Krevní test může předpovědět riziko vzniku a závažnost deprese u dospívajících osob | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Krevní test může předpovědět riziko vzniku a závažnost deprese u dospívajících osob

Adolescenti s depresí mají v krvi vyšší hladiny určitých látek než ti, kteří tímto onemocněním netrpí. Toto zjištění by mohlo pomoci identifikovat dospívající, kteří jsou k depresi náchylnější, a vést k včasnějším intervencím. O novém objevu informuje web New Scientist.

Více než 8 % dospělých ve Spojených státech trpí těžkou depresí a toto procento je vyšší u specifických skupin – zejména u dospívajících a starších dospělých. Deprese je komplexní onemocnění, které zahrnuje mnoho různých genetických složek a rizikových faktorů prostředí. Vědci se snaží pochopit přesné mechanismy v mozku, které odpovídají riziku nebo rozvoji deprese, v naději na včasnější identifikaci a účinnější možnosti léčby.

Deprese je celosvětově nejčastější duševní nemocí a dospívající jsou vůči jejímu rozvinutí obzvláště náchylní. Odhaduje se například, že v roce 2021 splňoval ve Spojených státech amerických kritéria pro závažnou depresivní poruchu každý pátý dospívající. Přesto je diagnostika a léčba tohoto stavu obtížná kvůli nedostatku objektivních měřítek.

Diagnostika deprese ze vzorků krve

Cecilia Flores z kanadské McGillovy univerzity a její kolegové analyzovali vzorky krve 62 dospívajících z USA ve věku od 13 do 18 let, z nichž 34 mělo diagnostikovanou depresi. Žádná ze skupin neměla jiné základní zdravotní potíže. Vědci zkoumali v krvi účastníků množství různých molekul mikroRNA, které pomáhají regulovat aktivitu genů.

Po zohlednění proměnných, jako je věk, pohlaví a socioekonomický status, se ukázalo, že účastníci s depresí měli ve srovnání s těmi, kteří depresí netrpěli, v krvi významně vyšší hladiny devíti mikroRNA. Tyto specifické molekuly mikroRNA jsou jedinečné pro období dospívání a je známo, že hrají roli ve vývoji mozku a kognitivních procesech.

Flores a její kolegové také zjistili, že zvýšená hladina těchto markerů souvisí s těžšími depresivními příznaky, které přicházejí devět měsíců po odběru vzorků. Výsledky bádání následně prezentovali v pondělí 13. listopadu na konferenci Neuroscience 2023 pořádané Společností pro neurovědy ve Washingtonu DC.

Objev může umožnit včasnou diagnostiku

„Identifikace spolehlivých molekulárních ukazatelů psychiatrického rizika, zejména v kombinaci s longitudinálními klinickými údaji, může významně přispět k včasné intervenci a preventivním strategiím. Vzhledem k nově vznikajícímu významu mikroRNA v neurovývoji a poruchách duševního zdraví je zásadní zkoumat neinvazivní přístupy v raných fázích vývoje,“ uvádí vědecký tým v abstraktu své práce.

Tato zjištění by mohla pomoci diagnostikovat depresi u adolescentů dříve, případně identifikovat ty, u nichž je riziko onemocnění zvýšené, a umožnit jim tak zahájit včasnou intervenci. „Tyto markery nám také mohou pomoci zjistit, co se děje v mozku během deprese u dospívajících,“ říká Flores.

V rámci objektivity je důležité zvážit, zda je velikost vzorku dostatečná pro generalizaci výsledků a jestli vzorek reprezentuje různorodé skupiny. Je také třeba zvážit, zda studie správně odlišuje korelaci od příčinné souvislosti.

Určitě si přečtěte

Články odjinud