Královské námořnictvo testuje umělou inteligenci proti nadzvukovým střelám

  • Britské královské námořnictvo se zúčastnilo cvičení Formidable Shield 2021
  • Jeho lodě měly k dispozici systémy umělých inteligencí „Startle“ a „Sycoiea“
  • Ty spolupracovaly s námořníky i mezi sebou navzájem při plnění různých úkolů

V těchto dnech proběhlo velké vojenské cvičení NATO „At-Sea-Demo/Formidable Shield“, jehož cílem bylo prověřit obranu lodí a letounů NATO proti raketovým útokům protivníka.

Cvičení se odehrávalo převážně v britském vojenském prostoru Hebrides Range u skotského souostroví Hebridy a v norském vojenském prostoru Andoya. Zúčastnily se ho vojenské jednotky 10 zemí, 15 vojenských plavidel, desítky letounů a zhruba 3 300 vojáků rozmanitých specializací.

Cvičení Formidable Shield 2021 se soustředilo na nácvik co nejvíce pohotové a efektivní detekce, sledování a likvidace námořních střel s plochou dráhou letu, a také balistických střel. Snahou sil NATO je zvládat obranu proti raketovým útokům co nejrychleji a s menší účastí lidských vojáků.

Nadzvukové střely v dnešní době představují jedny z nejvíce účinných zbraní v námořním arzenálu. Obvykle jde o střely s plochou dráhou letu, které letí značnou rychlostí velmi nízko nad vlnami. Takové útoky je obtížné detekovat a bránit se jim. Reakce musí být velmi rychlá a bývá výpočetně velmi náročná.

Situace se ještě zhoršuje s příchodem hypersonických zbraňových systémů, jejichž střely se pohybují rychlostí Mach 5 a vyšší. U hypersonických zbraní reálně hrozí, že ani ty nejlepší výpočetní systémy na palubě ohrožených lodí a dalších cílů si v extrémně krátkém čase, který je při útoku k dispozici, neporadí s lavinou dat, jakou takový útok přináší.

Čas pro umělou inteligenci

To je příležitost pro umělé inteligence. Tyto inteligence sice nejsou inteligentní „lidským“ způsobem, jak se často obávají jejich odpůrci, ale jsou skvělé v bleskurychlých analýzách velkých objemů dat.

Když se k ovládání obranných systémů napadených lodí „posadí“ umělé inteligence, tak si mohou s ohromným přílivem dat při nadzvukovém či ještě rychlejším útoku poradit.

Britské královské námořnictvo vyslalo na cvičení Formidable Shield 2021 torpédoborec HMS Dragon a fregaty HMS Lancaster a HMS Argyll. Tyto lodě měly na palubě experty z britské vládní vojenské laboratoře Dstl a ze společností Roke, CGI a BAE Systems.

Zároveň měly k dispozici systémy umělých inteligencí „Startle“ a „Sycoiea“, které spolupracovaly s námořníky i mezi sebou navzájem při monitorování vzdušného prostoru, detekci rizik a adekvátní odpovědi na případný útok. Do budoucna se bude význam umělých inteligencí pro vojenské operace nepochybně zvyšovat.

Titulní foto: Defence Images, CC BY-NC 2.0

Diskuze (1) Další článek: Facebook měl opět výpadek a spolu s ním také Instagram a WhatsApp. Už to přestává být legrace

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,