Lego vystavuje kostky vyrobené z prachu z meteoritu. Slouží k testování stavby měsíčních základen

Zatímco náš šéfredaktor Filip Kůžel stavěl startovací systém rakety Artemis, dánský výrobce stavebnic Lego spolupracoval s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na projektu, jehož cílem bylo otestovat možnost stavby objektů na Měsíci. Společně vytvořili kostičky z meteoritického prachu, které mají simulovat podmínky a materiály použitelné pro budování měsíčních základen.

Celý projekt má nejen vědecký, ale i edukativní rozměr, protože ukazuje potenciál využití mimozemských materiálů pro kosmickou architekturu. Kostky z vesmírného prachu jsou vystaveny v patnácti vybraných prodejnách ve velkých městech v USA, Kanadě, Velké Británii, Německu, Francii, Dánsku, Španělsku a Austrálii, kde se s nimi veřejnost může blíže seznámit.

Kostky Lega z meteoritického prachu vypadají na první pohled o dost jinak než ty běžné. Jejich povrch je očividně hrubší a pochopitelně existují pouze v jedné barvě – meteoritické šedé. Vědecký pracovník Aidan Cowley tvrdí, že i když cihlička vypadá hruběji než tradiční Lego kostky, funguje a zapadá do ostatních kostek stejně dobře jako běžné dílky.

4,5 miliardy starý prach

Meteoritický prach pro výrobu kostek byl získán z objektu objeveného v roce 2000 v severozápadní Africe. Kostky nejsou vyrobené pouze z něj – 4,5 miliardy let starý meteoritický prach byl smíchán s uměle vytvořeným regolitem a malým množstvím polyaktidu. Finální tvar byl pak vytvořen pomocí 3D tiskárny.

K čemu je kostička z vesmírného prachu vlastně dobrá? Podle ESA má simulovat, jak dobře tento materiál funguje při stavbě skutečných struktur. Budoucí astronauti a vesmírní inženýři pochopitelně nebudou stavět první příbytky na Měsíci z Lega, ale vědci potřebují vyzkoušet možnosti materiálů založených na vesmírných zdrojích.

Jedním z problémů při plánování struktur na Měsíci je totiž doprava materiálu ze Země na měsíční povrch. Proto se počítá s tím, že stavby na Měsíci budou stavěny z tamních materiálů. Nejdříve ale bylo v malém měřítku potřeba zjistit, zda lze z vesmírných materiálů vůbec vytvořit stavební bloky.

Budoucnost vesmírných staveb

Cowley zdůrazňuje důležitost experimentování s materiály dostupnými na Měsíci, protože ze Země není v současnosti možné přivézt dostatečně velké množství materiálu. Tento projekt umožnil vědcům a inženýrům lépe pochopit, jaké techniky a materiály by mohly být použity pro budoucí stavby na Měsíci.

Není pochyb o tom, že lidstvo se postupně přibližuje k prvnímu skutečnému lunárnímu základnímu modulu. Projekt, který je společným úsilím NASA, Italské kosmické agentury a Thales Alenia Space Corporation, by mohl být realizován nejdříve ve 30. letech 21. století.

Případné zájemce možná zklame skutečnost, že kostky z vesmírného prachu bohužel nelze koupit – jsou určené pouze k vystavování. Výrobce ani neuvádí, zda šlápnutí na dílek vyrobený z meteoritického prachu bolí stejně, jako na běžnou kostku.

Diskuze (3) Další článek: Celých 42 % internetového provozu generují boty. Téměř dvě třetiny z nich se snaží škodit

Témata článku: , , , ,