Krychličkové satelity teď frčí! Do vesmíru jich startují stovky, a to i z Česka

  • Do vesmíru každoročně startují stovky malých družic, které se označují jako CubeSaty
  • Jedná se o družice ve tvaru krychle o hraně 10 cm
  • Družice se může skládat z většího počtu krychlí

CubeSaty jsou malé satelity, jejichž základem je krychlička o hraně 10 cm. Podobných krychliček může být samozřejmě pospojováno více. Koncepce CubeSatů vznikla už v roce 1999 díky spolupráci California Polytechnic State University a Stanford University.

Velmi populární jsou CubeSaty zejména v posledních několika letech. Malé družice testují nové technologie, pozorují Zemi nebo se jedná o studentské vzdělávací projekty. Obvykle obíhají po nízkých oběžných drahách, takže po pár letech shoří v atmosféře. Nejedná se tedy o významné rozšiřování kosmického smetí.

Podle zprávy firmy Bryce Space Tech se do vesmíru za posledních pět let (2012-2017) vydalo 725 CubeSatů, což je téměř polovina ze všech družic. V roce 2012 odstartovalo 23 Cubesatů, vloni to bylo už 290. Více než polovina CubeSatů poskytuje komerční služby.

Síť Dove

Významnou část CubeSatů tvoří síť s názvem Dove, kterou provozuje společnost Planet Labs, Inc. Každý z desítek CubeSatů pozoruje zemský povrch s rozlišením jen několika centimetrů. Data slouží k monitorování klimatu, územnímu plánování, sledování zemědělství apod.

V únoru 2017 byl pokořen rekord. Indická raketa PSLV vynesla najednou 104 družic. CubeSatů Dove (celý balík družic se jmenuje Flock 3p) bylo na palubě 88. Dove má v provozu 149 satelitů, což je rekord ze všech dosavadních satelitních sítí.

CubeSat hledá exoměsíce u slavné hvězdy

Také úkoly některých dalších CubeSatů jsou velmi zajímavé. V polovině ledna odstartovala z kosmodromu Šríharikota indická raketa PSLV-XL, která na oběžnou dráhu vynesla několik desítek CubeSatů.

Mezi nimi byl i francouzský PicSat. Jedná se o CubeSat typu 3U, takže se skládá ze tří krychliček. Jeho úkolem je měření jasnosti velmi slavné hvězdy Beta Pictoris. U této hvězdy byly v minulosti objeveny disky trosek a před 10 lety také přímým zobrazením exoplaneta Beta Pictoris b. Planeta má hmotnost 7 Jupiterů a okolo hvězdy oběhne jednou za 22 let.

Existuje určitá možnost, že planeta před hvězdou přechází, což by způsobilo pokles jasnosti hvězdy. Tento scénář je ale spíše nepravděpodobný. Před hvězdou by však v nejbližší době měla přejít tzv. Hillova sféra, což je oblast okolo planety, ve které jsou gravitační vlivy planety větší než gravitační vlivy hvězdy.

Pokud by okolo planety obíhal například měsíc, musel by se nacházet v Hillově sféře. PicSat by mohl takové exoměsíce najít. Stejně tak by mohl odhalit případné roje komet v okolí hvězdy.

Ke sledování jasnosti hvězdy slouží parabolické zrcátko o velikosti 5 cm. Od zrcátka jde světlo Bety Pictoris do sekundárního zrcátka a odtud se dostává do optického vlákna, které je umístěno v ohniskové rovině primárního zrcátka. Optické vlákno o průměru 3 mikrometrů a délce 5 cm je připojené k fotodiodě.

Příprava na těžbu asteroidů

Do vesmíru se v lednu vydal také CubeSat Arkyd-6, který je typu 6U. Provozovatelem satelitu je firma Planetary Resources, která chce v budoucnu těžit suroviny z asteroidů.

Úkolem družice je testování technologií (komunikace, kontrolní systémy atd.). Na palubě je také přístroj A6, který pořizuje infračervené snímky Země ve vlnové délce 3 až 5 mikrometrů. Přístroj bude hledat vodu na Zemi. V budoucnu by se měl jeho nástupce zaměřit na hledání vody na asteroidech.

Na oběžné dráze je i český CubeSat

Ve vesmíru v současné době pracuje také český CubeSat. VzluSat-1 odstartoval do vesmíru na konci června loňského roku. Družice je společným dílem několika institucí a soukromých firem. Koordinátorem projektu je Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ).

Na palubě VZLUSAT-1 je testován kompozitní materiál, který má odstínit kosmickou radiaci. Druhým experimentem je rentgenový dalekohled, který se skládá z optického širokoúhlého systému typu račí oko.

Třetím experimentem je příspěvek do mezinárodního projektu QB50. Jedním z jeho cílů je výzkum termosféry ve výškách 200 až 380 km. Slouží k tomu tři vědecké přístroje, které jsou umisťovány na CubeSaty z různých zemí Evropy ale také Jižní Afriky, USA nebo Austrálie. VZLUSAT-1 má na palubě přístroj FIPEX k měření koncentrace kyslíku v atmosféře. Do konce ledna družice naměřila 2 GB dat. Na Zemi se dostal jen zlomek (20 MB).

Diskuze (18) Další článek: Potvrzeno: Chytrý reproduktor od Samsungu přijde v druhé polovině roku

Témata článku: Technologie, Technika, Vesmír, Výzkum, Země, USA, Evropa, Exoplanety, Satelit, Austrálie, Asteroidy, Zemědělství, Cubesaty, CubeSatu, Stanford University, Flock, Letecký ústav, Celý balík, Malý satelit, Krychle, Nová technologie, POSP, Malá družice, Družice, Loňský rok, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát