Inženýři z MIT vymysleli způsob, jak vpravit medikamenty pod kůži tak, aby vydržely působit celé měsíce a možná i roky. Klíčem je nová technologie SLIM (Self-aggregating Long-acting Injectable Microcrystals), která vytvoří „lékárnu“ přímo v těle. Místo opakovaného píchaní bolestivých injekcí dostane pacient jen jednu – a bude mít vystaráno třeba na celý rok.
Lékař vpraví do těla miniaturní krystalky účinné látky včetně organického rozpouštědla (benzyl benzoát). Látka se pak bude v podkoží místit s okolními tekutinami, krystaly se samovolně shluknou do pevného útvaru a pomalu začnou uvolňovat lék.
Krystalky léků aplikované pod kůži
Vědci také přišli na to, jak ovládat rychlost uvolňování farmaka. Stačí přidat drobné množství rozložitelného polymeru (méně než 1,6 %), čímž se změní hutnost. Hustota pak ovlivňuje povrchovou erozi krystalů, a tedy i rychlost difúze léku. Tím lze přizpůsobit dávkování na míru konkrétnímu pacientovi.
Stačí injekce velmi tenkou jehlou
Jednou ze zásadních výhod nové metody je skutečnost, že medikamenty lze aplikovat velmi tenkými jehlami (např. 25G nebo 30G), což je pro pacienty příjemnější. Navíc odpadá nutnost častého opakování injekcí. Vědci zatím testovali svůj vynález na potkanech, kterým aplikovali antikoncepční látku levonorgestrel.
Po třech měsících zůstalo ve „skladišti“ pod kůží 85 % původního množství léku – jedna injekce by tak mohla fungovat i více než rok. Studie potvrdily, že pevnost a hustota těchto „skladišť“ jsou dostatečné na to, aby zůstaly stabilní i v pohyblivém prostředí podkoží.
Dlouhodobý účinek
Experti z MIT doufají, že metoda SLIM pomůže zejména ženám v rozvojových zemích, kde je omezený přístup k antikoncepci. „Naším cílem je poskytnout ženám přístup k mnoha různým formám antikoncepce, které se snadno aplikují, jsou vhodné pro použití v rozvojovém světě a mají různou dobu účinku,“ říká spoluautorka studie a bývalá doktorandka Vivian Feig.
Vynález může najít uplatnění i při léčbě HIV, tuberkulózy či neuropsychiatrických onemocnění. Další výhodou je skutečnost, že „skladiště“ lze v případě potřeby chirurgicky odstranit, například pokud by žena chtěla otěhotnět dříve, než lék přestane působit. Nyní probíhají preklinické studie, které mají ověřit, jak se krystalická forma léku chová v lidské kůži.
Projekt financovala mimo jiné Nadace Billa a Melindy Gatesových, která dlouhodobě usiluje o zlepšení přístupu k antikoncepci v chudých zemích. Pokud se nová metoda v klinických testech osvědčí, může přinést revoluci v podávání léků. Místo každodenního polykání prášků nebo pravidelných injekcí by si pacienti mohli nechat jednou za rok či dva aplikovat pod kůži miniaturní krystalky.