Lego se chlubí prvním prototypem kostek vyrobených z recyklovaných PET lahví

Dánský výrobce stavebnic Lego se ocitl na důležité křižovatce: vyrábět pestrobarevné kousky plastu pro zábavu dětí totiž na první pohled nevypadá jako obchodní model šetrný k životnímu prostředí. Firma je ale odhodlána vydat se na ekologicky přijatelnější cestu a nyní odhalila první prototyp kostek vyrobených z recyklovaných plastových lahví.

Pro výrobu využívá plast z použitých PET lahví a první kostky vyrobené z recyklovaného materiálu splňují přísné požadavky na kvalitu a bezpečnost. Jedinou výraznější kaňkou na kráse je v tuto chvíli fakt, že kostičky mají pouze šedou barvu.

Dlouhá cesta k udržitelné stavebnici

Lego bere hledání udržitelných řešení vážně – pracuje na něm tým více než 150 lidí. Během posledních tří let testovali odborníci na materiály a inženýři více než 250 variant materiálů, včetně PET a stovky dalších plastů. Výsledkem je prototyp, který splňuje celou řadu požadavků na kvalitu a bezpečnost.

Viceprezident Lego Group pro odpovědnost k životnímu prostředí Tim Brooks řekl: „Z tohoto průlomového objevu máme obrovskou radost. Největší výzvou na naší cestě k udržitelnosti je přehodnocení a inovace materiálů, které jsou stejně odolné, pevné a kvalitní jako naše stávající kostky – a hodí se k prvkům vyrobeným za posledních 60 let. Díky tomuto prototypu můžeme předvést pokrok, kterého jsme dosáhli.“

Bohužel ještě nějakou dobu potrvá, než se v krabicích s výrobky objeví kostky z recyklovaného materiálu. Tým bude dále pokračovat v testování a vývoji, teprve poté posoudí, zda je možné přejít do fáze pilotní výroby. Očekává se, že další fáze testování zabere nejméně jeden rok.

Proměna z PET lahve v kostičku Lego

Prototyp je vyroben z recyklovaných PET lahví, pocházejících od dodavatelů ve Spojených státech, kteří používají postupy schválené americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Jedna litrová láhev poskytuje dostatek suroviny pro výrobu deseti kostek formátu 2 × 4.

Patentované složení materiálu zvyšuje odolnost PET, aby byl dostatečně pevný. Inovativní proces využívá na míru šitou technologii směsi, která kombinuje recyklovaný PET se zpevňujícími přísadami. Výrobce však ještě nepřišel na to, jak kostičky obarvit, takže všechny prototypy jsou zatím ponuře šedé.

Prototyp recyklované kostky je dalším krokem v oblasti udržitelnosti výrobků Lego. Firma v minulosti oznámila, že v roce 2020 přestane ve svých krabicích používat jednorázové plasty a investuje až 400 milionů dolarů do úsilí o ekologicky udržitelnější budoucnost.

V roce 2018 začala vyrábět některé menší prvky, jako jsou stromy, větve, listy a doplňky pro figurky, z biopolyethylenu (bioPE), který se vyrábí z cukrové třtiny pocházející z udržitelných zdrojů.

Diskuze (5) Další článek: Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,