Cyklistika | Bastlení | Kola

Kutil staví elektrické kolo ze součástek z automatické pračky. Má jezdit rychlostí až 110 km/h

Co je lepší než elektrokolo? Elektrokolo, které si postavíte sami! Touto představou patrně žije kutil, který na diskuzním webu Reddit vystupuje pod přezdívkou Jimminecraftguy. Na jeho počin v podobě elektrokola ze součástek z automatické pračky upozornil magazín Interesting Engineering.

Elektrokola jsou aktuálním hitem. Zájem o ně začal rapidně stoupat během pandemie onemocnění COVID-19, kdy lidé začali hledat levný způsob, jak dojíždět za prací, aniž by museli cestovat v přeplněných prostředcích hromadné dopravy.

Elektrické kolo s motorem z pračky

Jednou z nevýhod elektrokol jsou poměrně vysoké pořizovací ceny. Úplně nejlevnější skládačky začínají na našem trhu na patnácti tisících korunách, solidnější kola se pak pohybují v rozmezí od 25 do 30 tisíc korun.

Nevíme, zda motivací Jimminecraftguye byla snaha ušetřit, nebo nějaké jiné pohnutky, nicméně to ani není podstatné. Své přibližovadlo postavil na základech dvacet let starého bicyklu s využitím součástek z automatické pračky.

Doprostřed rámu kola nainstaloval bezkartáčový stejnosměrný motor, k jehož pohonu používá napětí 48 voltů dodávané z baterií. Motor pomocí řetězu připojil k hnacímu ústrojí, konkrétně k přednímu převodníku, přes něj pak posílá sílu na zadní kolo.

Rychlost až 110 km/h

Všechny součástky, včetně úchytů a řídící elektroniky, si šikovný kutil vyrobil svépomocí. Kromě jiného například upravil kliku tak, aby umožňovala volnoběh. Motor tedy může běžet bez toho, aby nutně docházelo k otáčení pedálů.

Svým nezvyklým výtvorem vyvolal bouřlivou diskuzi, ve které kromě pochvalných i kritických ohlasů zaznělo i několik zajímavých otázek. Například na dotaz na maximální rychlost autor uvedl, že jeho elektrické kolo je schopné dosáhnout až 110 km/h.

Šikovný kutil ještě hodlá na svém kole pracovat a provést několik dalších vylepšení. Jedním z nich budou lepší baterie, které by měly poskytnout delší dojezd. Další detaily o tomto projektu můžete sledovat na autorově YouTube kanálu, kde je například k vidění záznam jeho jízdy rychlostí 65 km/h.

Nám tento kutilský čin připomněl jedno starší virální video s cyklistou, který se proháněl na dálnici D1. Tenkrát šlo o vizuální trik šikovných videoeditorů:

Diskuze (29) Další článek: Nástroj Stardock Curtains vám promění Desítky na Windows XP či 95

Témata článku: YouTube, Cyklistika, Bastlení, Reddit, Kola, DIY, Interesting Engineering, Elektrické kolo, Motor, Rám kola, Součástka, Pračka, Kutil, Elektrokolo


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 209