Lego se chlubí prvním prototypem kostek vyrobených z recyklovaných PET lahví

Dánský výrobce stavebnic Lego se ocitl na důležité křižovatce: vyrábět pestrobarevné kousky plastu pro zábavu dětí totiž na první pohled nevypadá jako obchodní model šetrný k životnímu prostředí. Firma je ale odhodlána vydat se na ekologicky přijatelnější cestu a nyní odhalila první prototyp kostek vyrobených z recyklovaných plastových lahví.

Pro výrobu využívá plast z použitých PET lahví a první kostky vyrobené z recyklovaného materiálu splňují přísné požadavky na kvalitu a bezpečnost. Jedinou výraznější kaňkou na kráse je v tuto chvíli fakt, že kostičky mají pouze šedou barvu.

Dlouhá cesta k udržitelné stavebnici

Lego bere hledání udržitelných řešení vážně – pracuje na něm tým více než 150 lidí. Během posledních tří let testovali odborníci na materiály a inženýři více než 250 variant materiálů, včetně PET a stovky dalších plastů. Výsledkem je prototyp, který splňuje celou řadu požadavků na kvalitu a bezpečnost.

Viceprezident Lego Group pro odpovědnost k životnímu prostředí Tim Brooks řekl: „Z tohoto průlomového objevu máme obrovskou radost. Největší výzvou na naší cestě k udržitelnosti je přehodnocení a inovace materiálů, které jsou stejně odolné, pevné a kvalitní jako naše stávající kostky – a hodí se k prvkům vyrobeným za posledních 60 let. Díky tomuto prototypu můžeme předvést pokrok, kterého jsme dosáhli.“

Bohužel ještě nějakou dobu potrvá, než se v krabicích s výrobky objeví kostky z recyklovaného materiálu. Tým bude dále pokračovat v testování a vývoji, teprve poté posoudí, zda je možné přejít do fáze pilotní výroby. Očekává se, že další fáze testování zabere nejméně jeden rok.

Proměna z PET lahve v kostičku Lego

Prototyp je vyroben z recyklovaných PET lahví, pocházejících od dodavatelů ve Spojených státech, kteří používají postupy schválené americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Jedna litrová láhev poskytuje dostatek suroviny pro výrobu deseti kostek formátu 2 × 4.

Patentované složení materiálu zvyšuje odolnost PET, aby byl dostatečně pevný. Inovativní proces využívá na míru šitou technologii směsi, která kombinuje recyklovaný PET se zpevňujícími přísadami. Výrobce však ještě nepřišel na to, jak kostičky obarvit, takže všechny prototypy jsou zatím ponuře šedé.

Prototyp recyklované kostky je dalším krokem v oblasti udržitelnosti výrobků Lego. Firma v minulosti oznámila, že v roce 2020 přestane ve svých krabicích používat jednorázové plasty a investuje až 400 milionů dolarů do úsilí o ekologicky udržitelnější budoucnost.

V roce 2018 začala vyrábět některé menší prvky, jako jsou stromy, větve, listy a doplňky pro figurky, z biopolyethylenu (bioPE), který se vyrábí z cukrové třtiny pocházející z udržitelných zdrojů.

Diskuze (5) Další článek: Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Témata článku: Technologie, Prototyp, USA, Lego, Výroba, Materiál, Stavebnice, recyklace, Hračka, Plasty, Lahev, Sustainability, Lego Group, ADDITIONAL, Plast, Životní prostředí, Koště, Kostka, Kostička, Kos, Zábava, Stavebnice Lego na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Geneticky modifikovaný hlodavec má lepidlo místo šroubků. Pitva myši Apple Magic Mouse

Geneticky modifikovaný hlodavec má lepidlo místo šroubků. Pitva myši Apple Magic Mouse

I tak obyčejnou věc, jako je myš, lze udělat jinak. První generace Apple Magic Mouse z roku 2009 je toho důkazem.

Jiří Kuruc
MyšiPitvaApple
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Takhle to měl Steve Jobs rád. Pitvali jsme iMac, vzorný pořádek vládne i ve vnitřnostech

Takhle to měl Steve Jobs rád. Pitvali jsme iMac, vzorný pořádek vládne i ve vnitřnostech

Nahlédnout do útrob čehokoli od Applu je vždy malý svátek: vše je uspořádané, promyšlené a má svůj řád. Nejinak je tomu také u tohoto iMacu z roku 2010.

Jiří Kuruc
iMacPitva
Kolik hodin denně používáte telefon a jak to změřit? Možná budete hodně překvapeni...

Kolik hodin denně používáte telefon a jak to změřit? Možná budete hodně překvapeni...

** S nástupem koronaviru se zvýšila i doba používání telefonů ** Po dvou letech se lidé vrací do normálu, ale mobilní svět nikoliv ** Víte, kolik hodin používáte telefon každý den?

Martin Chroust
ZdravíStatistikaSmartphony