Kutil postavil ponorku z Lega. Má kameru, injekční stříkačku a důmyslný systém pohybu

Pokud nemáte do konce prázdnin už žádné další plány, v kapse nosíte zbytečných 800 eur (při nákupu alternativ na AliExpressu výrazně méně) a máte rádi stavebnici Lego, můžete si podle návodu na blogu Brick Experiment Channel postavit malou ponorku.

Detailní desetidílná rozborka a video popisují stavbu čtvrté generace podvodního plavidla s kamerou a laserovým dálkoměrem, o jehož chod se stará Raspberry Pi Zero a o dálkovou komunikaci rádiový vysílač z malé dětské ponorky. Obvyklé vysílačky modelářů s vyššími frekvencemi v řádu stovek a tisíců megahertzů v tomto případě nelze použít, protože tyto vlny už jen těžko projdou kapalinou.

Klepněte pro větší obrázek
Ponorka s Raspberry Pi Zero, kamerou a z dílků stavebnice Lego

O pohyb se starají běžné DC motory s H-můstkem, se kterým jsme si mnohokrát hráli i v našem seriálu o programování elektroniky, zajímavější je tak spíše to, jak se autor vypořádal s řízením hloubky.

Podívejte se na video ze stavby:

Hloubku řídí motorizovaná stříkačka

Pomohla stříkačka a připojená k lineárnímu aktuátoru v podobě motoru ze stavebnice Lego Mindstorms EV3 Medium Motor. Aktuátor na povel pomocí stříkačky nasaje, či vytlačí vodu, čímž se změní masa ponorky, která pak adekvátně klesne do hloubky.

Klepněte pro větší obrázek
Motorek ovládá stříkačku, která nasává, nebo vytlačuje vodu, a tím mění masu ponorky

Okolní tlak měří přesný barometr, s jehož pomocí řídící program na Raspberry Pi koriguje plavbu. Na blogu najdete kompletní kód v Pythonu a detailní vysvětlení celého mechanizmu.

Bezkontaktní přenos rotace pro vrtulky

Aby nemusel autor řešit problémy s průnikem kapaliny skrze hřídel do nitra plavidla, pohyb motoru pro pohon vrtulí se přenáší bezkontaktně pomocí série magnetů. Stejná technika se ostatně používá třeba v nejrůznějších míchacích nádobách, na jejichž dnu rotuje často jen volně položená vrtulka, kterou roztáčí elektromagnet pod nádobou.

Klepněte pro větší obrázek
Přenos rotace z vnitřního motoru se přenáší bezkontaktně pomocí magnetů

Vzhůru do hlubin!

A jak to dopadlo? Autor se pochlubil několika videi ze stavby, ale i z ostrých plavebních zkoušek v nepřátelských vodách lesního jezírka! Čelní vyleštěná stěna totiž jen podpořila možnosti kamery, která může natáčet video. Ostatně, podívejte se níže:

Diskuze (4) Další článek: NASA označila letošní červenec za extrémní. Na celém světě se střídala jedna vlna veder za druhou

Témata článku: Programování, AliExpress, Lego, Kamera, Bastlení, Raspberry Pi, Blog, Pohyb, Ponorky, Raspberry PI Zero, Ponorka, Stříkačka, Injekční stříkačka, Důmyslný systém, Kutil, Stavebnice Lego na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Lightning konektor slaví 10 let. Kdysi přinesl inovaci, dnes už přesluhuje a stahují se nad ním mračna

Lightning konektor slaví 10 let. Kdysi přinesl inovaci, dnes už přesluhuje a stahují se nad ním mračna

** Apple Lightning konektor je na trhu již 10 let ** Na trh přišel jako moderní konektor, který konkurence mohla závidět ** Několik let už však čeká na náhradu modernějšími alternativami

Martin Miksa
KonektivitaLightningiPhone
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie