Obyvatelé Jesenicka a Orlickoústecka zažili v úterý 11. února neobvyklý přírodní jev. Krátce před jedenáctou hodinou dopolední zaregistrovaly seismické stanice zemětřesení o síle 2,3 stupně Richterovy stupnice s epicentrem nedaleko Králického Sněžníku. Ohnisko otřesů se nacházelo v hloubce 11 kilometrů, mezi vrchem Stříbrnická a Hraniční horou.
Přestože šlo o relativně slabé zemětřesení, lidé jej zaznamenali v širokém okolí. Hlášení o pozorovaných otřesech přicházela z Dolní a Malé Moravy, Zlatého Potoka, Hynčic pod Sušinou či Starého Města.
Epicentrum zemětřesení
Zajímavostí je, že zemětřesení pocítili i obyvatelé ve Vlčicích na Javornicku, které jsou od epicentra vzdáleny vzdušnou čarou dvacet kilometrů. Otřesů si všimli i sousedé z Polska. Zejména v městě Stronie Śląskie, odkud obyvatelé hlásili slabé chvění nebo dunění.
Oblast severní a střední Moravy a Slezska patří k seizmicky nejaktivnějším regionům v České republice. Hned po západních Čechách zde dochází k nejčastějším otřesům. V minulém roce bylo podobné zemětřesení zaznamenáno například v Ostružné. Za posledních 25 let se v regionu odehrálo přes 6000 malých otřesů, nicméně většina z nich byla tak slabá, že je lidé ani nepostřehli.
Cítili jste ho? Vyplňte dotazník!
Vědci z Ústavu fyziky Země Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně při této příležitosti připomněli, že zemětřesení lze často spíše slyšet než vidět. Lidé často hlásí dunění, hřmění nebo ránu připomínající výbuch. „Akustické projevy zemětřesení nedaleko Hanušovic v roce 1935 byly pozorovány na větším území než otřesy samotné,“ uvedli odborníci.
Slabé zemětřesení u Králického Sněžníku
Richterova stupnice, která se používá k měření síly zemětřesení, je logaritmická. To znamená, že zemětřesení o magnitudu 3,3 je desetkrát silnější, než otřes o hodnotě 2,3. Pro srovnání: nejsilnější zemětřesení v historii, které zasáhlo Chile v roce 1960, mělo magnitudo 9,5. To ukazuje, že zemětřesení u Králického Sněžníku bylo skutečně slabé, avšak vědecky zajímavé.
Při tomto zemětřesení nedošlo k žádným škodám na majetku. Citlivá zařízení, jako jsou lanovky na svazích Kralického Sněžníku, fungovala bez problémů a běžný provoz ve městech nebyl nijak narušen. Seismologové vyzvali obyvatele k vyplnění makroseizmického dotazníku. Tyto cenné informace pomohou vědcům lépe porozumět seismické aktivitě v regionu.
Zdroje: Ústav fyziky Země, Facebook Ústav fyziky Země, PřF MU Brno.