NASA | Antarktida | Klimatická změna

Kvůli teplu taje na Antarktidě led. Podle satelitních snímků NASA pozoruhodně rychle

Na jižní polokouli vrcholí mimořádně horké léto, které kromě požárů v Austrálii přineslo také historicky nejteplejší den na Antarktidě. Vůbec poprvé na tomto kontinentě rtuť teploměrů vystoupala nad 20 stupňů nad nulou, konkrétně na 20,75 ° C.

Vysoké teploty se pochopitelně projevily masivním táním ledové pokrývky během velice krátké doby. Výsledky zaznamenávají jak místní badatelé, tak i satelity Landsat, pořizující fotografie naší planety z vesmíru. Informace o aktuální situaci přináší server Interesting Engineering a NASA.

Teplé léto na Antarktidě

Následky více než týden trvající vlny nadprůměrných teplot zachytil satelit Landsat 8 na snímcích ze 4. a 13. února. I laickým okem lze vidět, že z významné části ostrova Eagle Island prakticky zcela úplně zmizela ledová pokrývka. Glaciolog Mauri Pelto konstatuje, že tak rychlé tání dosud v Antarktidě neviděl.

Podobné jevy lze dle jeho slov pozorovat například na Aljašce nebo v Grónsku, nicméně v rámci Antarktidy se jedná o výjimečnou situaci. Pelto také dodal, že takto rychlé tání může být způsobeno pouze trvale vysokými teplotami, pohybujícími se nad bodem mrazu. Takové povětrnostní podmínky nebyly v Antarktidě zaznamenány až do 21. století, ale v posledních několika letech se stávají stále běžnější realitou.

K nárůstu teploty přispělo několik meteorologických faktorů. V první řadě to byl hřeben vysokého tlaku vzduchu, nacházející se nad Mysem Horn. Tlaková výše přinesla vyšší teploty, a protože západní proudění větru na jižní polokouli bylo velice slabé, dostalo se teplé počasí přes Jižní oceán až k Antarktidě. Situaci napomohla také o cca 2 až 3 ° C vyšší teplota mořské vody.

Co bude dál?

Poměrně znepokojivý je fakt, že tato vlna teplého počasí nebyla v posledním roce ojedinělá. Ve skutečnosti se jednalo o třetí situaci, jejímž následkem docházelo k tání ledovců. Předchozí vlny byly zaznamenány v listopadu 2019 a v lednu 2020. Vědci jsou přesvědčeni, že se tento stav bude opakovat a teploty na Antarktidě dále porostou.

Nezvyklé teplo dokumentuje také mapa, zobrazující, jaké teploty panovaly v oblasti 9. února 2020. Mapa byla odvozena od modelu Goddard Earth Observing System (GEOS) a ukazuje teploty vzduchu ve výšce 2 metrů nad zemí. Nejtmavší červené oblasti jsou tam, kde model vykazuje teploty přesahující 10 ° C.

Diskuze (28) Další článek: Amazon zvětšuje své „samošky.“ Z malé večerky je plnohodnotná prodejna velikosti Lidlu. Bez pokladen

Témata článku: NASA, Austrálie, Antarktida, Klimatická změna, Globální oteplování, Meteorologie, Ledovec, Tání, Geos, Grónsko, Jižní polokoule, Rychlé tání, Vysoká teplota, Tepl, Teplota, Satelitní snímek, Teplo, Aljaška, Landsat, LED, Mys Horn, Interesting Engineering


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245