Laserový systém Moonrise vyzkouší 3D tisk na Měsíci

Budoucí kolonisté na Měsíci by měli stavět budovy s vydatnou pomocí 3D tiskáren. Takové technologie je ale nejprve nutné pořádně vyzkoušet a vyladit. Pracují na tom i odborníci německého centra Laser Zentrum Hannover (LZH) a německého institutu Institute of Space Systems (IRAS). Experimentují s různými postupy 3D tisku pro stavbu kolonií na Měsíci.

Nedávno vyvinuli laserový systém Moonrise, který by měl být součástí zařízení připravovaného německého měsíčního roveru, pro misi plánovanou na rok 2021. Systém Moorise by měl vyzkoušet, zda je možné změnit měsíční regolit, který pokrývá povrchy Luny, na prakticky použitelný stavební materiál.

V dnešní době plánuje kolonizaci Měsíce nejedna vesmírná agentura i soukromá společnost. Musejí ale počítat s řadou závažných praktických problémů. Asi největším z nich je nesmírně vysoká cena za dopravu nákladu na Měsíc, která se momentálně pohybuje kolem 782 tisíc dolarů za jeden kilogram nákladu. Proto by bylo více než žádoucí co nejvíce stavebního materiálu pro měsíční základny a kolonie získat přímo na Měsíci.

Experimentální systém Moonrise by měl ověřit, nakolik je reálné počítat s využitím měsíčních hornin pro stavbu budov. Asi tříkilogramový laser bude na Měsíci tavit regolit a vytvářet z něj stavební materiál.

Kdy to bude?

Moonrise je stále ve vývoji. Čekají ho ještě testy na Zemi, pro které musejí vědci vyrobit napodobeninu měsíčního regolitu. Také je ještě nutné zabezpečit konstrukci laserového systému proti působení extrémních podmínek během cesty na Měsíc, a pak na samotném Měsíci.

Až se Moonrise v pořádku dostane na Měsíc na palubě připravovaného roveru, tak tam bude na vhodných místech laserem tavit regolit a vyrábět z něj předem určené tvary. Celý proces a také výsledné produkty budou sledovat kamery s vysokým rozlišením, které jsou součástí systému.

Podle Stefana Linkeho z institutu IRAS je takový experiment zásadní pro plánování budoucích misí na Měsíc. Pokud systém Moonrise uspěje, tak na něj budou navazovat projekty prvních trvalých staveb se 3D tiskem na povrchu Měsíce.

Váš názor Další článek: DJI Osmo Aciton: Čínská odpověď na GoPro má dvě barevné obrazovky

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Vesmír, Budoucnost, Výzkum, Země, Měsíc, Kolonizace, Laser, LZH, Stavební materiál, Systém, IRAS, Laserový systém, LunaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Čerstvý trailer z týmovky Gotham Knights předvádí dalšího hrdinu - Red Hooda
Michal Maliarov
Gotham KnightsVideo
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie