Královské námořnictvo testuje umělou inteligenci proti nadzvukovým střelám

  • Britské královské námořnictvo se zúčastnilo cvičení Formidable Shield 2021
  • Jeho lodě měly k dispozici systémy umělých inteligencí „Startle“ a „Sycoiea“
  • Ty spolupracovaly s námořníky i mezi sebou navzájem při plnění různých úkolů

V těchto dnech proběhlo velké vojenské cvičení NATO „At-Sea-Demo/Formidable Shield“, jehož cílem bylo prověřit obranu lodí a letounů NATO proti raketovým útokům protivníka.

Cvičení se odehrávalo převážně v britském vojenském prostoru Hebrides Range u skotského souostroví Hebridy a v norském vojenském prostoru Andoya. Zúčastnily se ho vojenské jednotky 10 zemí, 15 vojenských plavidel, desítky letounů a zhruba 3 300 vojáků rozmanitých specializací.

Cvičení Formidable Shield 2021 se soustředilo na nácvik co nejvíce pohotové a efektivní detekce, sledování a likvidace námořních střel s plochou dráhou letu, a také balistických střel. Snahou sil NATO je zvládat obranu proti raketovým útokům co nejrychleji a s menší účastí lidských vojáků.

Nadzvukové střely v dnešní době představují jedny z nejvíce účinných zbraní v námořním arzenálu. Obvykle jde o střely s plochou dráhou letu, které letí značnou rychlostí velmi nízko nad vlnami. Takové útoky je obtížné detekovat a bránit se jim. Reakce musí být velmi rychlá a bývá výpočetně velmi náročná.

Situace se ještě zhoršuje s příchodem hypersonických zbraňových systémů, jejichž střely se pohybují rychlostí Mach 5 a vyšší. U hypersonických zbraní reálně hrozí, že ani ty nejlepší výpočetní systémy na palubě ohrožených lodí a dalších cílů si v extrémně krátkém čase, který je při útoku k dispozici, neporadí s lavinou dat, jakou takový útok přináší.

Čas pro umělou inteligenci

To je příležitost pro umělé inteligence. Tyto inteligence sice nejsou inteligentní „lidským“ způsobem, jak se často obávají jejich odpůrci, ale jsou skvělé v bleskurychlých analýzách velkých objemů dat.

Když se k ovládání obranných systémů napadených lodí „posadí“ umělé inteligence, tak si mohou s ohromným přílivem dat při nadzvukovém či ještě rychlejším útoku poradit.

Britské královské námořnictvo vyslalo na cvičení Formidable Shield 2021 torpédoborec HMS Dragon a fregaty HMS Lancaster a HMS Argyll. Tyto lodě měly na palubě experty z britské vládní vojenské laboratoře Dstl a ze společností Roke, CGI a BAE Systems.

Zároveň měly k dispozici systémy umělých inteligencí „Startle“ a „Sycoiea“, které spolupracovaly s námořníky i mezi sebou navzájem při monitorování vzdušného prostoru, detekci rizik a adekvátní odpovědi na případný útok. Do budoucna se bude význam umělých inteligencí pro vojenské operace nepochybně zvyšovat.

Titulní foto: Defence Images, CC BY-NC 2.0

Diskuze (1) Další článek: Facebook měl opět výpadek a spolu s ním také Instagram a WhatsApp. Už to přestává být legrace

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, Vojenství, Armáda, Zbraně, Velká Británie, Cvičení, Námořnictvo, NATO, Lodě, Roke, Loď, Střela, Námořník, BAE Systems, Vojenský prostorPowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

PowerToys naučí Windows 10 to, co základní systém neumí

** Chybí vám ve Windows 10 funkce a nebojíte se experimentovat? ** Microsoft oživil sadu PowerToys, která zanikla spolu s XP** Co se bude hodit a co ještě není vyladěné?

Lukáš Václavík
PowerToysWindows 10
Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy
Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

Jak zaznamenat dění na obrazovce: našli jsme 5 nejlepších programů

** Nahrávat dění lze snadno a kvalitně i zdarma ** Některé programy zvládnou i streaming na videoservery ** U placených se dočkáte nadstandardních funkcí

Vladislav Kluska
Nejlepší programySoftware
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Teams zdarma a pro všechny. Microsoft je otevírá i pro komunikaci s přáteli a rodinou

Teams zdarma a pro všechny. Microsoft je otevírá i pro komunikaci s přáteli a rodinou

** Microsoft otevírá pro osobní použití – zdarma a všem ** Nabídne řadu funkcí pro komunikaci s rodinou a přáteli ** Využít můžete například videohovory dlouhé až 24 hodin

Karel Kilián
Microsoft TeamsKomunikaceMicrosoft