Kutil staví elektrické kolo ze součástek z automatické pračky. Má jezdit rychlostí až 110 km/h

Co je lepší než elektrokolo? Elektrokolo, které si postavíte sami! Touto představou patrně žije kutil, který na diskuzním webu Reddit vystupuje pod přezdívkou Jimminecraftguy. Na jeho počin v podobě elektrokola ze součástek z automatické pračky upozornil magazín Interesting Engineering.

Elektrokola jsou aktuálním hitem. Zájem o ně začal rapidně stoupat během pandemie onemocnění COVID-19, kdy lidé začali hledat levný způsob, jak dojíždět za prací, aniž by museli cestovat v přeplněných prostředcích hromadné dopravy.

Elektrické kolo s motorem z pračky

Jednou z nevýhod elektrokol jsou poměrně vysoké pořizovací ceny. Úplně nejlevnější skládačky začínají na našem trhu na patnácti tisících korunách, solidnější kola se pak pohybují v rozmezí od 25 do 30 tisíc korun.

Nevíme, zda motivací Jimminecraftguye byla snaha ušetřit, nebo nějaké jiné pohnutky, nicméně to ani není podstatné. Své přibližovadlo postavil na základech dvacet let starého bicyklu s využitím součástek z automatické pračky.

Doprostřed rámu kola nainstaloval bezkartáčový stejnosměrný motor, k jehož pohonu používá napětí 48 voltů dodávané z baterií. Motor pomocí řetězu připojil k hnacímu ústrojí, konkrétně k přednímu převodníku, přes něj pak posílá sílu na zadní kolo.

Rychlost až 110 km/h

Všechny součástky, včetně úchytů a řídící elektroniky, si šikovný kutil vyrobil svépomocí. Kromě jiného například upravil kliku tak, aby umožňovala volnoběh. Motor tedy může běžet bez toho, aby nutně docházelo k otáčení pedálů.

Svým nezvyklým výtvorem vyvolal bouřlivou diskuzi, ve které kromě pochvalných i kritických ohlasů zaznělo i několik zajímavých otázek. Například na dotaz na maximální rychlost autor uvedl, že jeho elektrické kolo je schopné dosáhnout až 110 km/h.

Šikovný kutil ještě hodlá na svém kole pracovat a provést několik dalších vylepšení. Jedním z nich budou lepší baterie, které by měly poskytnout delší dojezd. Další detaily o tomto projektu můžete sledovat na autorově YouTube kanálu, kde je například k vidění záznam jeho jízdy rychlostí 65 km/h.

Nám tento kutilský čin připomněl jedno starší virální video s cyklistou, který se proháněl na dálnici D1. Tenkrát šlo o vizuální trik šikovných videoeditorů:

Diskuze (29) Další článek: Nástroj Stardock Curtains vám promění Desítky na Windows XP či 95

Témata článku: YouTube, Bastlení, Reddit, Cyklistika, Kola, DIY, Kutil, Rám kola, Součástka, Pračka, Motor, Interesting Engineering, Elektrokolo, Elektrické kolo, Cyklistika na Heureka.czGoogle pilně pracuje na své skládačce. V betaverzi Androidu 12L ukázal i její první náčrtky

Google pilně pracuje na své skládačce. V betaverzi Androidu 12L ukázal i její první náčrtky

** Google již delší dobu chystá svou první skládačku ** Skládací Pixel zřejmě poběží na Androidu 12L ** V rámci animace můžeme vidět i jeho základní podobu

Martin Chroust
Android 12Skládací konstrukce
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie