Laserové zbraně by měly bránit letouny před raketami. Americké letectvo na takovém systému již pracuje

  • U.S. Air Force Research Lab staví prototyp laserového systému
  • Ten by měl bránit letouny proti raketám protivníka
  • Tzv. SHiELD vzniká na americké letecké základně Kirtland Air Force Base

Je už jenom otázkou času, kdy budou létat letadla s lasery. Mílovými kroky se k nim blíží americké letectvo, jehož výzkumné laboratoře U.S. Air Force Research Lab (AFRL) již staví prototyp laserového systému, který by měl bránit letouny proti raketám protivníka.

Self-Protect High Energy Laser Demonstrator čili SHiELD vzniká na americké letecké základně Kirtland Air Force Base v Novém Mexiku. Pokud tento technologický demonstrátor uspěje, tak by jeho „potomci“ mohli za pár let bránit před raketami rozmanitá vojenské letouny, od stíhacích a průzkumných letadel až po letecké tankery.

Na modulu se systémem SHiELD pracuje U.S. Air Force se společnostmi Lockheed Martin, Boeing a Northrop Grumman. Bude mít tři hlavní podsystémy – samotný modul, laser a ovládání. Modul by měl být kompletní již letos.

Jak zneškodnit rakety?

V dnešním leteckém boji mají rozhodující slovo rakety. Letouny jsou přitom ohroženy jak raketami od letounů protivníky, tak raketami ze země. V obou případech takové rakety létají rychlostmi Mach 2 a vyššími, jinak by si s letadly neporadily.

Jsou tím pádem příliš rychlé pro konvenční střelné zbraně, v neposlední řadě kvůli působení vzduchu, gravitace a dalších faktorů na letící projektily.

Oproti tomu laserové palné zbraně jsou, přinejmenším teoreticky, imunní vůči mnoha problémům kinetických zbraní. Laserový paprsek neletí po balistické křivce, nýbrž se žene rychlostí světla po prakticky dokonalé přímce. Laserová zbraň nebude omezená zásobou munice, ale jen množstvím dostupné energie na palubě letounu.

Laboratoře AFRL už mají za sebou řadu úspěchů a testů, včetně letu letounu s laserovým modulem a sestřelení raket laserovým systémem, který byl pro účely testu instalovaný na zemi a simuloval obranu letounu.

Pokud technologie SHiELD uspěje, mohly by se moduly s obranným laserovým systémem objevit na starších letounech jako F-15 a F16, letounech včasné výstrahy a řízení E-3 Sentry, tankerech KC-135 Stratotanker a KC-46 Pegasus nebo transportních letounech jako je C-17 Globemaster III. Pro nebojové vojenské letouny to bude premiéra v možnosti aktivní obrany před raketami.

Diskuze (15) Další článek: Vychází WordPress 5.7 „Esperanza“ – přináší svěží barvy a několik vylepšení editoru

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Prototyp, Letadla, Létání, Raketa, Zbraně, Armáda, Boeing, Laser, Letoun, Letectvo, Protivník, Letecká základna, Northrop Grumman, Research Lab, Laserový systém, Americké letectvo, Nové Mexiko, Force Research Lab, AFRL, KIR, Air, Lockheed MartinVýsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu