Kvůli teplu taje na Antarktidě led. Podle satelitních snímků NASA pozoruhodně rychle

Na jižní polokouli vrcholí mimořádně horké léto, které kromě požárů v Austrálii přineslo také historicky nejteplejší den na Antarktidě. Vůbec poprvé na tomto kontinentě rtuť teploměrů vystoupala nad 20 stupňů nad nulou, konkrétně na 20,75 ° C.

Vysoké teploty se pochopitelně projevily masivním táním ledové pokrývky během velice krátké doby. Výsledky zaznamenávají jak místní badatelé, tak i satelity Landsat, pořizující fotografie naší planety z vesmíru. Informace o aktuální situaci přináší server Interesting Engineering a NASA.

Teplé léto na Antarktidě

Následky více než týden trvající vlny nadprůměrných teplot zachytil satelit Landsat 8 na snímcích ze 4. a 13. února. I laickým okem lze vidět, že z významné části ostrova Eagle Island prakticky zcela úplně zmizela ledová pokrývka. Glaciolog Mauri Pelto konstatuje, že tak rychlé tání dosud v Antarktidě neviděl.

Podobné jevy lze dle jeho slov pozorovat například na Aljašce nebo v Grónsku, nicméně v rámci Antarktidy se jedná o výjimečnou situaci. Pelto také dodal, že takto rychlé tání může být způsobeno pouze trvale vysokými teplotami, pohybujícími se nad bodem mrazu. Takové povětrnostní podmínky nebyly v Antarktidě zaznamenány až do 21. století, ale v posledních několika letech se stávají stále běžnější realitou.

K nárůstu teploty přispělo několik meteorologických faktorů. V první řadě to byl hřeben vysokého tlaku vzduchu, nacházející se nad Mysem Horn. Tlaková výše přinesla vyšší teploty, a protože západní proudění větru na jižní polokouli bylo velice slabé, dostalo se teplé počasí přes Jižní oceán až k Antarktidě. Situaci napomohla také o cca 2 až 3 ° C vyšší teplota mořské vody.

Co bude dál?

Poměrně znepokojivý je fakt, že tato vlna teplého počasí nebyla v posledním roce ojedinělá. Ve skutečnosti se jednalo o třetí situaci, jejímž následkem docházelo k tání ledovců. Předchozí vlny byly zaznamenány v listopadu 2019 a v lednu 2020. Vědci jsou přesvědčeni, že se tento stav bude opakovat a teploty na Antarktidě dále porostou.

Nezvyklé teplo dokumentuje také mapa, zobrazující, jaké teploty panovaly v oblasti 9. února 2020. Mapa byla odvozena od modelu Goddard Earth Observing System (GEOS) a ukazuje teploty vzduchu ve výšce 2 metrů nad zemí. Nejtmavší červené oblasti jsou tam, kde model vykazuje teploty přesahující 10 ° C.

Diskuze (28) Další článek: Amazon zvětšuje své „samošky.“ Z malé večerky je plnohodnotná prodejna velikosti Lidlu. Bez pokladen

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,