykle vysoké množství receptorů, které jsou připravené molekulu absorbovat.

Po navázání na receptory na rakovinné buňce se kousek RNA přesune do membránového váčku zvaného vezikul. Úkolem vezikulů je skladovat a transportovat některé složitější organické látky a také je někdy trávit. MikroRNA-34a následně z váčku unikne a začne zpomalovat buněčné dělení.

„Když jsme získali data, byla jsem nadšená. Jsem přesvědčena, že tento přístup je lepší než současný standard léčby a že existují pacienti, kteří z něj budou mít prospěch,“ říká v prohlášení pro média hlavní autorka studie – docentka biologických věd na Purdue University Andrea Kasinki.

Vědci odhadují, že díky cílenému přístupu bude dávkování této protinádorové léčby nízké. To by mohlo potenciálně snížit riziko nežádoucích vedlejších účinků, toxicity i náklady na léčení. Klinické zkoušky na lidech ještě nezačaly, ale plánování klinické studie je další fází této potenciálně převratné terapie. Výsledky studie byly publikovány tento týden v odborném časopise Nature Oncogene.

Diskuze (3) Další článek: EU chce rozbít americké monopoly. Jak DMA dopadne na Apple, Google, Microsoft nebo Metu?

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Rakovina, Buňky