Léčba covidu-19 Paxlovidem má háček. Nedokáže zabránit opětovné infekci tak, jak tvrdí výrobce

Když se americký prezident Joe Biden v červenci nakazil koronavirem SARS-CoV-2, vyvolávajícím onemocnění covid-19, byl léčen lékem Paxlovid vyráběným farmaceutickou společností Pfizer. Léčba byla úspěšná, což potvrdily dva negativní testy, nicméně tři dny poté měl Biden opět pozitivní test. Dle prezidentova osobního lékaře se jednalo o vzácný případ návratu infekce po léčbě tímto antivirotikem.

Když byl Paxlovid v prosinci 2021 uveden na trh, výsledky studie společnosti Pfizer uváděly, že pouze 1 až 2 procenta pacientů, kteří lék užívali, byla krátce po ukončení léčby opět pozitivní na covid-19. Jiní odborníci však tvrdí, že se míra opětovné infekce blíží 40 procentům.

Jak je to s reinfekcemi

Paxlovid může problém v podobě relativně brzké reinfekce způsobit tím, že příliš brzy potlačí imunitní systém pacientů, což znamená, že organismus není schopen se s nákazou vypořádat. Podle mínění kardiologa a profesora medicíny Jonathana Reinera to bylo předvídatelné.

Údaje, naznačující míru reinfekce v nízkých jednociferných číslech, jsou dle Reinera zastaralé. U nejnovější (a stále ještě aktuální) varianty BA.5 se může jednat o 20 až 40 %, možná i víc. Dle zprávy Bidenova ošetřujícího lékaře byl prezident pravděpodobně infikován právě variantou BA.5.

Již v červnu přitom studie provedená vědci z Mayo Clinic ukázala, že pět procent dospělých, kteří tento lék užívali, mělo během následujících 30 dnů další pozitivní test na covid-19. U většiny nemocných, u nichž se objevily příznaky, se nemoc vrátila během dvou až osmi dnů.

Problém může být v dávkování

Na účet Paxlovidu zaznívají z řad odborníků rezervované i vysloveně negativní reakce. Například vedoucí katedry medicíny na Kalifornské univerzitě v San Francisku Bob Wachter v rozhovoru pro deník Atlantic uvedl, že rozhodování o tom, zda určitým pacientům Paxlovid podat, či nikoli, je „nesmírně složitá trojrozměrná šachová partie“.

Doktor David Boulware z Minnesotské univerzity témuž médiu sdělil, že chce, aby Pfizer zveřejnil podrobnější údaje ze své studie. Dle jeho slov informace, které Pfizer dosud publikoval, „naznačují, že pro naprostou většinu lidí je přínos s největší pravděpodobností skutečně minimální až nulový.“

Někteří odborníci jsou přesvědčeni, že současný léčebný cyklus, kdy se užívají tři tablety dvakrát denně po dobu pěti dnů, je příliš krátký na to, aby došlo k úplné eliminaci covidu. Závěr studie Mayo Clinic však tvrdí, že prodloužení doby užívání léku není nutné.

Naopak doktor Ashish K. Jha popřel, že by počet pacientů léčených Paxlovidem, jež následně prodělali reinfekci, dosahoval téměř 50 %. Dle jeho slov se podíl opětovných infekcí pohybuje „v jednociferných číslech“. Dodal také, že případná druhá infekce mívá velmi mírný průběh a pacienti většinou nevyžadují hospitalizaci.

Farmaceutická firma Pfizer mezitím zaznamenala obrovský nárůst tržeb, jež ve druhém čtvrtletí tohoto roku dosáhly 27,7 miliardy amerických dolarů. To je značný nárůst oproti 18 miliardám dolarů, které byly vykázány ve druhém čtvrtletí loňského roku. Jen prodej Paxlovidu přitom přinesl tržby ve výši 8,1 miliardy dolarů.

Diskuze (10) Další článek: Dron rozvážející potraviny přistál na elektrickém vedení. Následný výpadek proudu postihl tisíce lidí

Témata článku: Koronavirus, Léky, COVID-19, Medicína, Viry, Pfizer, SARS-CoV-2, Háček, Minnesotská univerzita, Léčba, Joe Biden, Lékař, Atlantic, San Francisco, Mayo Clinic, Kalifornská univerzita, Studie, David Boulware, Infekce, Pacient, Lék, Volně prodejné léky na Heureka.czWhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě