Jeden set vládne všem, jeden jim všem káže …
Uplynulý měsíc nám přinesl podle mého názoru žhavého kandidáta na nejkrásnější LEGO stavebnici všech dob – 10316 Pán prstenů: Roklinka. Takto propracované stavby jsme zvyklí vídat spíše v sekci „MOC měsíce“ od těch nejlepších stavitelů z celého světa. Navrhnout něco takového jako oficiální stavebnici je mnohem těžší, protože musíte myslet na to, aby model byl schopný postavit i naprostý začátečník a nemůžete si tak dovolit žádná slabá místa.

I proto možná na setu pracovalo rekordních 9 designérů (běžně jsou sety pro dospělé dílem 1-2 návrhářů), kteří zřejmě všichni patřili mezi fanoušky LOTRa. Lego totiž prý vývoj dalších stavebnic ze světa J. R. R. Tolkiena podmínilo prodejním úspěchem Roklinky, což si myslím její autoři dokonale pojistili.
Set totiž podle mě nebude úspěšným jen u fanoušků Pána prstenů, ale obecně u všech AFOLů, kteří dokáží ocenit tu obrovskou míru detailu a věrnosti předloze, neskutečně zajímavé stavební techniky nebo třeba minimální použití samolepek (v balení jich najdeme pouze 13). Pokud by vás tato stavebnice zajímala ještě více do detailu, věnovali jsme ji podstatnou část nejnovějšího Podcastu v kostce.
Nejpopulárnější skupina světa má svůj Lego set
Již zmíněná Roklinka je po všech stránkách prémiová stavebnice, milostný dopis ze strany Lego Group nejen fanouškům Pána prstenů, ale i obecně AFOLům (Adult Fan Of Lego – dospělý fanoušek Lego kostek). Nejnovější set z řady Lego Ideas je ale naopak podle mě jedním z těch setů, kterými se společnost Lego snaží nové fanoušky teprve nalákat, tentokrát prostřednictvím masově populární skupiny BTS a jejího hitu Dynamite (na YouTube aktuálně 1,6 miliardy přehrání).
Ve stavebnici tedy nenajdete žádné propracované stavební techniky, samolepek se zde nachází skoro třicet a detaily se soustředí zejména na obchod s deskami BTS. Zato ale udělá radost každému fanouškovi kapely, který v sobě možná znovuobjeví lásku ke kostkám Lego z dětství a tento set se tak nestane zdaleka jeho posledním. To je podle mě strategie, na kterou Lego Group s těmito „entry level“ sety spoléhá.
Přilétá superstar mezi Star Wars loděmi
I z svět z předaleké galaxie se dočkal novinky na poli sběratelských stavebnic pro dospělé. Je jím jedna z podle mě vůbec nejelegantnějších imperiálních lodí – Executor Super Star Destroyer. Zatímco doposud nabídka stavebnic lodí Star Wars pro dospělé sestávala z obřích modelů s cenovkou nad 10 tisíc Kč, tento je postaven pouze z 630 kostek. To může být zajímavou alternativou pro ty, kteří hledají hezký Lego model na výstavku, který nebudou muset stavět několik dní nebo prostě nechtějí za „hračku“ tolik utrácet.
Drobky
Na Matyho kostkách jsme se věnovali historii LEGO Architecture sahající až do 60. let minulého století nebo třeba ne zrovna přehledné paletě barev Lego dílků.
O řadě Bionicle se často říká, že zachránila celou společnost LEGO. O jejím vzniku a rozvoji je pěkné a docela dlouhé video od relativně malého youtubového kanálu slow start.
Web The Brother’s Brick přinesl smutnou vzpomínku na LEGO designera Erlinga Thue Dideriksena, který zemřel 1. března 2023. Byl to právě on, kdo vymyslel tzv. headlight brick, tedy kostku 1x1 s mírně zasazeným studem na boku. Tato kostka patří k vůbec nejrevolučnějším, protože úplně poprvé umožnila tzv. SNOT (Studs Not On Top), tedy stavební techniku, při které výstupky (study) kostek nesměřují vzhůru, ale třeba do stran. Možná i díky tomu je dodnes jediná, které se běžně říká jménem svého vynálezce, tedy „Erling Brick“.
O Ukrajině se poslední rok mluví hlavně v souvislosti s napadením Ruskem, věděli jste ale, že přímo v hlavním městě Kyjevě můžete najít čtvrť silně inspirovanou stavěním s LEGO kostkami? O tzv. Comfort Town a komunitě LEGO fanoušku na Ukrajině se rozepsal BrickNerd.
Phil Edwards nahrál moc pěkné video s názvem „Why Lego won“, ve kterém se zaměřuje na vztah mezi LEGO Group a britskou společností Kiddicraft a důvody, proč se zrovna kostky LEGO staly celosvětovým fenoménem přestože kopírovaly kostky Kiddicraft. Více o tomto tématu najdete také v článku Kontroverzní momenty v historii LEGO Group.
MOC měsíce
Zkratka MOC pochází z angličtiny a znamená „my own creation“. V Lego komunitě je tento výraz používán pro označení staveb, které vznikaly bez plánku a podle fantazie. Lego fanoušci z celého světa takových staveb uveřejní na internetu desítky každý den a já z nich vždy vyberu jednu, která mne nejvíce zaujme, a zveřejním ji na Facebooku. Tyhle měly v uplynulém měsíci největší úspěch:
Další zajímavé MOCy uplynulého měsíce:



Lego Ideas
Rád sleduji crowdsourcingový web Lego Ideas, na který AFOLové nahrávájí své návrhy na nové Lego sety. Vy pro ně můžete hlasovat a ty, které získají 10 000 hlasů a posvěcení ze strany Lego Group, jdou po drobných úpravách do výroby. V minulém měsíci mě nejvíce oslovilo těchto pět projektů:
Slevy a akce
Aktuální slevy, novinky a zajímavosti ze světa kostek Lego můžete odebírat také prostřednictvím newsletteru Týden v kostce.
Stavebnice pro dospělé
Stavebnice pro děti
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium