Lego hledá náhradu za plast. Trochu pomáhá papír a kukuřice, ale ten hlavní materiál stále není dokonalý

Lego je jedním z nejúspěšnějších výrobců hraček na světě. Legendární kostky najdete téměř v každém dětském pokoji. Jenže Lego = plast a plast dnes není cool. Firma čelí výzvám konkurence i požadavků zákazníků a už několik let hledá udržitelnou náhradu za osvědčený materiál.

Cukrová třtina a co dál...

Lego již čtyři roky vyrábí ohebné díly (minifigurky, doplňky nebo rostlinné prvky) z cukrové třtiny. Na trhu však není žádná vhodná alternativa pro klasické kostky.

Koncern chce do roku 2030 investovat 400 milionů eur do nalezení materiálu, který plnohodnotně nahradí plast na bázi ropy. Lego zkoumá rostlinné materiály na bázi kukuřice, pšenice a celulózy.

Ekologické tlaky se však netýkají jen stavebnicových kostek. Firma si v minulosti vysloužila kritiku za to, že balí své produkty do jednorázových plastových obalů. I to je věc, která se v zájmu stávajících trendů musí změnit – do roku 2025 tak budou veškeré stavebnice dodávány v papírovém balení. Za tímto účelem Dánové v současnosti staví ve Vietnamu svou první klimaticky neutrální továrnu.

Změna už je vidět. Tak trochu

Přidám vlastní zkušenost s před pár dny otevřenou stavebnicí. V krabici jsem našel tenhle vzkaz: „Přecházíme od jednorázového plastu k papírovému balení. Změna je postupná, takže možná v našich krabicích najdete mix papíru a plastu.“

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Evidentně jsme teprve na začátku procesu, protože zrovna v mé krabici ještě byly všechny pytlíčky plastové.

Recyklované kostičky

Loni Lego představilo prototyp kostek vyrobený z recyklovaných PET lahví. „Prototyp je výsledkem tříleté intenzivní práce na testování více než 250 různých materiálů,“ řekl tehdy firemní expert na ekologii Tim Brooks.

Než bude možné zahájit výrobu, čeká recyklované kostičky ještě nejméně rok testování a optimalizací. Vývojáři stále pracují na barevném provedení, protože barvy na kostkách z nových materiálů působí poněkud vybledlým dojmem. Dlašími parametry jsou tvrdost, pružnost, odolnost proti mechanickému namáhání i UV záření...

Lego je jedním z mnoha výrobců, kteří se snaží o udržitelnost. Například hračkářský gigant Mattel chce do roku 2030 přejít na udržitelné materiály. Hračky a obaly se budou skládat pouze z recyklovaných, recyklovatelných nebo biologických plastů.

Jako první krok uvádí Mattel na trh stavebnice, jež jsou vyrobené z udržitelných surovin. Také další výrobce hraček Hasbro má svůj koncept, jak snížit svou ekologickou stopu – výrobce populární hry Monopoly se chce do konce roku 2022 obejít bez plastů ve všech nových obalech. Poté budou následovat další výrobky.

Cesta vpřed znamená vrátit se zpět

Cesta k udržitelnosti je dlouhá a v případě Lega znamená i nutnost udělat několik kroků zpět. Přesně před 90 lety totiž Lego začínalo se základní stavebnicí ze dřeva. Truhlářský mistr Ole Kirk Kristiansen jako první vytvořil hračku, kterou bylo možné sestavit z dřevěných dílků.

O 26 let později si jeho syn Godtfred Kirk Kristiansen nechal patentovat plastovou kostičku, kterou známe dodnes. Aktuálně je k dispozici více než 18 000 produktů. „Jen díky plastovým kostkám byla firma tak úspěšná – jinak by Lego nebylo zdaleka tak známé,“ říká ředitelka Německého muzea hraček Christine Spiller s tím, že pokud by zůstala u dřeva, byla by dnes jen jedním z mnoha výrobců.

Lego v číslech

Dánská firma je jedním z největších výrobců hraček na světě. Z hlediska obratů vede pomyslný žebříček před svými konkurenty v podobě amerických značek Hasbro a Mattel. Zaměstnává více než 17 400 lidí ve zhruba třiceti zemích světa a v uplynulém hospodářském roce dosáhla zisku 1,3 miliardy eur při tržbách ve výši přibližně 7,4 miliardy eur.

Nespí ani přímá konkurence – firma Open Brick Source již prodává dřevěné stavebnice. Její jednatel Stefan Reißner pracuje na uvedení kostiček z jiných materiálů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Lze předpokládat, že závod o udržitelné hračky v nadcházejících letech zrychlí. Ti, kteří tuto otázku ještě neřeší, značně riskují, že ztratí svůj podíl na trhu ve prospěch konkurentů.

Diskuze (31) Další článek: Rekordní pokuta potvrzena. Google v EU zaplatí 4,1 mld. eur kvůli Androidu a vyhledávači

Témata článku: Lego, Ekologie, Materiál, Stavebnice, Klimatická změna, Hračka, Hasbro, Kukuřice, Kostka, Plast, Hračky, Dánová, Mattel, Vietnam, Papír, Výrobce, Stavebnice Lego na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Jak na Snapseed. Je to neuvěřitelné, ale nejlepší aplikace na úpravu fotek v mobilu je stále zdarma

Mobilní telefony mají tu výhodu, že jsou neustále při ruce a snadno s nimi vyfotografujete jakýkoli moment. Nevýhodou je, že pak máte telefon plný fotek.

Adam Kos
FotkyMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy