Kříženec auta a stíhačky – Lotus ukázal speciál pro vytrvalostní závody elektromobilů

Automobilové závody už dávno nejsou jen o motorech s velkým objemem, řvoucích ve vysokých otáčkách a ženoucích speciály vpřed s vůní spáleného benzínu za zády. Poznala to i královská disciplína formule 1, kde je od sezóny 2014 snížen maximální povolený objem motorů na 1,6 litru, a které ve stejném roce vyrostla nová konkurence v podobě elektrické Formule E.

Formule E je jakousi „vlajkovou lodí“ závodů, ve kterých figurují monoposty poháněné výhradně elektrickými motory. Nejde však zdaleka o jediný šampionát, v němž mohou porovnávat své síly elektromobily. Britská automobilka Lotus představila koncept elektrického závodního vozu, určeného pro vytrvalostní závody.

Lotus E-R9

Lotus E-R9 je designovou studií elektrického závodního auta pro rok 2030. Vůz svou elegantní černo-zlatou kombinací odkazuje na úspěšnou historii v oblasti motoristického sportu, čítající například sedm vítězství v poháru konstruktérů F1 v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Lotus E-R9

Závodní speciál je doslova našlapaný novými technologiemi. Mezi inovace patří pokročilá aktivní aerodynamika s „proměnlivými“ panely karoserie a pohyblivými svislými plochami, které pomáhají při průjezdu zatáček ve vysokých rychlostech.

Aktivní povrchy mohou měnit svůj tvar buď stiskem tlačítka nebo automaticky podle senzorů, aby poskytly minimální odpor na rovinkách a maximální přítlak v zatáčkách. Svislé ovládací plochy v zadní části využívají aerodynamické síly ke změnám směru, aniž by docházelo k omezení přilnavosti pneumatik. Výsledkem je závoďák, který se částečně řídí jako auto a částečně jako stíhačka.

Závody s výměnou baterií

Lotus E-R9 je vybaven elektrickým hnacím ústrojím pohánějícím samostatně každé kolo. Využívá vylepšený systém vektorování točivého momentu a staví na technologii používané v čistě elektrickém supersportu Lotus Evija. Energie je uložená v bateriích, které by se během závodů měnily při zastávkách v boxech.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Lotus E-R9

Model E-R9 vyvinula společnost Lotus Engineering jako přehlídku filozofie, schopností, inovativního ducha a technologií v oblasti pokročilých elektrifikovaných pohonných jednotek a aerodynamiky. E-R je zkratka pro „Endurance Racer“, zatímco devítka odkazuje na vůz Mark IX, s nímž se závodní tým poprvé představil v závodě 24 hodin Le Mans.

Richard Hill, který je zodpovědný za aerodynamiku, uvedl: „Snažili jsme se posunout hranice toho, kde jsme dnes po technické stránce, a extrapolovat je do budoucnosti. Lotus E-R9 obsahuje technologie, od nichž očekáváme vývoj a praktičnost. Lotus má úžasnou historii vývoje jedinečných řešení, což jsme mnohokrát ukázali v motoristickém sportu i v našich silničních vozech.“

Diskuze (2) Další článek: Z výroby: Jak (ne)vypadají kvalitní technické štítky?

Témata článku: Technologie, Technika, Elektromobily, Historie, Design, Akumulátory, Lotus, Elektromobil, Kříženec, Vytrvalostní závod, Generation, Speciál, Závod, Le Mans, Stíhačka, Aerodynamika, SpecialKde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

Kde stáhnout a jak vyplnit příjezdový formulář

** K čemu slouží příjezdový formulář ** Kde ho najít a jako ho vyplnit ** Očkovaným stačí, ostatní musí podstoupit test, případně i karanténu

Ondřej Králík
Koronavirus
Týden Živě: Google ruší mobilní Android Auto a navigace Mapy.cz stále pokulhává
David PolesnýJakub Čížek
Android AutoMapy.czTýden ŽivěVideo
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft